0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ6. 5. 201213 minut

DJ pondělí 7. 5. 2012

Úspěch českých vojáků • Autor: Michaela Danelová

07:42
Blahopřání pro Stanislava GrosseDobrý den. Je chladno, ale samozřejmě, přes den se trochu oteplí. U počasí se to ví, u politické situace v Česku ne. Ve Francii budou mít nového prezidenta, zvítězil Francois Hollande a Evropa začíná mluvit o prorůstové politice. Tak se tedy nakonec oteplí možná i v politice a jistou vřelost asi budeme pozorovat i u občanů.Svátek mají dnes Stanislavové, tak všem blahopřeji i expremiéru Grossovi. A jemu i jeho ženě posílám písničku.

08:10
Žalobci analyzují. Mostecká uhelná žijeOlomoucké vrchní státní zastupitelství zvažuje, jak dále vyšetřovat podezřelou privatizaci Mostecké uhelné. Žalobci se kvůli tomu sešli i s jejich švýcarskými kolegy a dostali od nich cenné informace. To je výborné, jen si připomeňme, že švýcarský soud vrátil před měsícem tamní vyšetřování žalobcům, aby doplnili některé důkazy. Případ, jehož začátek spadá do doby před patnácti lety, nás bude zřejmě ještě nějaké ty roky provázet.Mostecká uhelná je vlastně i takovou ilustrací našeho vnímání práva a jeho vymahatelnosti. Fakt, že doly privatizují manažeři pomocí podezřelých nákupů akcií byl znám už koncem devadesátých let. Policie, ani státní zástupci to nepovažovali za nic, co by vybočovalo. V roce 2007 se státní zástupci - ti místní - začali věcí zase zabývat. Paragrafy sice nepoužili, ale mluvili o nemorálnosti operace. No a teď se konečně žalobci rozhodují, jaký paragraf použít, protože jde viditelně o trestný čin. To pochopení trvalo v Česku patnáct let. A tak je to s mnoha dalšími případy. Probouzíme se a zíráme, co vše se nám zdálo normální. A máme z toho blbou náladu. Zkusíme si ji zlepšit jedním klavírním koncertem.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

08:31
Ministr Kalousek počítá se stomiliardovým schodkemSchodek státního rozpočtu ve výši sto miliard korun je podle ministra financí Miroslava Kalouska ta lepší varianta. Pokud by se podle něj nepodařilo prosadit vládní návrhy reforem důchodů či daní, pohyboval by se schodek ve výši sto šedesáti miliard korun, což by neúnosně zatížilo státní kasu i budoucí generace. Odbory ale vcelku správně namítají, že k prosperitě se nedá proškrtat, a že vládní úspory neúměrně zatíží současné generace občanů ve svízelném sociálním postavení.Dnešní dj dnes už jednou použil slova prorůstové opatření. Začala je používat dokonce i vláda Petra Nečase. Mělo by jít o dobře cílené státní investice a podporu ekonomiky. Dj se obává, že hlavním pilířem tuzemské prorůstové politiky bude prosazení dostavby Temelína. Stovky miliard, na něž dostavba přijde, jistě trochu rozhýbe místní průmysl. Možná dokonce více, než trochu, bude to něco jako stavba Hladové zdi. Ale problém je, co Temelín přinese. Zeď si jen tak stojí. DJ nechce strašit jadernou havárií. Přesto je Temelín rizikem, protože nikdo nezná, na kolik nás přijde a hlavně, jak budou v době jeho dokončení nastaveny ceny energie a co je ještě důležitější, jakým způsobem se bude energie v Evropě vyrábět.A jestli tím pádem bude mít okolí zájem o temelínskou energii. Z tohoto pohledu je dostavba Temelína větším riizikem, než fakt, že bude Nečasova vláda škrtat ještě dva roky. Apísnička nakonec.

09:30
Vladimir Putin složí prezidentský slibV Kremlu se odehraje slavnostní akt. Prezident, pak premiér a nyní opět prezident Vladimir Putin složí prezidentská slib a potřetí se ujme postu šéfa Ruska. Tentokrát byl zvolen na šest let a není vyločeno, že si pak ještě jednou prezidentské obdoobí zopakuje. Bude tak ovládat Rusko téměř čtvrtstoletí, což se předtím podařilo jen Stalinovi.Co to znamené pro střední Evropu a tedy i Českou republiku? Zvýšenou ostražitost. Ruští špióni se v posledních letech v Česku aktivují a podle zpráv tajné služby BIS - můžeme-li jí ještě věřit - jich na našem území přibývá. Stejně tak ruských investic do strategických odvětví, zejména do energetiky, dopravy a služeb. Nemluvě o zájmu Kremlu získat pod kontrolu tuzemské produktovody. Putin se netají velmocenskými zájmy a touhou získat znovu vliv na územích, které Kreml po pádu železné opony ztratil. Naštěstí se Putinovo prezidentování docela míjí s prezidentováním jeho obdivovatele Václava Klause, který Kremlu pootevíral léta dveře. A přitom se dokázal tvářit jako zarytý thatcherovec. Nicméně Vladimiru Putinovi taky blahopřejeme, protože to dj velí slušnost. A posíláme mu do Kremlu písničku. Společnost pro XXI. století a Josif Kobzon, jeden z průkopníků ruského organizovaného zločinu a častý návštěvnník Karlových Varů. Též dlouholetý člen Dumy.Naše kolegyně t.č. v Moskvě se včera zúčatsnila protestu proti inauguraci VP do prezidentského úřadu, kterého se mělo zúčastnit až 100 tisíc lidí. Protest skončil násilně, bylo zatčeno až 600 lidí. Zde jsou fotografie z protestu.

09:37
Koloman O. kradl kolaJak píší dnešní média, za několik dnů usedne na lavici obžalovaných Koloman O., muž, který kradl na Smíchově kola. Celkem jich odcizil patnáct. Obžalovaný se k trestné činnosti doznal a velmi jí lituje a slibuje, že způsobenou škodu nahradí.DJ se připravuje na přesun od domácího počítače k tomu redakčnímu a pro jistotu nepojede na kole. Už dávno zapomněl, jak se to dělá. Ale soucítí se všemi okradenými, protože, jako jistě většina z nás, ví, jak ponižující pocit je být okraden. Dokonce i Kolomanem. Během přestávky trochu hudby.

10:49
Miloš Zeman má šanci na HradPodle posledního průzkumu to vypadá, že by Miloš Zeman mohl zamíchat kartami při volbě prezidenta. Sice ještě nedotáhl ani Jana Fischera, ani Jana Švejnara, ale na Zemana začali ztrácet například Jiří Dienstbier nebo Karel Schwarzenberg.Bylo by to pikantní, kdyby jednoho protagonistu korupčnické opoziční smlouvy vystřídal ten druhý. Miloš Zeman by jistě přinesl na Hrad jeho zvláštní humor, ale to by bylo asi tak všechno. Jeho kamarádství s Miroslavem Šloufem by nás možná přiblížilo Moskvě více, než současný pán Hradu. No kandidáti na prezidenta jsou zatím dost zoufalí. Jan Fischer a jeho vláda - i když si to moc lidí neuvědomuje - udělala ještě horší věci, než vláda Topolánka. Jan Švejnar je sice seriózní odborník, ale politika je mu dost vzdálená. Karel Schwarzenberg si před veřejností  kazí renomé v TOP 09 a prozatímní vítěz primárek ODS Přemysl Sobotka? Nic.Do voleb je ještě daleko, doufejme, že uvidíme nadějnější tváře. Písnička  

11:03
Kmotr ODS není hanlivé pojmenováníTak rozhodl Nejvyšší správní soud při posuzování reportáže, v níž použili novináři slovo kmotr ve spojení s krachem továrny Rybenor. Nejde sice zrovna o nejdůležitější tuzemský případ, nicméně renomovaní právníci respektovaného soudu rozhodli, že slovo kmotr „umožňuje rychle, stručně a výstižně popsat roli osoby v mocenském systému“. „Jde o užívané a srozumitelné pojmenování,“ sdělil soud.Někteří kmotři, a nemá smysl je spojovat jen s ODS, protože jejich kontakty sahají či sahaly i do jiných stran, včetně ČSSD, byli na toto označení dokonce pyšní. Podle zpráv a informací DJ se tak častovali na svých schůzkách a užívali si pocitu moci a vlivu. Už tedy víme, že jim tak můžeme říkat oficiálně. Ještě, aby se význam kmotrovství vysvětlil z hlediska trestního práva. Co například obnášelo kmotrovství Romana Janouška, kromě siláckých řečí po telefonu? Na tahu je policie a je úplně jedno, zda policistů bude 40389, jak požaduje policejní prezident Petr Lessy, nebo 39 153, což obnášejí dnešní stavy. A na povzbuzení muzika.

