Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory, Společnost

Senioři jsou nevyužité bohatství

S Ivou Holmerovou o tom, jak dobře stárnout a proč je to v Česku tak těžké

Iva Holmerová • Autor: Milan Jaroš
Iva Holmerová • Autor: Milan Jaroš

Ještě v devadesátých letech člověk v metru bezpečně odlišil českého penzistu od západního. Ti druzí bývali lépe oblečení, měli lepší brýle, vypadali mladší a šťastnější. Poznáte ten rozdíl ještě dnes?

Už se to hodně srovnalo. Spousta lidí, kteří jsou dnes ve vyšším věku, za tu dobu vycestovala, podnikala, vzdělávala se. Právě jsem se ale vrátila z kongresu pečujících o seniory ve švédském Göteborgu a uvědomila jsem si jeden méně příjemný fakt. My jsme sice za posledních dvacet let Evropu v mnohém dohonili, jenže ona nestála na místě a v lecčem nám zase utekla. Ve vzhledu seniorů už není takový rozdíl, ale v oblasti péče o ně a podpory jejich rodinných příslušníků zůstává podstatný.

V čem se ta péče liší?

V západní a ještě více severní Evropě se politika na nejvyšší i komunální úrovni dělá víc „pro lidi“. V praxi to znamená, že pro seniory existují zdravotní a sociální služby, které jim usnadňují život a pomáhají také rodinám, jež o méně soběstačné seniory pečují. Veškeré služby vycházejí z normálního přirozeného prostředí – z občanských sítí, komunit, obcí a měst.

Jaké služby myslíte?

Úplným základem je, aby se senior nebo jeho rodina, která se dostane do složité situace, dostali k informacím. Aby se jim věnoval někdo, kdo je…

Tento článek je v plném znění dostupný členům předplatitelům Respektu.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se. Pokud byste chtěl/a dostávat Respekt Speciály i v tištěné podobě, pořiďte si předplatné s členstvím v Klubu Respektu (pro rozšíření nám napište na [email protected]).

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].