0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ16. 11. 20109 minut

Středa 17. 11. 2010

Sever Moravy se i nadále dusí. • Autor: Michaela Danelová

08:00
Dobré listopadové ráno…Dnešní ráno je listopadové - za okny šero, na obloze ocelová deka, na stromech už není téměř žádné listí a co si budeme povídat, nikomu se z vyhřátého pelíšku nechce… Nebudeme však propadati chmurám, neboť i dnes vyšlo slunce (jak je vidět zde) a podíváme se, co nás čeká.Je 17. listopadu, tedy státní svátek u příležitosti 21. výročí Sametové revoluce a zároveň Mezinárodní den studentstva. Meteorologové už od včera hlásí, že se na Čechy valí studená fronta a začíná typicky listopadové počasí - tzn. zataženo, mlhy a déšť, neploty nepřekročí 10 stupňů.A tak si to s tím vstáváním dobře rozmyslete. Krásný den!

08:48
Pieta a protestyV souvislosti se 17. listopadem se chystají různé akce. Nejdříve ty tradiční: u Hlávkovy koleje v Praze se dopoledne koná pietní akce k uctění památky obětí nacistického útoku proti studentům a vysokým školám v roce 1939. Na Národní třídě si během dne politici připomenou studentský pochod, který v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci - objeví se bývalý prezident Václav Havel, prezident Václav Klaus, premiér Nečas a další. Oficiální akce pak vyvrcholí v 18 hodin v katedrále sv. Víta.Státního svátku ale využívají i další iniciativy. Protestní pochod proti komercionalizaci vysokého školství a vládním škrtům svolala na 12 hodinu na Palackého náměstí iniciativa „Vzdělání není zboží“. Cestou bude průvod symbolicky uzavírat některé budovy univerzit, na jejichž provoz prý v příštích letech nebudou peníze. Na Národní třídě budou dále demonstrovat i Greenpeace a sdružení Kořeny - ti proti vyvlastňování v místech těžby hnědého uhlí.Ve čtyři hodiny odpoledne „pod koněm“ je pak přes Facebook svolána demonstrace  proti koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátě.A upozornit na sebe chtějí i extremisté - členové Dělnické strany sociální spravedlnosti, tedy potomci Dělnické strany, chtějí pochodovat  Litvínovem, aby připomněli dva roky starý střet s policií, když se pokusili proniknout na sídliště Janov a napadnout Romy.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:37
Klaus pochválil koalici ODS a ČSSD v PrazePrezident Václav Klaus včera vpodvečer ohodnotil koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátě jako rozumnou. Podle něj na ní není nic zvláštního, občanští demokraté se chovali racionálně, neboť dohoda s ČSSD jim umožnila získat post primátora Prahy. Klaus také odkázal na to, že podobné koalice vznikly i v dalších městech jako třeba v Brně, Ostravě či Plzni. Koaliční dohoda však rozladila nejen zástupce TOP 09, ale i Petra Nečase (ODS) a Bohuslava Sobotku (ČSSD). Klaus tak zůstává jedním z mála vrcholných politiků, kteří ji schvalují.Což ovšem nepřekvapuje, neboť TOP 09 mezi jeho oblíbence jistě nepatří.

10:33
Sever Moravy se i nadále dusíStejně jako včera je i dnes sever Moravy zahlcen smogem. Množství polétavého prachu překročilo již dvojnásobný denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový a to celkem v deseti lokalitách Moravskoslezského kraje. Nejhorší situace je v Těšíně na Karvinsku, kde byl denní limit polétavého prachu překročen trojnásobně. Druhý nejhorší stav je v Třinci na Frýdecko-Místecku, kde se koncentrace polétavého prachu pohybuje okolo 130 mikrogramů na metr krychlový. Mezi další zamořené oblasti patří například Ostrava, Bohumín, Havířov, relativně nejlepší situace je zatím v Opavě.Ostravští meteorologové varují před vyhlášením regulace pro největší znečišťovatele ovzduší v ostravsko-karvinské aglomeraci.

11:33
Brusel projednává případnou pomoc IrskuV Bruselu pokračovala jednání ministrů financí zemí Evropské unie, kteří projednávali možnou pomoc Irsku. Irský bankovní sektor se dostal do vážných problémů především díky velkému množství zahraničních úvěrů, ktkeré si banky nabraly kvůli financování masivního realitního boomu. Irská vláda nyní nezvládá tyto úvěru financovat, a tak přistoupila k jednání o případné pomoci s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Evropský komisař pro hospodářské a měnové otázky Ollie Rehn oznámil novinářům, že Irsko zintenzivnilo přípravy na případném záchranném balíčku. Irská vláda má zatím zajištěné financování pouze do léta 2011, pak se chystá vydat další emisy dluhopisů.

12:20
Polední songDnešní Djka přemýšlela,co pustit, ale nakonec se rozhodla, že zůstaneme listopadoví…

13:08
Klaus vyjádřil svoji nespokojenost s mediálním obrazem odsunu NěmcůOslavy Dne boje za svobodu a demokracii pokračují dle očekávání. Na Národní třídě zatím položili květiny prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas a pražský primátor Pavel Bém. Všichni politici zdůraznili, je důležité připomínat si chvíli, kdy „Češi vykročili ke svobodě“. Prezident Klaus ještě dopoledne promluvil u Hlávkovy koleje, kde vyjádřil svoji nespokojenost s mediálním obrazem poválečného odsunu Němců. Řekl, že se nedá srovnat násilí, které Češi napáchali při odsunu na Němcích s tím, co prováděli nacisté.

14:37
Drahý zlatý padákTahle zpráva zřejmě spoustu lidí v Maďarsku nepotěší. Maďarský parlament totiž schválil 98 procentní daň z odstupného pro manažery firem vlastněných státem. Daň ze zlatých padáků se navíc bude platit zpětně za období od ledna 2005. Rozhodnutí se týká manažerů a dalších vrcholných představitelů veřejné správy, kteří dostali odstupné vyšší než dva miliony forintů, což je v přepočtu 177 tisíc korun. Stejnou daní bude zdaněno i odstupné pro zaměstnance, které přesáhlo částku 3,5 milionu forintů.Zároveň s tímto návrhem byly omezeny pravomoci ústavního soudu, který nadále nemůže rušit zákony týkající se daní a rozpočtu. Návrh prosadila maďarská vládní strana Fidesz s podporou krajně pravicové stranou Jobbik. Proti zpětnému zdanění i proti omezení pravomocí ústavního soudu protestovali představitelé opozičních socialistů a hnutí Je možná jiná politika.

15:10
Václav Havel k polistopadovému vývojiA pokračujeme ve sledování svátečního dne. K památníku 17. listopadu na Národní tříde přišel i první porevoluční prezident Václav Havel, kde ho potleskem a výkřiky „nejlepší prezident“ nadšeně přivítalo několik desítek lidí. Václav Havel se při té příležitosti vyjádřil k polistopadovému vývoji, který je podle něj ve svém základním směru správný. Řekl však, že se po listopadu domníval, že řada věcí na cestě k demokracii bude jednodušší a rychlejší a že nebudeme opakovat některé chyby tradičních demokracií. Namísto toho se ale ukazuje, že je opakujeme v horší podobě. 

16:08
Rozmrazí stát část vázaných výdajů ministerstev?Ministr financí Kalousek (TOP 09) řekl novinářům během setkání v Bruselu, že možná rozmrazí část výdajů, která ministerstva nemohou používat kvůli případnému propadu v hospodaření státu. Podle Kalouska je nyní již na sto procent jisté, že Česko letos nepřekročí schválený rozpočtový schodek. Nejednalo by se však o rozmrazení všech vázaných výdajů, ale pouze tam, kde jsou největší potíže. Jak Kalousek uvedl: „Nemluvím o miliardách, nýbrž pouze o stamilionech.“ Vláda letos v červenci schválila úspory v rozpočtu, které mají za úkol udržet deficit veřejných financí na 5,3 procentech HDP. Vláda zavázala výdaje ministerstev zhruba za deset miliard korun.Ministr Kalousek se rovněž vyjádřil k projednávané situace Irska s tím, že podle něj by velké státy EU neměly tlačit na Irsko, aby urychleně požádalo o finanční pomoc. V názorech na pomoc Irsku zatím nejsou jednotlivé země jednotné, menší země pomoc odmítají, naopak velcí evropští hráči si od ní slibují pokles hodnoty dluhopisů.

17:02
Co s načatým večerem? Lady Gaga, nebo LeonidyCo s načatým večerem? Své malé příšerky dnes přijede do Prahy představit Lady Gaga. Vystoupení populární zpěvačky se koná v O2 aréně a je již dlouho vyprodaný. Zpěvačka sama uvádí, že její show The Monster Ball je více muzikálem než koncertem. Celým vystoupením se jako spojující linka táhne příběh z New Yorku, v kterém se Lady Gaga a její přátelé ztratí na plese příšer. Lady Gaga má za sebou dosti úspěšný rok, na předávání Evropských hudebních cen televize MTV získala ocenění pro nejlepší zpěvačku, nejlepší píseň i nejlepší popový počin. No, pokud jste si nekoupili lístek v předprodeji, pak vám asi nezbývá nic jiného, než vyzkoušet, jestli někdo nebude prodávat lístky před koncertem. Malá ukázka zde.Dnešní noc skýtá ovšem ještě jinou, nepopulární, podívanou. Na obloze totiž dnes ve 20.15 vrcholí meteorický roj Leonidy. Očekává se, že bude létat až dvacet meteorů za hodinu, což není špatné. Aktivita roje je různá, někdy se projevuje i meteorickým deštěm, kdy je možné pozorovat i tisíce meteorů za hodinu. Naposledy byl roj takto aktivní v roce 2002 a příští meteorický déšť se očekává až v roce 2098. Což už tedy neuvidíme. Všem, kdo si toto pozorování nechtějí nechat ujít se doporučuje vyrazit až v druhé polovině noci, poté, co zapadne měsíc.A nejlépe někam na kopec nad inverzi, neboť městské krysy dnes nemají šanci.

17:16
Pod koněm se sešlo zhruba 3000 lidíNa demonstraci svolanou na čtvrtou hodinu na Václavské náměstí nakonec dorazilo zhruba 3000 lidí. S prohlášením proti velké koalici na pražské radnici zde vystoupili například zástupci inicativy Vyměňte politiky, kteří tuto koalici považují za podvod na voličích. Vyzvali také občany, aby se zúčastnili ustavující schůze na magistrátě, která má proběhnout buď 30. listopadu, nebo 1. prosince. Demonstrace se rovněž zúčastnil předseda Strany zelených Ondřej Liška, který znovu uvedl, že zelení se obrátí na Ústavní soud.

17:50
Ať mír dál zůstává s touto krajinouNa závěr dne si pustíme písničku, která k dnešnímu dni prostě patří. Upřímně.Dnešní DJka se loučí, omlouvá se všem za  popletený místopis a vyráží se také konečně proběhnout podvečerní inverzí. Pěkný večer!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].