Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ministerstvo obrany

Jak teď Černochová s Řehkou budou společně přezbrojovat armádu

Ministryně obrany se pokusila vysvětlit, proč obcházela velitele českého vojska. Otázky ale zůstávají

Karel Řehka a Jana Černochová • Autor: ČTK / Krumphanzl Michal
Karel Řehka a Jana Černochová • Autor: ČTK / Krumphanzl Michal

Ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro Český rozhlas sdělila, proč vznikl mezi ní a náčelníkem Generálního štábu Karlem Řehkou spor, který ho přiměl k až úvahám o demisi. Ministryně podle svých slov dostala krátce po svém nástupu do funkce písemnou informaci od Vojenského zpravodajství, v níž byly indicie o možné korupci některých vojáků ve vysokých hodnostech – seznam „podezřelých“ byl přiložen. To ji vedlo k tomu, že v minulých dvanácti měsících „mluvila“ Řehkovi do personální politiky, což v minulosti ministři velitelům armády nikdy nedělali. Její vysvětlení však bohužel vyvolává další otázky.

„V rámci pravidelného sezení s vedením armády nad vojenskými zámysly, kam koho přesouvat, jsem zjistila, že některá jména ze seznamu jmen, na které poukazovalo Vojenské zpravodajství, se ocitají v nějakém seznamu jmen, která by měla být přesouvána do významnějších pozic. Co s takovou záležitostí v tu chvíli vy můžete udělat?“ řekla ČRo Černochová. Proto si prý vyžádala, že povyšování, přesouvání na jiné pozice či vysílání lidí v Řehkově personální kompetenci do zahraničí bude dočasně kontrasignovat společně s náčelníkem generálního štábu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].