Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 10. 12. 2012

Messi prolomil rekord a možná bude lámat dál • Autor: Globe Media /  Reuters
Messi prolomil rekord a možná bude lámat dál • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
První playboy a berlínský tip č. 1Dobré ráno, milí čtenáři,dnešní DJka právě přijela plná energie z Berlína, takže se na dnešním programu můžete těšit mimo jiné právě na tipy odtamtud.Nejprve ale pár zajímavostí k dnešnímu dni: právě 10. prosince (1918) byly v tuzemsku oficiálně zrušeny šlechtické tituly. O třicet let později přijalo v týž den Valné zasedání OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv. A v roce 1953 vyšlo první číslo časopisu Playboy.Dnes nás čeká nás mj. pokračování konference o internetu v Dubaji, kde se snaží několik arabských států spolu s Ruskem a Čínou prosadit přísnější kontrolu nad internetem a vznik centrální organizace, která by světový web řídila.Tak, a tu už první berlínský tip: v galerii C/O Berlin v budově Staré pošty právě probíhá výborná výstava amerického fotografa Joela Sternfelda. Dobrý je výstava, ale i samotný prostor, kde zůstala většina sálů dlouhá léta bez jakýchkoliv oprav, oloupané zdi s mnoha nánosy různých barev působí fantasticky a výstavy probíhají například i v bývalé tělocvičně, kde dodneška visí basketbalový koš. Kdo by chtěl tu originální budovu ještě vidět, by neměl moc váhat – Stará pošta změnila majitele galerie se z ní bude v březnu stěhovat. A tu už první ranní písničkaukázka Sternfeldových fotek.  

08:45
Dienstbiera, nebo Zemana? KSČM podpoří obaÚstřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy o víkendu oficiálně oznámil, že v boji o hrad podpoří Miloše Zemana i Jiřího Dienstbiera.Více o Jiřím Dienstbierovi, stejně jako o dalších dvou stranických prezidentských kandidátech, se dočtete v aktuálním Respektu. 

09:39
Kam až smějí zajít média?Na začátku stál sporný vtípek - dva DJové australské radiostanice zavolali do londýnské nemocnice krále Edvarda VII., kde v to dobu pobývala těhotná vévodkyně z Cambridge, a přesvědčili zdravotnický personál, že do nemocnice ve skutečnosti volá britská královna. Do éteru potom pustili autentické informace o tom, jak se vévodkyni právě vede.Poté, co se ale celá věc ozvětlila v médiích, spáchala včera vévodkynina osobní sestra Jacintha Saldanha, která s novináři mj. hovořila, sebevraždu.Co myslíte – překročili novináři zmiňovaným telefonátem svoje kompetence?

09:42
Messi prolomil rekord a možná bude lámat dálArgentinský fotbalista Lionel Messi prolomil čtyřicet let starý rekord Gerda Müllera v počtu vstřelených gólů během jednoho kalendářního roku - nová hranice je 86. A to katalánský fotbalový tým čekají ještě tři zápasy. K této příležitosti jsme odemkli profil tohoto fenomenálního fotbalisty.

10:43
Mursího dekretEgyptský prezident Muhammad Mursí o víkendu zrušil dekret, kterým nedávno posílil svoje pravomoci na úkor parlamentu a justice. Dokument vyvolal novou vlnu protestů v zemi. Mursí zároveň potvrdil termín konání referenda o návrhu nové egyptské ústavy.Opozice požadovala jeho odklad z obav z islamizace země. Odklad hlasování není podle Mursího z právního hlediska možný a hlasování se má uskutečnit 15. prosince.Opozice však referendum nadále odmítá a svolává na úterý masové demonstrace.A teď už Editors a jejich Bullets.

11:16
Po kolejích už jen vpravo +berlínský tip č. 2V Česku o víkendu skončila mnohaletá praxe jízdy na železnici vlevo. Vlaky na poslední trati, kde se dosud jezdilo vlevo – tedy spoj Bohumín–Přerov–Břeclav - včera poprvé vyjely po pravé straně.Sto čtyřicetiletá tradice končí kvůli synchronizaci s pravidly evropské železniční sítě a měla by vést mj. ke zrychlení dopravy. „Cestující si ale musí dát pozor, protože jsou zvyklí vystupovat na svou stranu a teď mohou omylem vstoupit do kolejiště pod projíždějící vlak," upozorňuje na webu ČT24 výpravčí na nádraží v Otrokovicích Milan Liczka.Tak, na kolejích si okolo Přerova teď dejme pozor a na cestu si pusťme třeba Pearl Jam. Berlínský tip č. 2 -  O tomhle neuvěřitelném místě už ví DJka dlouho, ale až teď o víkendu ho viděla na vlastní oči… Pokud se budete chtít přesunout tak o sto let nazpět a připadat si jako v podivně dekadentním sále jako dělaném na popůlnoční party kostlivců, nesmíte si nechat ujít návštěvu zrcadlového sálu v Clärchens Ballhaus. Temná místnost s popraskanými zrcadly a štuky oplácaných andělíčků - tím spíš pokud ji navštívíte před sedmou hodinou, kdy se začíná plnit hosty zdejší restaurace- je prostě zážitek. Ne marně si ji vybral Tarantino jako jednu z kulis Hanebných parchantů. Tu je malá ochutnávka.

