Kevin Spacey
Kevin Spacey u soudu v v Nantucketu • Autor: AP, Steven Senne

Americký herec Kevin Spacey (59) byl minulý týden zproštěn obvinění, že v roce 2016 obtěžoval v baru na ostrově Nantucket ve státě Massachusetts tehdy osmnáctiletého Williama Littela, který v podniku pracoval. Spacey měl mladého muže pozvat na drink, následně mu rozepnout kalhoty a několik minut třít penis. Případ vzdali žalobci, kterým nakonec nic jiného nezbývalo, protože se u soudu ocitli doslova s prázdnýma rukama.

Mladíkův mobilní telefon, na němž měly být podle obžaloby klíčové důkazy o obtěžování, a podle obhajoby naopak důkazy o Spaceyho nevinně, se za velmi podivných okolností ztratil. Rodina mladíka a jeho obhájce tvrdí, že telefon odevzdal policii v prosinci 2017. Policie říká, že přístroj následně předali otci mladíka, který to ovšem popírá (a nepodepsal jindy běžný protokol o převzetí).

Reklama
Reklama

Už během měsíců předcházejících soudu pak vyšlo najevo, že mladíkova matka, bostonská televizní moderátorka Heather Unruh, telefon ještě před tím, než ho odevzdala policistům, promazala, přičemž tvrdí, že mazala jen obsah nesouvisející s kauzou. Podle amerického deníku USA Today šlo o fotky, na nichž William kouří marihuanu, pije alkohol ve věku, kdy je to podle amerických zákonů nelegální, nebo o rasistický text písně, který mu poslal kamarád. Podle obhajoby naopak s kauzou souvisely, protože dokreslovaly mladíkův charakter, který v baru Spaceymu lhal o svém věku, aby mohl pít alkohol.

Kromě chybějícího telefonu šance obžaloby podryla i neochota mladíka odpovídat na otázky obhajoby, a to nikoliv otázky týkající se podstaty případu, ale právě ztraceného telefonu. Mladý muž využil svého ústavního práva nevypovídat. To ovšem vedlo soudce k tomu, že ze záznamu vyškrtl veškerou jeho předchozí výpověď, a následně poznamenal, že pokud hlavní svědek odmítá vypovídat, může obžaloba jen velmi obtížně v případu pokračovat. Žalobci mu následně po poradě s rodinou dali za pravdu a stáhli se.

https://www.youtube.com/watch?v=h3Il1bvePE0

Pro oscarového herce to znamená o jeden důvod k soudnímu bolehlavu méně, byť zdaleka není definitivně očištěn. Dále běží policejní šetření v Británii, kde Scotland Yard prověřuje celkem šest podezření z nejrůznějších trestných činů, a v LA, kde jde o jeden případ. Ani to neznamená, že hned dostane novou šanci ve filmovém průmyslu.

Spaceyho kariéra nezamrzla kvůli obžalobě u soudu, ale proto, že z vnitřních šetření dvou organizací, kde v minulosti pracoval (streamovací služba Netflix a londýnské divadlo Old Vic), vyplynulo, že tam obtěžoval desítky spolupracovníků.  Jak nicméně upozorňuje kulturní magazín Variety, „je možné, že najde lidi, s nimiž by mohl spolupracovat“ - když ponecháme stranou problémy s pojištěním.

Právě ukončený případ u massachusettského soudu každopádně zůstává zajímavou studií toho, na jak tenký led a do jak nejednoznačných vod vlastně u podobných případů vstupujeme. Celý spor se totiž nevedl o to, jestli k popisovanému skutku opravdu došlo, Spacey to nakonec ve své výpovědi na policii nepopřel - ale o to, zda se tak stalo se souhlasem obou stran.

Herec a jeho obhájce tvrdili, že nešlo o nic víc než „vzájemný a konsenzuální flirt“ - William se slavným hercem v baru popíjel, zpívali společně u piana, mladík nechal staršího muže, aby ho vzal kolem ramen, dal mu svoje telefonní číslo. Ani jednou proti Spaceyho chování neprotestoval, ani se neodtáhl. A stejně tak podle obhajoby situaci vnímal i podle textových zpráv, které měly být na ztraceném telefonu – jak uvedl deník USA Today, Spaceyho advokát tvrdí, že Little poslal své přítelkyni mimo jiné textovku ve znění „mám autogram a pořádnou story“ a nikdy během celé konverzace nenaznačil, že je obětí sexuálního napadení.

Obžaloba sled událostí nerozporovala, nicméně odmítla, že šlo o vzájemný flirt, jak tvrdí hercovi advokáti, naopak Williama vylíčila jako mladého, přítomností hvězdy zaskočeného muže, který se neodtáhl ani neprotestoval, protože reagoval způsobem, který je důkladně popsán v literatuře věnující se obecně obětem sexuálního obtěžování nebo násilí – tedy ztuhnul.

A během minut, kdy ho Spacey osahával, psal přítelkyni a dalším přátelům zprávy jako „pomoc“, „zachraň mě“. Nejklíčovější část incidentu natočil - přičemž není jasné, proč toto video nebylo zveřejněno. Obhajoba také zdůrazňovala roli svědkyně ze zmiňovaného baru, která na polici vypověděla, že William vypadal „bledě a vyděšeně“.

Soud kvůli předčasnému konci tento spor do hloubky a se všemi svědky a důkazy neposoudí, ale dostupné informace ukazují, že slavný herec měl ve zvyku flirtovat s muži výrazně mladšími - a neměl problém se situacemi, kdy byla věková i společenská dynamika výrazně vychýlena v jeho prospěch.

Nic z toho samozřejmě nedokazuje, že se Spacey dopustil ostatních činů, z nichž je obviněn. Ale zároveň to poukazuje na obecnější otázku: že osoby, s nimiž velké hvězdy a mocní lidé zahájí flirt, o němž se domnívají, že je „vzájemný a konsenzuální“, to mohou vnímat zcela jinak.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte