0:00
0:00
Rozhovor20. 3. 20089 minut

Diskuse s vedoucím kulturní rubriky Respektu

Na vaše dotazy týkající se současného dění v kultuře, umění ale i sportu odpovídal člen redakce Respektu Jan H. Vitvar.

Astronaut
Autor: Respekt

Jan H. Vitvar

:53treskadobrý den jene, je respekt to, co si jste si před svým příchodem představoval? zasluhuje úctu?10:56Jan H. VitvarDobrý den.
Před svým příchodem do Respektu jsem si představoval, že budu pracovat v redakci, kde se kulturní rubrika nechápe jako tržiště senzací ze showbyznysu, kde se stránky neplní materiály zasílanými velkými hudebními vydavatelstvími a filmovými distributory a kde o zařazení článku nerozhoduje popularita dotyčného umělce. A tahle představa se mi tu – poprvé v životě – naplnila.
Jestli naše práce zasluhuje úctu, to musí posoudit jiní. Třeba vy.:13ZdenekČím se liší zábava a umění? Ptám se neboť podvědomě je to jasné ale nikdo mi moc nedokáže odpovědět. Díky10:57Jan H. VitvarTak to je složitá otázka, třeba pro takového Karla Teigeho se v určitém období oba pojmy překrývaly. Osobně nemám nic proti přítomnosti prvků takzvané nízké kultury v kultuře takzvaně vysoké. A samozřejmě i naopak.:50Vláďa ŠírekZa kulturní rubriku v „novém“ Respektu jsem rád, jen mi torchu schází větší záběr. Kultura přeci není jen hudba, knihy, film a televize. Nechystáte například nějaké tematické celky? A pak se chci zeptat na Váš názor na rubriku Respekt-Despekt. Patří do Respektu?11:02Jan H. VitvarZáběr rubriky pochopitelně odráží to, čím se já a kolegové v kultuře primárně zabýváme. Zároveň se ale snažíme, abychom z našich kolonek občas vystupovali. Proto někdy píšeme například i o komiksové, architektonické nebo taneční scéně. Možná se jednou budeme věnovat i fizkultuře, nebráníme se ničemu.
Rubrika Respekt-Despekt podle mě do Respektu patří, jde jenom o to najít její ideální podobu.:00Tomáš RůžičkaDobý den
Nemám žádnou výhradu ke kulturnímu informování Respektu. Má pro mě veliký význam v rozšiřování mých obzorů. Bylo by perfektní přidat v rámci kultury v informacích o dění v oboru architektury. Čím více, tím to bude více kultivovat standart v našem okolí. Děkuji11:06Jan H. VitvarTěší mě, že nemáte žádnou větší výhradu. Jak už jsem odpověděl výše, architekturu se snažíme nepomíjet, v posledním čísle se zrovna podrobně věnujeme přítomnosti nizozemské architektury v českém prostoru. Se standartem v našem okolí ale víc pohneme tím, když budeme na radnicích a úřadech tlačit na ty, kteří o něm rozhodují.:21Jiří Tureknevíte, proč mne žádná otázka nenapadá?
(snad jen, neunavuje vás již ta předvídatelnost textů v respektu? jak dlouho lze psát, publikovat a číst téměř to samé? proč už dopředu čtenář ví, co napíše honza gregor, pavel klusák, v. š., nebo vy a proč se to skoro vždy vyplní? v ekonomické, či politické rubrice tomu rozumím, ideologii (bez negativní konotace) je asi třeba do čtenářů vtloukat stále a stále (ačkoliv „udělit“ poslední DESPEKT poslankyni zjevně se řídící „svým svědomím a vědomím“ je na respekt až podivně denunciační…), ale u textů v kuturní rubrice stokrát napsané „český film/pop je v krizi“ podle mne znamená vlastně paradoxně především „český kritik je v krizi“. to nelze opravdu napsat nic jiného, trochu zajímavého? v čem taková „reflexe“ pomáhá pochopit svět kolem a film/výstavu samotnou? a co znamenají věty typu „nevěrohodné příběhy, ohrané motivy, nuda…“, není to ohraná nuda? neberte si to osobně, jen mi vrtá hlavou, zda nás tohle zacyklení a očekávání zázraku v české kultuře vyprovodí až ke hrobu…-) mějte se dobře.)11:08Jan H. VitvarPodíval jsem se do archivu a za dvanáct let se v kultuře v Respektu termíny „nevěrohodné příběhy“ a „ohrané motivy“ neobjevily ani jednou. Slovo „nuda“ jsme použili dvaatřicetkrát, většinou ovšem v souvislosti s tím, že popisované dílo není žádná nuda, a několikrát při zmiňování filmu Nuda v Brně.
Mrzí mě, že ve vás časopis vyvolává takový skeptický dojem, ale ve skutečnosti se snažíme jít úplně opačnou cestou: místo zoufání nad krizí českého filmu a popu píšeme především o věcech, které z této krize vystupují.
Taky se mějte dobře.:15Milada VecerovaMozna trochu vice zvedava otazka nez by se sluselo, ale stejne by mne zajimalo, jak moc Vam zasahuje Vase pani do Vasi predsatvy o kulturni rubrice? Jeji rubriku Trendy ctu velice rada, vzdy v ni citim opravdovy zajem o tema. Dekuji za pripadnou odpoved a preji mnoho zdaru v dalsi praci.11:09Jan H. VitvarDo mé představy o kulturní rubrice má žena zasahuje asi tak stejně jako já do jejích představ o rubrice Trendy. Čili minimálně. Ale to víte, že se o své práci bavíme, občas se dokonce musíme hlídat, abychom se bavili taky o něčem jiném. Vaší pochvalu jí vyřídím.:33Jan PilařDokázal byste odhadem říci, jak velký objem informací o dění v kultuře (třeba v %) získáváte prostřednictvím internetu, jak velký objem informací Vám zasílají galerie, vydavatelství či samotní prodejci a kolik informací vyhledá osobně osazenstvo kulturní rubriky?11:10Jan H. VitvarMyslím, že je to zhruba na půl: o čem se nedozvíme přímo od lidí, kteří se pohybují na té které umělecké scéně, to nám prozradí internet. V Respektu ale obecně dáváme váhu hlavně na osobní kontakt.:39MazánekKterou knihu a který film, jnež byl natočen minulého roku byste mi doporučil a proč?11:12Jan H. VitvarZ filmů rozhodně životopisně-poetický snímek o Bobu Dylanovi I´m Not There. Nechci vás nabádat k ničemu nelegálnímu, ale vzhledem k tomu, že ho čeští distributoři nehodlají poslat do kin, je internet momentálně jedinou možností, jak tenhle úžasný kousek s excelující Blanchetovou vidět.
Z knih třeba Placákova Fízla – je to hodně sugestivní studie o všudypřítomné policejní buzeraci za minulého režimu.:29Adam KuřímskýS kterou nejzajímavější osobností z kultury jste se za dobu svého působení v redakci Respektu setkal?11:13Jan H. VitvarTěžko říct. Hodně třeba vzpomínám na jedno jarní odpoledne strávené v lese na procházce s grafičkou Alenou Kučerovou nebo na letní setkání s malířem Ivanem Sobotkou v jeho smíchovském kamrlíku. V obou případech by si člověk vydržel povídat ještě hodiny.:21Milan T.Pane Vitvar, čtete komiks? Pokud ano, který je Váš nejoblíběnější? A jaký význam má podle vás v současné literatuře a jaký ve výtvarném umění? S díky Milan.11:19Jan H. VitvarObčas komiks čtu. Naposledy třeba velmi zajímavou práci Hluboké rány izraelské autorky Rutu Modanové. Mým nejoblíbenějším komiksem ale navždy zůstane Šorelova Vzpoura mozků, která vycházela v „ábíčku“.
