0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ11. 11. 201010 minut

Čtvrtek 11. 11. 2010

Pozor na stres • Autor: Matěj Stránský

07:47
Dobré ráno s měnovou válkou a červenými střechamiCo nás dnes čeká a nemine – ve světě politiky asi nepřekvapí negativní rozhodnutí městského soudu v Praze ohledně stížnosti Zelených a Věcích veřejných na neplatnost voleb. Ani očekávaný či obávaný střet mezi USA a Čínou na setkání lídrů G20 v jihokorejském Soulu nebude žádným přelomem, předpovídá většína znalců měnové války vypuknuvší mezi těmito dvěma světovými velmocemi.Teplotně nás od včerejška také nečeká žádné překvapení - stabilní Celsiova osmička. Jen sluníčko bude možná o něco shovívavější. Alespoň to napovídá nynější pohled z oken pod pražským Vyšehradem. Červené podskalské střechy se po nočním deštíku na pozadí modré oblohy blyští jedna radost. Nechme se tedy pro tuto chvíli inspirovat střechami a zde je jedna právě o nich.

08:50
Válka bez vítězeV jihokorejském Soulu se sešla dvacítka ekonomicky nejsilnějších zemí světa. Pozornost se stáčí na USA a Čínu a jejich měnovou válku. Ve hře není nic menšího než světová ekonomika a jistá sobeckost ze strany všech aktérů. A máslo na hlavě mají stejně všichni, od Číny, Brazílie, po USA i Německo, řekl redaktor ČRo Ondřej Houska v dnešním ranním vysílání Rádia Česko.Zajímavé na této válce je, že nebude mít jednoznačného vítěze. Pokud se dotyčné státy nedohodnou, prohrajeme všichni. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:28
Kající se Bush a umělé ruce v IrákuAmnesty International chce dostat George Bushe před soud, a to kvůli kontroverzní vyšetřovací metodě zvané waterboarding, neboli hezky česky topení. Tento týden spatřily světlo světa Bushovy paměti Decision Points, ve kterých se bývalý americký prezident prý neobyčejně kaje a přiznává, že ne ve všem udělal to správné rozhodnutí (na rozdíl od doby vládnutí, kdy si tvrdošíjně stál za úplně vším, i tím nemožným). V kauze waterboarding však žádný posun nenastal – Bush tvrdí, že díky němu je Amerika bezpečnější zemí.V Iráku se schyluje k dohodě mezi zástupci politických stran a dá-li Bůh, vznikne po osmi měsících politického vakua vláda. Inšálah.DJka včera slyšela pořad na BBC a zdá se, že v Bagdádu den od dne sílí názory, že za Saddáma bylo líp. Příběh Aliho, který při americkém bombardování jako -náctiletý přišel o oba rodiče, sestru, nenarozeného sourozence, domov a také obě ruce pomůže pochopit, proč se lidé vracejí do dob, kdy Saddáma všichni nenáviděli, ale žilo se líp. Umělé ruce, které Alimu pořídila britská nemocnice, jsou mu v horkém iráckém počasí zhola na nic. Bez práce, elektřiny, vody (nejen pitné), klimatizace a vyhlídek, že se jednou ožení – to je život Aliho. Bezpečnostní hlídky na každém kroku a když jdete žádat o práci, ve frontě před vámi se někdo odpálí. O životě v Bagdádu si budete moci přečíst v novém čísle Respektu od z Iráku nedávno se navrátivší reportérky Katky Šafaříkové. Taky se někdy zaobíráte myšlenkou, jak by svět dnes vypadal, kdyby Bush do Iráku nevtrhnul?

10:03
Největší slídil v našem soukromí? Policie a FacebookPolicie a Facebook se letos dělí o Anticenu Velkého bratra, kterou každý rok uděluje sdružení luridicum Remedium. Policie si ji vysloužila za archivaci fotografií aut a jejich řidičů pořízených z kamer, Facebook zas za „technické nastavení i klamavou taktiku, která tlačí uživatele, aby k soukromým údajům ze svých profilů umožnili přístup komukoli.“ Jednu z cen Velkého bratra si „odnesla“ i Evropská unie, a to za financování projektu INDECT, jehož cílem je vývoj systému detekce abnormálního chování.DJka se musí přiznat, že má trochu rozpačité pocity, když si v některých tramvajích, které mají nainstalované kamerové systémy, může prohlížet, co kdo zrovna dělá – od dloubání v nose až po zuřivé líbání teenagerů. Místo většího pocitu bezpečí spíš neví kam s očima… Jsou kamery v tramvajích opravdu nutné? Nebo má Mark Zuckerberg pravdu, když tvrdí, že éra soukromí skončila?

11:16
Oklahoma nemá čím zabíjetV americkém státě Oklahomě dochází smrtící látka, která se používá k usmrcení zločinců odsouzených k smrti. Místo reálné debaty, zda trest smrti nezrušit (tak jak to udělala většina západních zemí už před lety) se podle všeho víc řeší, jakou látkou nahradit tu, co dochází. Zda tou, co se používá k usmrcení zvířat, nebo nějakou jinou.U otázky trestu smrti uplatňovaného v některých státech USA se DJka nemůže ubránit pocitu jisté zaostalosti na americkém kontinentě - hrdelní trest ji připomíná dobu, kdy tvořil Charles Dickens, po Londýně se potuloval Jack Rozparovač a v New Yorku řádily gangy. Zkrátka trochu jiné století a trochu jiná společnost. A tak si dáme jednu gangsterskou od Jay-Z.

12:23
Bořte stereotypy s queer festivalem!Dnešní večer zahájí 11. ročník pražská část filmového festivalu Mezipatra. Brno už to má za sebou, je čas, aby se i pražští filmoví fanoušci mohli pokochat orgií filmů s queer tématikou (a nejen s queer). I letos si dal tento největší středoevropský queer festival za cíl bořit stereotypy. Přijďte se přesvědčit, ale předtím si pusť povedenou, lehce štřeštěnou znělku.Letošní festival se nese v duchu „vysokého umění“ a spustí jej film Kvílení, který pojednává o legendě beatnické generace Allenu Ginsbergovi a soudním procesu s vydavatelem jeho slavné básně pro údajnou obscénnost. Po úvodní festivalové projekci v Hard Rock Café v Domě u Rotta vypukne zahajovací mejdan, kde bude k spatření osvětlená křišťálová kytara, výhled na Staré město, kostým Madonny a desítky jiných památek na krále a královny populární hudby. Příjemným bonusem je vstup zdarma. Největší party letošních Mezipater začne ve 22:30. A jednu tématicky sladěnou s queer festivalem.

13:22
Mistr a Markétka na ProvázkuSlavná kniha Michaila Bulgakova Mistra a Markétka se dočkala divadelního zpracování. Pustil se do něj Vladimír Morávek, který je znám svou slabostí pro expresívnost a stylizovanost, takže je nejspíše nač se těšit. Oproti originálu ale Morávek potlačí atmosféru stalinské Moskvy a ukřižování Ježíše, které Bulgakov čtenáři podává po kouskách, scvrkne do jedné epizody. Brněnská premiéra se odehraje tento pátek a sobotu, Prahu čeká 29. a 30.11.Málokterá kniha s DJkou tak zamávala jako právě Mistr a Markétka. Vybavuje si, jak nevěřícně zírala do řádků žasnouc nad tím, co se v knize odehrává. Škoda jen, že se Bulgakov nikdy nedožil vydání svého nejslavnějšího románu, který psal dlouhých dvanáct let.PS. Brňané si na bohaté kulturní vyžití opravdu nemohou stěžovat. Ostatně to dokládá tento příspěvek blogera Respektu Romana Zelenáka.

14:23
Palestinci vzpomínají na ArafataPřesně před 6 lety zemřel palestinský vůdce Jásir Arafat, na kterého Palestinci nemohou zapomenout. Proto se dnes sešli v hojném počtu před jeho sídlem, aby si připomněli muže, který pro ně po 40 let symbolizoval boj za nezávislý palestinský stát.Arafat coby šéf Organizace za osvobození Palestiny vedl s Izraelem tajná jednání a v roce 1993 podepsal smlouvu o palestinské autonomii. V roce 1996 se stal jejím prezidentem a o rok později společně s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a ministrem zahraničí Šimonem Peresem získal Nobelovu cenu za mír. Na protest proti udělení této ceny vůdci organizace, kterou mnozí považují za teroristickou, odstoupila třetina členů komise této ceny.

