0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře25. 6. 20245 minut

Julian Assange se přiznal ke konspiraci a míří na svobodu

Jeho mise nezměnila svět k lepšímu, skončila ale osobní tragédií

Julian Assange míří po dohodě s americkou vládou na svobodu. Australský hacker, který v minulosti zveřejnil stovky tisíc stran utajovaných nebo soukromých materiálů, se po mnohaletém útěku před americkou justicí nakonec rozhodl přiznat k jednomu z řady obvinění. Za to mu bude udělen trest, který není delší než pět let, jež  strávil v britské věznici, kdy se prostřednictvím řady odvolání pokoušel zabránit svému vydání do USA.

Assange tedy bude v následujících hodinách či dnech americkým soudem oficiálně uznán vinným ze zločinného spolčení s cílem získat a distribuovat utajované informace. Trest si odseděl a australská vláda již dříve naznačila, že jednoho z nejznámějších Australanů současnosti převezme zpět na území jeho rodného světadílu. Assange může začít nový život.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

To je jistě úleva nejen pro něj a jeho manželku a rodinu, ale také pro americkou vládu. Assange rozhodně nebyl stíhán nespravedlivě a (teď už oficiálně) není ani žádným „novinářem“ pronásledovaným pro svou odvahu využívat svobody slova k tomu, aby odhaloval zločinecké praktiky vlád (výhradně západních) a politiků. Jeho propuštění na svobodu je úlevou především z lidských a humanitárních důvodů.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc