0:00
0:00
Rozhovor2. 5. 202515 minut

Lipavský: Schůzky Turka a Konečné se zástupci Íránu jsou obrovská neomalenost a chyba. Zamotávají se do toho

S ministrem zahraničí o tom, zda se na Ukrajině podaří dojednat příměří, jestli si jednou nebude říkat, že se mělo Česko distancovat od dění v Gaze a o aktuálnosti hesla kdo jednou stál, stojí opodál

Kandidujete v Praze za koalici Spolu, co chcete v předvolební kampani akcentovat?

Svoje témata. Bezpečnost, zahraniční politiku a prozápadní směřování této země. Jsem přesvědčen, že to jsou nezbytné předpoklady pro prosperitu. Takže to bude ten základní rámec, asi nepřekvapivý. Detailní program se teprve připravuje a já vám teď ještě nevysypu, co budou hlavní taháky, o kterých budeme mluvit. Připravuje se zahájení kampaně, takže tam se to určitě všichni voliči dozvědí. 

Pokud by koalice Spolu sestavovala vládu, usiloval byste opět o místo ministra zahraničí?

↓ INZERCE

Nejde porcovat medvěda, když ještě běhá v lese. Tady opravdu předbíháme. Nemá smysl o tom mluvit a spekulovat. Je potřeba se snažit o co nejlepší výsledek. To je teď můj fokus. 

Kdyby vládu sestavoval Andrej Babiš, což je minimálně podle průzkumů veřejných nálad docela pravděpodobný scénář, byl byste v takové vládě?

Já si to neumím představit.  

Představivost se mění v čase.

Myslím, že ta odpověď je úplně jasná.

Jak si vysvětlujete, že voliči Spolu koalici zatím moc nepodporují, utekli od ní a nevěří jí? Čím to je?

Koalice Spolu má rostoucí podporu. 

Spolu hodně ztratilo, podpora roste nahoru po milimetrech. Co s tím?

Čísla jdou nahoru a věřím, že budeme schopni v kampani voličům vysvětlit, že to, co jsme tady poslední čtyři roky dělali, mělo smysl a že je potřeba v této zodpovědné politice pokračovat. Uznávám, ta čísla v tuto chvíli nejsou na první příčku, je to druhé místo. Je potřeba to otočit. Právě tím důkladným vysvětlováním naší politiky. 

Na vaše místo mají zálusk šéf SPD Tomio Okamura nebo europoslanec za Motoristy Filip Turek, kteří vystupují prorusky, zlehčují agresi na Ukrajině, jsou protievropští. Kdyby chtěli obrátit zahraniční politiku na proruskou, včetně vystoupení z EU a NATO, jsou nějaké zákonné, institucionální a jiné brzdy, které by jim to neumožnily, nebo alespoň komplikovaly?

Naše země je řízena Ústavou ČR. Ty procesy jsou poměrně známé. Za třicet let moderní demokracie jsme již viděli různé nástupy vlád a jednotliví prezidenti přistupovali s určitou mírou kreativity a interpretace k tomu, co dovoluje Ústava ČR. Takže tato odpověď odpovídá na to, jaké jsou ty možnosti. Já věřím, že prezident Pavel se chopí role, kterou mu svěří ústava, čestně, že bude naplňovat jejího ducha. Ústava není manuálem, kde by bylo v přesně definovaných krocích popsáno, jak se mají ty věci odehrát. Je poměrně vágní, což nejenže tedy dává prostor prezidentovi, ale zároveň to na něj klade i odpovědnost. Když Miloš Zeman třeba natahoval jmenování některých vlád nebo nechtěl některé ministry jmenovat, tak se ten stav stával jeho odpovědností. Věřím, že pan prezident bude postupovat ústavně, ať už bude jakákoli kompozice Poslanecké sněmovny. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc