Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 22. 3. 2010

SROZUMITELNÁ A JASNÁ DEKLARACE JE NUTNÁ • Autor: ČTK
SROZUMITELNÁ A JASNÁ DEKLARACE JE NUTNÁ • Autor: ČTK

07:48
Jakub Šebesta povede zřejmě dvě ministerstvaPremiér Jan Fischer navrhl prezidentu Václavu Klausovi, aby pověřil řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Prezident se podle zpráv z Hradu jmenování Šebesty nebrání. Jakub Šebesta nahradí ve funkci odcházejícího ministra Jana Dusíka, který se s premiérem neshodl na způsobu modernizace elektrárny Prunéřov.Proč ne, v krizi premiér ušetří jednu ministerskou výplatu. Doufejme, že Šebestův přístup k životnímu prostředí nebude kopírovat jeho přístup k "privatizaci" státních lesů.

08:52
Divadelní cena Thálie v dobrých rukouSpisovatel, dramatik, herec, režisér a pedagog Ivan Vyskočil dostal ve svých osmdesáti letech divadelní cenu Thálie za celoživotní mistrovství.Ivana Vyskočila příliš mnoho lidí nezná. Dá se o něm říct jedno, ovlivnil české divadlo posledních padesáti let jako málokdo. Už v padesátých letech spolupracoval s Jiřím Suchým, stál u počátků Václava Havla, v sedmdesátých letech objížděl malé scény s happeningovými představeními. V sedmdesátých letech jsem si jako mladík opravdu užíval při čtení jeho povídek v knihách Vždyť přece létat je tak snadné, Malé hry, Malý Alenáš a dalších. Dřív jsem nemohl, byl jsem na to moc malý. Čest Ivanu Vyskočilovi dělá i to, že jako jeden z mála celebrit promluvil veřejně o tom, proč byl veden jako spolupracovník StB. Už v devadesátém roce řekl: "Ano, třikrát jsem se sešel s estébákém, ale nic jsem nepodespal, s nikým jsem nespolupracoval." Později to prokázaly i dokumenty. Takže gratulace k ceně.    

09:49
Ruský den hněvu proti PutinoviO víkendu se konaly v Rusku, podle agenturních zpráv v desítkách měst, demonstrace namířené hlavně proti vládě Vladimíra Putina. Účast nebyla nijak valná, kolem tisícovky ve městech jako Petrohrad nebo Irkutsk, tři tisícovky v Kaliningradu. V Moskvě se policii - jak bývá zvykem - podařilo demonstraci zabránit, zadrženo bylo asi šedesát lidí. Rusko prochází hlubokou hospodářskou krizí, výkon ekonomiky poklesl o osm procent, asi milion lidí přišel o práci. Putin zažil za dvanáct let, co je u moci, poprvé vážnější protesty proti způsobu svého vládnutí.Převedeno na české poměry. Demonstrace mají na Kreml přibližně takový vliv, jako pražská demonstrace třicítky lidí namířená proti pražskému magistrátu, že nedělá nic s hlučnou dopravou na magistrále. Jednou se ale začít musí.

10:52
ČSOB možná nepůjde na burzu a kostlivec ve skříniČSOB odkládá úpis akcií a vstup na pražskou burzu. Spekuluje se, že místo úpisu nových akcií bude banka, nebo její část, prodána do rukou Deutsche Bank nebo BNP Paribas. Za prodej celé firmy by současný belgický vlastník obdržel až dvě stě miliard korun. Banka i její majitel spekulace o prodeji finančního domu zatím popírají. Nicméně belgická KBC potřebuje peníze na splacení pomoci, která jí byla poskytnuta před rokem kvůli riskantním finančním operacím a prodej není vyloučen, spekulují analytici.Zpráva pro českého občana moc neznamená. Zdánlivě. Prodej i cena banky totiž závisí na sporu, kterou vede český stát s ČSOB - jde o arbitráž o třicet miliard korun. Jak jinak, týká se někdejší IPB a jejího hospodaření. Ponaučení? Dodnes mě překvapuje, jak lidi šokuje a hněvá, když je dostihne vlastní nebo dokonce cizí minulost. Tato arbitrážní minulost - která má dnes vliv na cenu banky - se týká bankovního socialismu devadesátých let, oblíbené disciplíny mnoha ekonomů v čele s Václavem Klausem.  

11:49
Osobnosti proti změnám na „Žáčkově“ ústavu Vývoj kolem Ústavu pro studium totalitních režimů naznačuje, že smysl tohoto ústavu, jak je daný zákonem, nebude nadále naplňován, tvrdí osobnosti jako Igor Blaževič, Jaroslav Hutka, Vladimír Mišík, Jindřich Štreit a dvacet šest dalších  v otevřeném dopisu Radě ÚSTR. Pokud by se z ústavu stalo badatelské či akademické pracoviště, nesplnilo by své zákonem dané úkoly, tvrdí. V dopise zazněl také požadavek na přehodnocení výsledku výběrového řízení, ve kterém získal post šéfa úřadu historik Jiří Pernes. Podle autorů dopisu došlo při výběrovém řízení k řadě pochybení. Celý text dopisu na www.podporaustr.cz.Nemáme ponětí, jak Jiří Pernes dál úřad povede, pokud jej vůbec povede. Ale bylo by načase, aby si Rada ÚSTR ujasnila, co od ústavu čeká a co od něj očekává veřejnost. Zákon se dá naplnit jen formálně, takže jasná deklarace je nutná. Politici (s výjimkou sociálních demokratů, přesně řečeno Lubomíra Zaorálka) zatím do vývoje nezasahují. Rada by měla říct jasné stanovisko, než se do věci začnou politici plést. 

12:47
Soud osvobodil aktéry údajné korupční kauzyNěkolik let odposlouchávala policie aktéry armádní zakázky, týkající se ochrany muničních skladů a dalších obchodů. Nakonec státní zastupitelství obžalovalo dva představitele firmy Trade Fides a jednoho armádního důstojníka, kterého chytila s milionem v tašce, které chvíli předtím dostal v bytě protagonisty firmy Trade Fides. Soudu to nestačilo a dva obviněné zprostil obžaloby kvůli důkazní nouzi. Státní zástupce se neodvolal - podle něj je to zbytečný krok, protože nové důkazy už nikdo neobjeví - a tak je rozsudek pravomocný.Je s podivem, že se státní zástupce neodvolal. Známe tuzemskou justici a víme, jak často se liší výrok vyšší instance od původního. Případ ještě nekončí, jedna zástupkyně firmy Trade Fides byla vyločena kvůli zdravotním problémům do samostatného procesu, ale asi se předem dá říct, že naděje na odhalování korupce zase dostala ránu. Nebo naopak, korupce se hledá tam kde není a policie zneužívá odposlechy. Vyberte si sami, co je bližší pravdě.

13:52
Mirek Topolánek vyzván k odchodu z kandidátky ODS i šéfovského křeslaPředseda senátu Přemysl Sobotka (ODS) vyzval Mirka Topolánka (ODS), aby kvůli svým výrokům na adresu ministra Gustáva Slamečky a premiéra Jana Fischera a potažmo vůči gayům a církvím, opustil post předsedy ODS i stranickou kandidátku do voleb.Bez ohledu na to, že výroky Mirka Topolánka vypadají v kontextu spíše buransky, než urážlivě, má Sobotkova výzva smysl. ODS stíhá jedna rána za druhou, straníci, jako nyní Topolánek, jdou ale těm ranám vstříc. Řada z nich se neumí zbavit arogance, která ve straně začala bujet v době opoziční smlouvy - nejen té celostátní, ale i magistrátní (já vím, že to tehdy byla koalice). Straníci z ODS se hádají mezi sebou, ale nikdo z nich nepřináší zásadní očistné téma. Předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi stačí sedět doma v křesle, motat palce a občas něco slíbit. Má to jednoduché, jeho příznivci mu nevyčítají ani podivuhodnou sortu návštěvníků křtu jeho knihy nebo dcery, zmlácení pořadatele na plesu jeho spolustraníkem, ani úzkou spolupráci s Bémem na magistrátu.

14:51
Tiger Woods se vrací na golfová hřištěJeden z nejslavnějších golfových turnajů současnosti - v americké Augustě - může počítat s účastí Tigera Woodse. Vrací se po pauze, během níž v léčebně krotil svůj sexuální apetit. "Bylo to strašné, když jsem si myslel, že to už nemůže být horší, klesl jsem ještě hlouběji," komentuje dnes Woods svou manželskou nevěru a zhruba patnáct milenek. Woodsovi ale příliš jeho nevěra mezi fanoušky neuškodila. Odehnala od něj pár sponzorů, ale jeho dobrovolný půst od golfu způsobil, že pokleslo sledování golfu v televizi. Od dubnového turnaje v Augustě se čeká, že bude jedním z nejsledovanějších v historii golfových přenosů.Od politiky a korupce jsem chtěl poodejít k lehčímu tématu, ale jak vidíme, ani golf není bez problémů. Uvidíme, co s Woodsem jeho poklesky a následné pokání udělají. Možná by to mohlo být vodítko, jak se do příště dívat na - byť méně divoká - sexuální dobrodružství tuzemských politiků.

15:43
Dva šéfové ČEZ prodali své podnikové akcieGenerální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman a místopředseda představenstva tohoto polostátního gigantu Daniel Beneš prodali své akcie. První prodal čtyřicet jedna tisíc kusů za více, než devět set korun, druhý sedmdesát pět tisíc akcií za zhruba stejnou cenu. Analytikové očekávají, že to může ovlivnit vývoj ceny akcií firmy ČEZ směrem dolů.Nejde ani tak o pár desítek milionů korun, kteří oba pánové na prodeji akcií vydělali, ani o jistou nespravedlnost, kterou představuje bonusová akciová  prémie pro vedení podniku za skvělou práci, ani o to, že jako šéfové se o růst podniku až tak nezasloužili, protože to za ně udělala cena elektřiny. Analytici to říkají opatrně. Doufejme, že Roman a Beneš prodali kvůli dočasné osobní finanční tísni, nikoli proto, že jako manažeři podniku tuší, že to s ČEZem po kontrole z Bruselu a riskantně investovaných desítkách miliard v zahraničí půjde poněkud s kopce.

16:48
Ministr Jan Kohout se rozhodl, že Milenu Vicenovou neodvolá Ministr zahraničí Jan Kohout dnes oznámil, že neodvolá velvyslankyni v Bruselu Milenu Vicenovou, jak původně zveřejnil. Důvody změny svého názoru nezmínil. Podle něj bude o změnách na významných diplomatických postech rozhodovat až vláda vzešlá z voleb.Jan Kohout nejprve Respektu mimo mikrofon sdělil, že velvyslankyni odvolá, pak to odmítl potvrdit ostatním médiím, potom to  - zase v Respektu - oficiálně potvrdil, a dnes své rozhodnutí změnil. Další ilustrativní obrázek do mozaiky české politiky. Jak se mám jako novinář a občan chovat tváří v tvář takovým zprávám? Vzpomněl jsem si na tři sta let starou modlitbu - autor mi vypadl z paměti. Zní asi tak - bože dej mi pokoru, abych dokázal přijmout věci, které nemůžu změnit, dej mi odvahu, abych měnil věci, které měnit jdou a dej mi moudrost, abych ty dvě věci dokázal od sebe rozlišit. Pomůže mi to v pohledu na tuzemskou politiku? 

17:25
Strhující nápad, jak zprůhlednit veřejné soutěžeHospodářská komora ČR a Americká obchodní komora v ČR se dnes shodly, že do diskuse o komplexním přepracování zákona o veřejných zakázkách se kromě obou komor a politických stran zapojí i ostatní podnikatelské svazy a také zástupci dalších smíšených komor, působících v Česku. Vytvoří skupinu expertů, která návrhy na nápravu zákona zpracuje.Také to na vás působí tak odstrašujícím dojmem? Trochu to připomíná debatu nad novým zákonem, regulujícím hazard, do něhož mohl mluvit kdejaký podnikatel, provozující loterie a další hry. Dodnes - po třech letech práce - žádný nový zákon nemáme. Ale teď perlička. Hospodářská komora zveřejnila ve svém dnešním prohlášení jeden jediný konkrétní návrh na transparentnost tendrů. Tedy, že vítěz zakázky a její realizátor dostane zaplaceno nejpozději šedesát dnů po dokončení zakázky. Současná praxe umožňuje platit státu, regionům a obcím do sto dvaceti dnů. Tento nápad zcela jistě povede k očištění zakázek od korupce - dodávám já. Nic proti včasné platbě, ale pokud zveřejnění tohoto jediného konkrétního nápadu je tuzemským výsledkem dumání nad průhledností nejkorupčnějšího českého prostředí, tak to tedy díky.Vážení čtenáři této rubriky, velmi vám děkuji za pozornost. Těším se na shledání u dalšího dýdžejování.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].