12:00
Polední Předvánoční koledaDobré poledne, dobrou chuť a píseň k tomu - Jablkoň a jejich Předvánoční koleda. 

12:35
Síla jednotlivce10. prosinec se celosvětově slaví jako Den lidských práv. „Ti, kteří se vymlouvají na to, že jedinec nic nezmůže, se uchylují jen k výmluvám,“ říká Václav Havel v následujícím videu Amnesty International.Člověkem, který platnost těchto slov potvrdil do posledního písmenka, byl výsadkář Jan Kubiš. Příběh oprav jeho rodného domu, který se daří díky neskutečné energii lidí z Dolních Vilémovic restaurovat, přinášíme v následujícím článku.Dnešní DJka doporučuje dnešní přílohu Hospodářských novin, kde významné osobnosti z oblasti liských práv mluví o tom, jak Václav Havel ovlivnil jejich život.

13:00
EU přebírá Nobelovu cenuV Oslu právě začal ceremoniál předávání Nobelovy ceny za mír. Jménem Evropské unie, které bude letos udělena, ji převezmou šéf Evropské komise José Barroso, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.Český premiér i prezident se z předávání omluvili, v Oslu nás zastoupí pouze český velvyslanec v Norsku Milan Dufek.Českou absenci na ceremoniálu komentuje kolega Jiří Sobota v textu V Oslu o nás bez nás.

14:00
Burza reaguje na MontihoPoté, co stávající italská vláda ztratila podporu strany expremiéra Silvia Berlusconiho, premiér Mario Monti v sobotu oznámil, že se chystá rezignovat. Odstoupí prý až parlament schválí rozpočet na příští rok.Expremiér Berlusconi zároveň oznámil, že bude navzdory bohatým skandálům a soudním řízením opět kandidovat. Italská burza na události zareagovala propadem 2, 7 %.A teď už The xx a jejich Crystalised. 

15:12
Francouzi už nebudou platit Romům za odjezd ze zeměFrancouzská vláda ruší finanční pomoc pro přistěhovalé Romy, kteří souhlasili s návratem do země svého původu.„Nevládní organizace i občanská sdružení se domnívají, že tato praxe má špatné účinky. Pomáhá to vytvářet jakousi okružní jízdu mezi Rumunskem a naší zemí. Změníme toto neúčinné opatření," řekl francouzskému týdeníku Le Point ministr vnitra Manuel Valls.Francie v posledních letech poskytovala na návrat do vlasti 300 eur (7500 korun) každému přistěhovalému dospělému a 100 eur nezletilému Romovi, který ve Francii pobýval déle než tři měsíce a ocitl se v tíživé finanční a životní situaci. Romských přistěhovalců v zemi bylo však přes tuto praxi stále kolem 17.500, protože vyhoštění se systematicky vraceli.Ministr také zdůraznil, že francouzské úřady budou nadále likvidovat nelegální romská tábořiště. Informaci přinesl server Romea.Foster The People - Pumped Up Kicks

16:00
Zemřel komunistický prokurátor Karel Vaš alias „soudce kat"V sobotu zemřel ve věku 96 let v pražském domově důchodců bývalý komunistický prokurátor a soudce Karel Vaš.Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se podílel se mimo jiné na vykonstruovaném procesu s generálem Píkou, který byl v roce 1949 odsouzen k trestu smrti – a na mnoha dalších politických procesech. Političtí vězni mu prý přezdívali „soudce kat“.

16:35
Volební preference vede ČSSD, druzí komunistéPodle průzkumu agentury ppm factum by v tuto chvíli vyhrála volby do Poslanecké sněmovny ČSSD, která by získala 25,6 procenta hlasů. Druzí se s velkým odstupem umístili komunisté a na třetím občanští demokraté.Do dolní parlamentní komory by se dostali i zástupci TOP 09, KDU-ČSL a Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ).

17:10
Berlínský tip č. 3 a večerní songA to je vše, přátelé. Místo „tadydadyda“ posílám Peter, Bjorn & Johna a song Young Folks a poslední tip z návštěvy Berlína: legendární galerii Tacheles sice už úřady skutečně definitivně zavřely a její nový majitel plánuje, jak na jejím místě vybuduje nákupní centrum (může být horší řešení, v co přetvořit jedno z hlavních center nezávislé kultury???).Na dvoře za galerií, pokud člověk najde vyšlapanou cestičku vedoucí přes přilehlé parkoviště, je ale stále možné najít nezávislé umělce, kteří tam pracují přímo na místě a i když je to už dnes částečně jen taškařice pro turisty, zastavit se za nimi u improvizovaných kamen a pobavit se o tom, jaké se v Tacheles ještě před pár měsíci žilo, stojí za to.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].