Sto čtyřicet šest,“ říká Jan Bílý spokojeně. Je vidět, že je na tohle číslo pyšný. Přesně tolik dní už vydržel poslouchat hlas, který mu zní v hlavě a našeptává zlé věci, aniž by udělal to, kvůli čemu už dlouhá léta žije v psychiatrické léčebně: začal bušit hlavou do zdi. V nekontrolovaných záchvatech si celá léta rozbíjel čelo do krve a zdravotníci ho museli kurtovat k lůžku, aby si vážně neublížil. Teď má nasazený nový lék a své démony zvládá lépe.

„Hlasy se dají vydržet, ale nejhorší je nenávist z pekla,“ vysvětluje drobný sedmatřicetiletý muž se zjizveným čelem, co ho celá léta nutí si ubližovat. Co přesně to znamená, ví jen on sám. Sedí v teplácích na posteli v pokoji, který sdílí s pěti dalšími pacienty. Mluví trochu nezřetelně, výraz ve tváři prozrazuje dlouhá léta duševního strádání. Občas neklidně poposedne a zatřepe rukama, oči většinu času těkají po stropě a stěnách. V jednu chvíli se však podívá návštěvě přímo do očí, jako by chtěl svým slovům dodat váhu. „Nenávist z pekla je horší než strach,“ říká vážně. „Nepřál bych vám ji zažít.“

Jan Bílý trpí nemocí, která se dočkala nebývalé publicity v říjnu 2014 po tragickém útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou. O schizofrenii se začalo hodně mluvit, nejvíc ale jako o bezpečnostním riziku. Příběhy pacientů svědčí o jiné bolesti – o tom, jak málo jsme od revoluce udělali pro to, aby duševně nemocní mohli žít lepší život.

Skutečný hlas

Původ schizofrenie dodnes není úplně probádán, vědci se nicméně shodují,…

neviditelni_priloha
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

neviditelni_priloha
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte