Miloš Zeman
Prezident při projevu na TV Prima; ilustrační foto

Několik hodin poté, co byl Miloš Zeman z dosud nejasných důvodů převezen do Ústřední vojenské nemocnice, napsal premiér Andrej Babiš na svůj Twitter zprávu s tímto zněním: „Moc teď myslím na pana prezidenta a přeju mu vše dobré, ať je brzy zdravý, plný sil a elánu. UVN je podle mě to nejlepší pracoviště v naší zemi a jsem rád, že je v těch nejlepších rukou.“ V následném vlákně reagoval na jeho vzkaz mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček: „Děkujeme, pane premiére! A těšíme se na brzké zářijové pravidelné setkání v Lánech, dá-li Bůh! Držte se a bojujte.“

Vzhledem k tomu, že parlamentní volby jsou až v říjnu, Ovčáčkův odkaz na setkání s dovětkem „dá-li Bůh“ nebyl zřejmě vázán na jejich výsledek, tedy případné opětovné pověření Andreje Babiše sestavením vlády. Řeč tu tedy evidentně je o zdraví hlavy státu. Jinak Ovčáček dosud na svém účtu neinformoval, co se děje s jeho šéfem  - pokud tou informací není jeho další příspěvek, v němž se obrací k Hospodinu: „Hlasitě jsem volal k Hospodinu, a vyslyšel mě ze své svaté hory. Klidně jsem ulehl a usnul. Probudil jsem se, protože mi Hospodin pomáhá.“

Reklama
Reklama

Jedinou konkrétnější zmínku o Zemanovi tak zatím sdělil jeho poradce Martin Nejedlý, když iRozhlasu řekl, že prezident v nemocnici pobývá na „pravidelné prohlídce“. Jenže kdyby to tak bylo, je premiérova reakce nebývalé silná, a stejně tak otazníky vzbuzují tajnosnubné narážky Zemanova mluvčího.

O tom, kolik a jaké informace by měla veřejnost vědět o zdraví vrcholných politiků, se můžeme dlouho přít, ale faktem je, že alespoň základní rámec toho, co se s nimi děje, by měla znát. Zdravotní stav – a v případě prezidenta to tak nepochybně je – totiž ovlivňuje schopnost zastávat důležitý úřad, s nímž je spojena řada povinností včetně důležitých rozhodnutí, jež mají vliv na život lidí v téhle zemi.

V tomhle směru Hrad o Zemanově kondici dlouhodobě neposkytuje nic než mlhu. Z prezidentova okruhu nyní opět prosakují zprávy o nadměrném holdování alkoholu, zničeném  těle a akutní potřebě hlavu státu aspoň částečně zpět do kondice, ale jde jen o anonymní hlasy.

Nemocniční manévry kolem Miloše Zemana tak vzdáleně připomínají Moliérovu hru Zdravý nemocný. Nikoliv v tom, že by podobně jako hlavní hrdina a chorobný hypochondr dával na odiv své nemoci – u prezidenta je to naopak. Podobnost je však ve fraškovitosti, s níž Hrad vše kolem prezidenta tají, jako by za každou cenu chtěl skrýt před veřejností skutečnou pravdu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte