Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentář

Český soud po 25 letech vyřkl trest za ukázkový tunel z konce devadesátek

Padl nepravomocný rozsudek nad manažery Mostecké uhelné Koláčkem a Klimeckým

Antonio Koláček počátkem tisíciletí začal praktikovat buddhismus. Během vyhlašování verdiktu tak sepjal ruce a začal meditovat • Autor: ČTK
Antonio Koláček počátkem tisíciletí začal praktikovat buddhismus. Během vyhlašování verdiktu tak sepjal ruce a začal meditovat • Autor: ČTK

Po dlouhých pětadvaceti letech od chvíle, kdy manažeři dolů Mostecká uhelná začali tunelovat podnik, který spravovali, byl v případu vynesen zatím nepravomocný rozsudek. Antonio Koláček byl odsouzen k sedmi a půl letům vězení, Oldřich Klimecký k šesti letům. Oba měli podvést stát v roce 1999 o 2,4 miliardy korun při jednom z klíčových kroků privatizace dolů do vlastních rukou. Mostecká uhelná (MUS)  je kriminálním případem, který ilustruje tunelování v devadesátých letech jako málokterá jiná kauza. Je to divoký a složitý příběh, ukrást by podnik nešlo bez souhlasu tehdejší vlády Miloše Zemana.

Takže si zjednodušeně připomeňme, jak se ve firmě dolovaly peníze. První důležitý krok udělali majitelé firmy, v nímž vlastnil většinu stát, v roce 1998. Ve Švýcarsku nechali založit krycí společnost Investenergy, která začala skupovat akcie Mostecké uhelné pro jinou společnost, americkou Appian, jejíž vznik iniciovali rovněž manažeři Mostecké uhelné. Ještě předtím vyvedli manažeři na „své“ účty ze státní MUS peníze určené na rekultivaci po těžbě, zhruba tři miliardy korun. A za peníze, které patřily většinově státní Mostecké uhelné, kupovali skrze Investenergy (kterou ovládali) akcie pro Appian (již ovládali rovněž). Tak si za cizí peníze koupili podstatnou část strategických dolů.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].