0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře12. 6. 20235 minut

Český soud po 25 letech vyřkl trest za ukázkový tunel z konce devadesátek

Padl nepravomocný rozsudek nad manažery Mostecké uhelné Koláčkem a Klimeckým

Po dlouhých pětadvaceti letech od chvíle, kdy manažeři dolů Mostecká uhelná začali tunelovat podnik, který spravovali, byl v případu vynesen zatím nepravomocný rozsudek. Antonio Koláček byl odsouzen k sedmi a půl letům vězení, Oldřich Klimecký k šesti letům. Oba měli podvést stát v roce 1999 o 2,4 miliardy korun při jednom z klíčových kroků privatizace dolů do vlastních rukou. Mostecká uhelná (MUS)  je kriminálním případem, který ilustruje tunelování v devadesátých letech jako málokterá jiná kauza. Je to divoký a složitý příběh, ukrást by podnik nešlo bez souhlasu tehdejší vlády Miloše Zemana.

Takže si zjednodušeně připomeňme, jak se ve firmě dolovaly peníze. První důležitý krok udělali majitelé firmy, v nímž vlastnil většinu stát, v roce 1998. Ve Švýcarsku nechali založit krycí společnost Investenergy, která začala skupovat akcie Mostecké uhelné pro jinou společnost, americkou Appian, jejíž vznik iniciovali rovněž manažeři Mostecké uhelné. Ještě předtím vyvedli manažeři na „své“ účty ze státní MUS peníze určené na rekultivaci po těžbě, zhruba tři miliardy korun. A za peníze, které patřily většinově státní Mostecké uhelné, kupovali skrze Investenergy (kterou ovládali) akcie pro Appian (již ovládali rovněž). Tak si za cizí peníze koupili podstatnou část strategických dolů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Stát ale v MUS stále vlastnil skoro poloviční podíl. Manažeři podniku tak dalšími promyšlenými kroky způsobili během dalších dvanácti měsíců pád ceny akcií na pětinu, z šesti set korun na sto dvacet korun. A pak nabídli státu „velkorysý“ odkup akcií – za jednu státu nabídli sto padesát korun. Tehdejší vláda Miloše Zemana odkup za tuto cenu schválila, aniž brala v potaz řadu podezřelých indicií, na něž je upozorňovali experti – k tomu se dostaneme za chvíli.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc