Jidlo

Rad, jak šťastně žít, není nikdy dost. Tuhle vám přináší šéfkuchař a zenový mistr Edward Espe Brown. Zní jednoduše: nic není dokonalé a všechno se dá použít. V kuchyni i v životě. O Brownovi a jeho životních poučkách informuje čerstvé vydání zpravodajského serveru Quartz v recenzi šéfkuchařovy právě vydané knihy The Most Important Point - sbírky lekcí  a receptů na perfektní sušenky,  správný život, dobrou konzistenci ovesné kaše a správný přístup k zacházení se zbytky.

Právě v přístupu ke zbytkům se zrcadlí Brownův životní postoj: všechno, na co člověk narazí v kuchyni i mimo ni, se dá použít. Žádné potraviny nebo zkušenosti či zážitky by neměly přijít nazmar  Stejně jako schraňuje zbytky z dnešního jídla pro přípravu zítřejších pokrmů, zachází Brown i se vším ostatním, co přináší život: snaží se to vychutnat, nebo si to aspoň neošklivit.

Reklama
Reklama

Svůj přístup Brown piloval v průběhu padesáti let, od chvíle, kdy v roce 1966 začal pracovat jako pomocník v kuchyni zenového centra v kalifornském Carmel Valley, prvního buddhistického kláštera mimo Asii. Založil ho japonský zenový mistr Sunryu Suzuki a Brown zde u sporáku nebo na meditačním polštáři strávil celá léta. K jeho prvním úkolům patřila příprava ranních vloček - a jak shrnuje Quartz, hned díky ní se mu dostalo základní životní lekce.

Mniši si totiž na jeho vločky pořád stěžovali: každému chutnaly v trochu jiné úpravě a vždycky byl kolem toho problém. Až si je jednou Suzuki všechny svolal a dal jim otázku, proč vlastně topí své ranní cereálie v mléku a cukru? To se tak bojí chuti samotných vloček? A nemyslí si náhodou, že stejně tak si mohou různými ingrediencemi vylepšit i život, aby jim lépe chutnal? Brown od té chvíle začal jíst svoje vločky čisté a jeho porozumění chutím se změnilo. „Pokud se bojíte, že vaše chuť narazí na něco nechutného, jak vlastně objevíte delikatesy, které stojí za ochutnání?“ píše ve své knize. Snaha vyhnout se nepříjemnostem života může člověka úspěšně připravit o i zážitky přinášející radost, potěšení, hru a jiné lahodnosti.

Během své cesty k mistrovství dospěl Brown k závěru, že tou nejdůležitější věcí je přijetí – dané chvíle, sebe sama, druhých, života. Takže místo snahy všechno sevřít a mít pod kontrolou uvolněte stisk, hoďte starosti za hlavu a užívejte si chutí každého dne,  radí šéfkuchař Brown. Jeho recept na úspěch v kuchyni i v životě je přitom jednoduchý: vařte bez receptu.

“Je lepší nestarat se o to, kam jdete a co vás tam čeká,“ cituje Quartz kuchyňského mistra. „Užívejte si krásy svých nádechů a výdechů, tepla, zimy, všeho co přijde. Sledujte, co všechno se dá dělat, když si je člověk vědom každou vteřinu svého žití.“

https://www.youtube.com/watch?v=M48mJIXb4ic

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte