Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Tajné služby

Šéf MI6 pro Respekt: Ruské tajné služby neztratily schopnost páchat zlo

Spolupracujte s námi. Richard Moore v Praze vyzval ruské občany k boji proti Putinovu režimu

Šéf MI6 Richard Moore • Autor: ČTK
Šéf MI6 Richard Moore • Autor: ČTK

Válka na Ukrajině sice hodně zaměstnává ruské tajné služby, ale to neznamená, že by kvůli tomu přerušily své aktivity v Evropě včetně té střední. Během návštěvy Prahy to Respektu řekl ředitel britské rozvědky MI6 Richard Moore.

„Aktivity ruských tajných služeb byly v Evropské unii vážně narušeny, protože (po zahájení války na Ukrajině – pozn. red.) došlo k vypovězení zhruba poloviny ruských agentů působících pod diplomatickým krytím na ruských ambasádách napříč celým kontinentem. To skutečně představuje drtivý dopad, co se týká jejich operativních schopností,“ popisuje Moore. „Stále jich tu nicméně zůstává kolem čtyř set: zachovávají si schopnost páchat zlo, a proto si na ně musíme dávat pozor.“

Ke značnému zmenšení ruské ambasády došlo i v Praze, ale v případě Česka největší vlna vyhošťování nesouvisela s ruskou agresí na Ukrajině: byla to reakce vlády na odhalení útoku ruských tajných služeb na muniční sklad ve Vrběticích. Došlo k němu v roce 2014, kontrarozvědka BIS a Národní centrála proti organizovanému zločinu NCOZ případ rozkryly s odstupem v roce 2021, když zjistily, že za atentátem stojí ruská vojenská rozvědka GRU, přesněji její tajná jednotka s  označením 29155 cvičená pro podobné operace v zahraničí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].