S jeho postavením v současné literatuře je to asi o něco lepší než ve výtvarném umění, alespoň u nás. Ale blýská se na lepší časy, stačí se podívat na nynější výstavu mladé komiksové scény v galerii VŠUP.:43Iva H.Prý rád vaříte? Mohl byste mi prozradit svůj oblíbený recept?11:24Jan H. VitvarMé recepty jsou chráněné copyrightem a podléhají přísnému stupni utajení.:08Zdeněk BoháčekJe nějaké téma z oblasti kultury (hudba, film, divadlo …), kterému se chcete osobně více věnovat, ale nezbývá vám dostatek času či prostoru?11:31Jan H. VitvarČas a prostor jsou dvě věci, kterých se člověku v médiích nedostává v podstatě nikdy. Ale upřímně: nejšťastnější jsem, když mám alespoň někdy alespoň trochu času a prostoru i na něco jiného, než na kulturu.:20aktivista BřéťaSouhlasíte s poplatky za veřejnoprávní televizi? S jejich existencí, jejich výší a způsobem, jak s nimi ČT nakládá? Obdobně i u rozhlasu.11:41Jan H. VitvarS poplatky souhlasím, pokud nechceme média veřejné služby hodit do temných vod volného trhu a zahltit je reklamou, nezbývá nám, než je platit ze svého.
Úplně jiná věc je ale způsob, co s nimi ČT dělá – což samozřejmě vyplývá z jejího hospodaření. Ze zprávy, že má její naprosto zbytečný časopis za rok 12 milionovou ztrátu, a teď to pokryjí poplatky, jsem opravdu neměl radost. U rozhlasu je to obdobné.:39oshoMohou být rozum a chtíč v opozici natrvalo?11:41Jan H. VitvarMyslím, že se časem dostanou i do vlády.:01Luboš TřískaDoporučujete výstavu komiksu v VŠUP, který autor konkrétně Vás zaujal? A jaký je váš názor na grafitti?11:43Jan H. VitvarHodně se mi líbí Jiří Grus, nadějně vypadá i pár nastupujících jmen.
Grafitti je v některých případech (třeba Honza Kaláb) naprosto uhrančivá záležitost, jindy mně nic neříká. Na barák bych si ho klidně nastříkat nechal, ale musel bych být u toho.:01Jan NovotnýDobrý den, pane Vitvare, co vlastně říkáte na novou podobu Respektu a jeho současný grafický vzhled?11:51Jan H. VitvarSám jsem se na nové podobě podílel, bylo by tedy divné, kdyby se mi nelíbila. Ale vážně: má to ještě své mouchy, nicméně myslím, že se to hodně povedlo.:46K. MračkoJak je naše kultura vnímána na západ od „hranic“? Jako alternativní, postkomunistická, typicky česká… ?11:56Jan H. VitvarJak kde. Většinou je ale bohužel úspěch už jen to, že je vůbec nějak vnímána. Pryč jsou 90. léta, kdy svět čekal, co mu naše kultura ukáže. Trochu jsme to zaspali, ale určitě se to dá napravit. A typicky česká kultura podle mě neexistuje, na to je v ní až příliš mnoho sympatických příměsí.:14stážistkaV rozhovoru s Jaroslavem Formánkem padl dotaz na čtvrtý rozměr. Co to podle Vás je a jak se projevuje?11:57Jan H. VitvarU něj se projevuje setkáním s italským Václavem Havlem, pro mě by čtvrtý rozměr události nabraly, kdyby letos Slavia získala titul.:31Jan NovotnýJaké mouchy je třeba ještě vychytat v nové podobě Respektu? Děkuji za odpověď na zvídavou otázku:)12:05Jan H. VitvarKupujte si nás a možná si jejich nepřítomnosti časem všimnete. Jsou ale hodně malé, spíš takové mušky.Díky moc za otázky, na případné další mohu odpovědět mailem.
Přeji vám pěkný poslední zimní den.
jhv

↓ INZERCE

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].