15:10
Za férové banány a bio-slepiceMáte rádi banány? A víte, že mohou být banány férové a neférové? Kampaň, která se brzy spustí v Česku, bude propagovat ty férové. Většina banánů, které si v současnosti kupujeme v supermarketech i na trzích, jsou podle společnosti Fair Trade neférové, tj. nešetrné k životnímu prostředí. A také nezajišťují důstojné pracovníky podmínky a řádnou odměnu pro lidi pracující na banánových plantážích.Férové banány zatím v českých obchodech nenajdete, ale to by měla změnit zmíněná kampaň Za férové banány. Na své prodejce můžete tlačit i Vy, říká Fair Trade.A jak takový férový banán nakonec v obchodě poznáte? Jednoduše - bude mít nálepku Flo-cert, která vám coby zákazníku zajistí, že firma je uznána jako fairtradeová.DJku by zajímalo, zda se férové banány budou chuťově nějak lišit od neférových, podobně jako to je u vajíček. Ty pocházející od bio-slepic či jen slepic na podestýlce jsou na pohled jasnější, žlutější a chutnější. Mimochodem EU se rozhodla, že klecový chov slepic od roku 2012 zakáže. Ale o tom až někdy jindy. Teď si dáme Monty Python a jejich rytíře se slepicí.

16:24
Pražské volby platí, velké koalice mají zelenouPodle všech očekávání dnes pražský městský soud zamítl stížnost na rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, které zavedla ODS.  Zelení, VV a SNK ED tvrdí, že kvůli tomu v komunálních volbách neuspěli, jelikož rozdělení bylo „nespravedlivé a strany poškodilo.“ Nyní zvažují ústavní stížnost.A tak nám na pražském magistrátu s největší pravděpodobností vznikne velká ODS a ČSSD.Toto téma se často přetřásá na poradách redakce Respektu, protože je k neuvěření, že navzdory tomu, že ve volbách dali pražští voliči jasně najevo, koho by chtěli mít na magistrátu, jako by jejich hlasy neměly žádnou platnost.A tak si dáme jednu píseň pro ty naše pány kluky.

17:59
V romské kůžiRedaktorka Respektu Bára Procházková kdysi psala o německém novináři, který se převlékl za Turka a nějakou dobu si na vlastní kůži vyzkoušel, jaké to je být Turkem a žít v Německu. Podobný nápad teď dostal rumunský novinář, který se týden vydával za Roma. Při svém putování coby Rom se setkal nejen s diskriminací, ale také s opovržením a výsměchem. Smáli se mu všude – na ulici, v divadle i ve chvíli, kdy žádal o práci.Reportáž V romské kůži pro vás vybral zpravodajský portál Presseurop, který vám pravidelně  na blogu Respektu bude přinášet to nejzajímavější z evropských médií.DJka si při čtení reportáže vybavila, jak ji jednou na bukurešťské ulici chtěla okrást o foťák skupinka třech malých romských kluků. Zasáhla kolemjdoucí paní, která ze sebe začala sypat tak ostré nadávky, že sama DJka červenala. Bodrá paní jednomu pro jistotu uštědřila řádný políček a když odcházela, ještě si odplivla. Tak to chodí v bukurešťských ulicích.A tady trochu rumunského rapu na závěr.

18:29
Největší košt vína A opět se dostáváme do Brna. Tam se totiž uprostřed města dnes sešly tisíce lidí, aby okoštovali mladé víno, zvané Svatomartinské. Tradice Svatomartinského vína sahá až do 18. století, ale masovou záležitostí se koštování mladých vín stalo před 4 lety, kdy ji začal prosazovat vinař Jiří Kopeček z Valtic.Při dnešním obědě si DJka všimla, že i letenské restaurace a leckdy i pivnice nabízejí lahve svatomartinského vína. Tož, Martinové, všechno nejlepší k svátku a na zdraví!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].