0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext19. 6. 20247 minut

Jak uhlídat špiony a jejich akce v Evropě? Česko navrhuje omezit pohyb ruských diplomatů

Zpravodajci s diplomatickým pasem se mohou nepozorovaně přesunout do jiné země, než jsou přiděleni

Ruská sabotáž? (Požár výrobní haly v Berlíně. Továrna patří skupině, jež vyrábí i systém protivzdušné obrany Iris-T, který Německo poskytlo Ukrajině; květen 2024)

Důstojník rakouské armády Martin Möller pracoval pro ruskou tajnou službu GRU od pádu železné opony. Podle rakouských médií jí dodával informace o rakouské armádě i o plánech a dokumentech NATO. V roce 2018 byl odhalen a vyšlo najevo, že se s ruskými řídícími důstojníky – špiony akreditovanými v zemích EU jako diplomaté – scházel především v zahraničí, na Slovensku, v Maďarsku nebo Německu. Pro ruské zpravodajce i Möllera to bylo bezpečnější.

Tajné služby mají sice špiony pod diplomatickým krytím ve svých zemích pod rutinním dohledem, ale jeho efektivita mizí, když takový zpravodajec s diplomatickým pasem nepozorovaně vycestuje do jiné země EU, kam kompetence národní tajné služby přes úzkou unijní spolupráci nedosáhnou. Jinými slovy, pokud by se Möller scházel s Rusy akreditovanými ve Vídni, byl by s daleko větší pravděpodobností dopaden dříve, za hranicemi jeho schůzky nevzbuzovaly pozornost.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Podle informací BIS je případ Möller jen jedním ze stovek ruských operací, kdy Putinovi špioni pracují mimo hranice země svého diplomatického přidělení. Ruský špion získá diplomatickou akreditací v jedné zemi EU automaticky možnost volného pohybu po všech státech Unie – a tím i možnost potkávat své agenty kdekoli.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc