Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Nad pěnou

Mimochodem aneb šťastný Zahradil, nešťastný Kohout

Členem vyjednávacího týmu ODS pro zahraniční politiku je, mimojiné, Miroslav Ouzký. Lékař, europoslanec, kritik členství strany ve společné frakci s Brity a Poláky na půdě EP, vyzývatel Jana Zahradila a od loňska šéf buňky ODS v Evropském parlamentu. Protože Zahradil, dlouholetý stínový ministr zahraničí, naopak není členem stejného týmu (údajně proto, že když se rozdělovalo obsazení skupin na grémiu, nebyl přítomen) a byl to on, kde nejvíc stál o založení Evropských konzervativců a reformistů (ECR), nabízí se úvaha, jestli se v ODS ve vztahu k frakci něco neděje. Zejména, když křesťan Petr Nečas má blíž k Evropské lidové straně (jíž ODS opustila) než Mirek Topolánek a když sám David Cameron není z ECR nadšený. Spekulace o rozpadu ECR se ostatně vynořují ode dne jejího založení, naposledy tento týden.

Nicméně neděje se nic. „Ne,“ řekl Respektu na otázku po možné změně postoje ODS k frakci Petr Nečas. „S Davidem Cameronem jsme si volali a shodli jsme se, že ten projekt bude pokračovat. Považujeme ho za prospěšný pro obě strany,“ dodal možný premiér.

Nebude to zřejmě ani koaliční téma, byť například TOP 09 chystá vbrzku vstup do „nepřátelské“ Evropské lidové strany. „To je interní věc občanských demokratů. My kvůli tomu nebudeme krvácet," sdělil jeden z vyjednavačů TOP 09.

Má Karel Schwarzenberg konkurenta? S předsedou TOP 09 všichni neoficiálně počítají jako s příštím ministrem zahraničí, na stejnou funkci by ale mohl cílit podobný matador diplomacie – Josef Zieleniec.

Exministr zahraničí, toho času bez mandátu a bez své strany za zády, evidentně hledal pro sebe novou platformu a našel ji – ve Věcech veřejných. Dělá jim zahraničněpolitického poradce. „Pan Zieleniec není členem naší strany, ale úzce s námi spolupracuje od loňských voleb do Evropského parlamentu. Jeho expertíz si velmi vážíme,“ řekla k tomu Respektu vyjednavačka VV Kristýna Kočí, jíž Zieleniec zahraničněpoliticky „koučuje.“

Na otázku, zda jej VV budou nominovat jako svého kandidáta do čela Černínského paláce, Kristýna Kočí odpověděla, že před samotným vyjednáváním o postu šéfa diplomacie „nebude nic potvrzovat ani vylučovat.“ Zda by o takový post měl zájem samotný Josef Zieleniec, nebylo možné zjistit – exministr nebral svůj mobilní telefon a nereagoval na sms. Nicméně řekněme, že… ano.

Na webové stránce vasevolby.cz v anketě ptající se po dalším osudu Jiřího Paroubka čtenáři překvapivě často zaškrtli odpověď „Stane se velvyslancem v Moskvě.“ Není to vyloučené. Moskvu má sice slíbenu český velvyslanec v USA Petr Kolář, ale s příchodem nové vlády nastává tradiční rituál odměnit věrné/odstranit protivníky a odsun Jiřího Paroubka do Ruska by přivítal jistě i Bohuslav Sobotka. Uvolněnou Ameriku, z níž bude muset Kolář odejít, by pak mohl obsadit Mirek Topolánek.

Uvidíme, téma ambasadorských postů přijde až později. Už teď lze ale říct, že šťastnou musí být bruselská velvyslankyně Milena Vicenová. Odcházející ministr zahraničí Jan Kohout ji chtěl odvolat, ale pak se neodvážil, a je jasné, že pravicová koalice s účastí ODS, která Vicenovou do Bruselu poslala, ji neodvolá. (Navíc je známo, že Schwarzenberg z duše nenávidí propouštět lidi, zejména jde-li o dámu.) Stejně intenzivně, ale nešťastný, je naopak zřejmě sám Kohout. Do vytoužených USA ho teď Nečasova vláda asi nepošle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].