11:43
Historický přebytek v zahraničním obchoduČeský zahraniční obchod skončil v březnu přebytkem 37,5 miliardy korun. Zásluhou zvýšení vývozu a snížení dovotu. Pro ekonomy je to dobrá zpráva. Nicméně, jak je v posledních měsících zvykem, zůstávají stále opatrní. Nepříznivý vývoj v Evropě, výsledek řeckých voleb, srážející cenu akcií a nejistota ohledně investic z jiných částí světa mohou přinést zklamání a český export - pilíř naší ekonomiky - utlumit.Auta, stroje a tramvaje. To je naše vývozní zlato. Většinu zboží vyvážíme do EU, takže jsme závislí na dobré kondici evropské ekonomiky. Jinam vyvážet moc nelze, není takový zájem mimoevropských dovozců. Pan Patizon je rád, stejně jako experti, že se náš export tak tuží. Jen podotýká, že stále za cenu vysokých energetických nákladů a levné pracovní síly, což je znak nerozvinuté ekonomiky. Hudba

11:53
Čas na poraduTak jako vždy v pondělí v tuto dobu odchází DJ na redakční poradu. Těší se na ni, stejně jako většina kolegů. Venku je stále chladno, Vladimir Putin už má slib za sebou, v Kremlu už prý visí podobizna nového prezidenta, ale prý není jasné, zda se nejedná o tu čtyři roky starou, hlásí kolegyně Naďa Straková. Na Liberecku bylo zatčeno pět policistů a Milan J. chce skončit ve své ředitelské funkci. Pan Patizon má zbrusu novou vizáž. Přeji dobrou chuť a posílám na poledne ještě písničku.

13:42
Co se dnes děje v Česku, marné hledání vzrušující zprávyCo se dnes děje v Česku? Kromě věcí skrytých, o nichž se nedá informovat v krátkých zprávách a věcí, které neznáme, téměř nic. Trochu zlevnil benzín a potravinářská inspekce opět našla další závadné jídlo z Polska. Vláda připravuje prorůstová opatření zacílením na ruskou a čímskou ekonomiku. Policie pokračuje ve vyšetřová případu Pandur a blíží se rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o tom, jestli Vlastimil Rampula setrvá nebo nesetrvá ve své funkci. JIří Paroubek slíbil nový a lepší zákon o ochraně ovzduší a my s panem Patizonem věříme, že se podaří. Odbory potvrdily trend pokusu svržení vlády. Václav Klaus poblahopřál Vladimíru Putinovi k znovuuvedení do funkce. Většina Čechů si prodloužila víkend. Píseň

14:48
Tržby klesají, Češi šetříČeši méně nakupují potraviny, auta, pohonné hmoty nebo kosmetiku. Žádný závratný propad meziročních tržeb se sice nekoná, ale 1,6 procenta je poměrně vysoké číslo po několika měsících, kdy tržby mírně rostly. Analytici varují, že se čísla mohou ještě prohloubit a že obchodníky čeká velký boj o zákazníky..Přítel si nedávno udělal výlet do Drážďan. Náhodou navštívil značkovou prodejnu kosmetiky a s velkým překvapením zjistil, že tamní zboží je o třicet procent a v některých případech i o polovinu levnější, než stejné zboží ve stejné síti značkových prodejen v ČR. Je tu tedy základní otázka - jak je to možné? Nechají se Češi „oblbnout“ a utrácejí peníze zapředražené zboží? Nejde jen o kosmetiku, sítě na západ či jih od nás prodávají levněji i potraviny nebo dokonce i ta auta. Stejné potraviny, stejná auta. Ptal jsem se pana Patizona, ale odpověď nezná. Takže, kdo ji zná? Hudba

16:27
Šťastný Čech a nešťastná MoravankaPodle průzkumu TNS AISA je více než polovina Čechů nešťastná. Prototypem šťastného Čecha je muž z města ve věku mezi 26 a 45 lety, který je vyučený, ženatý a má dvě děti. Měsíční příjem jeho domácnosti se pohybuje mezi 10 000 - 15 000 korunami. Ilustrací nešťastného člověka je vyučená vdaná žena ve věku 46–65 let se stejným měsíčním výdělkem jako muž z kategorie nejšťastnější. Má jedno dítě a pochází z moravského města.To je poněkud překvapivé zjištění. Zejména vzhledem k výši příjmu šťastného muže. Peníze nejsou synonymem štěstí, ale v Česku se hodně nadává na reformy, utahování opasků a šetření. Zdá se, že příčiny tuzemské skepse leží úplně jinde. Index štěstí se měří složitě, ale jedno je jisté, naše štěstí nebo neštěstí není úměrné korupci v politice. „Naštěstí,“ říká pan Patizon. A teď zase hudba. 

16:50
Armáda na cestě k propadu bojových schopnostíMinisterstvo financí se rozhodlo vyhladovět českou armádu. Samozřejmě ne doslova, slovo vyhladovět znamená v žargonu prudké ořezání příjmů. Hrozí, že budeme sice do armády investovat kolem čtyřiceti miliard korun, ale její bojové schopnosti se budou čím dál tím více blížit nule. Vojenští stratégové dnes počítají krizové varianty, kterých jednotek by se mohla armáda zbavit, aby to neohrozilo aspoň spolupráci se spojenci. Hrozí, že armáda spotřebuje přidělený rozpočet pouze na údržbu, platy a proviant. Investice budou nulové.No, armádu jsme si hýčkali před vstupem do NATO a krátce po něm. Navíc to byla pro politiky, úředníky a byznysmeny dost velká příležitost k defraudaci. Dvě třetiny z vynaložených sto padesáti miliard korun na investice za minulou dekádu byly použity na zbytečné nebo předražené a korupční projekty. Možná by si za to armáda zasloužila skutečně finanční stopku, ale samotní vojáci měli na vyhozených penězích menší podíl, než politici a úředníci (i když, kdyby bránili naše území způsobem, jakým se bránili proti zbytečným investicím, dopadlo by to hodně špatně). Peníze investované rozumně a s rozvahou do armády se mnohonásobně vrátí - tím, jakou roli budeme hrát v mezinárodním společenství, což nám zase přinese investiční příležitosti. Šetření na armádě nám přinese pouze ostudu. Pan Patizon hledá nějakou přiměřenou píseň. Noc si není výběrem jist, ale měnit to už nebude.

16:59
Po první třetině hrají Češi s Norskem 1:1Titulek říká prozatím vše. DJ odchází na schůzku a ještě se přihlásí. Zatím můžete poslouchat. Aspoň chvíli.

17:31
Úspěch českých vojáků v AfghánistánuČeským vojákům - společně s jejich afghánskými kolegy - se podařilo zadržet čtyři bojovníky Talibanu a komponenty na výrobu bomb. „Povstalci převáželi zbraně a velké množství komponentů na výrobu improvizovaných výbušných zařízení,“ stojí na oficiálních stránkách ministerstva obrany. Tým byl v Afghánistánu vysazen teprve před necelými třemi týdny.Pan Patizon mě upozorňuje, že zřejmě na čtenáře působíme tak trochu jako proarmádní lobbisté. Poté, co jsme zkritizovali prudké snižování armádního rozpočtu, se dnešní DJ pustil do pochvaly jednotky z afghánské mise. No, tak lobbisté nejsme, prostě se ty zprávy v dnešním pracovním dnu mezi dvěma svátky - chudém na události - tak sešly. Ještě můžeme napsat, že v druhé třetině prohráváme s Norskem 1:2. Ale zpráva o vojácích na misi připadla DJi i panu Patizonovi nejdůležitější z toho, co jsme našli na veřejných zdrojích. Beethoven, sedmá symfonie, druhá věta, naše oblíbená.   

17:48
Den nekončí, ale DJ anoDJ pro dnešek končí. Češi mezitím vyrovnali na 2:2.  Petra Kvitová postoupila do druhého kola turnaje v Madridu. Tolik nejnovější zprávy z webů. Přeji Stanislavům vybalancovaný konec dne a těším se na další, snad inspirativnější výběr zpráv v měsíci červnu. Vyčasilo se a teplota začala stoupat. Hudební pozdrav pro Pussy RiotUžijte si zítřejší svátek, na zítra se DJ odmlčí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].