Iva Holmerová
Iva Holmerová • Autor: Milan Jaroš

Ještě v devadesátých letech člověk v metru bezpečně odlišil českého penzistu od západního. Ti druzí bývali lépe oblečení, měli lepší brýle, vypadali mladší a šťastnější. Poznáte ten rozdíl ještě dnes?

Už se to hodně srovnalo. Spousta lidí, kteří jsou dnes ve vyšším věku, za tu dobu vycestovala, podnikala, vzdělávala se. Právě jsem se ale vrátila z kongresu pečujících o seniory ve švédském Göteborgu a uvědomila jsem si jeden méně příjemný fakt. My jsme sice za posledních dvacet let Evropu v mnohém dohonili, jenže ona nestála na místě a v lecčem nám zase utekla. Ve vzhledu seniorů už není takový rozdíl, ale v oblasti péče o ně a podpory jejich rodinných příslušníků zůstává podstatný.

V čem se ta péče liší?

V západní a ještě více severní Evropě se politika na nejvyšší i komunální úrovni dělá víc „pro lidi“. V praxi to znamená, že pro seniory existují zdravotní a sociální služby, které jim usnadňují život a pomáhají také rodinám, jež o méně soběstačné seniory pečují. Veškeré služby vycházejí z normálního přirozeného prostředí – z občanských sítí, komunit, obcí a měst.

Jaké služby myslíte?

Úplným základem je, aby se senior nebo jeho rodina, která se dostane do složité situace, dostali k informacím. Aby se jim věnoval někdo, kdo je…

neviditelni_priloha
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

neviditelni_priloha
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte