Fatální chyba, nebo skvělý tah? Pokus o odvolání Donalda Trumpa jde do finále
 
Impeachment
Gun Lobby Day, 20 ledna, Virginie: demonstrace za právo nosit zbraň se spojila s podporou Donalda Trumpa • Autor: REUTERS

V úterý začíná poslední fáze pokusu o odvolání amerického prezidenta Donalda Trumpa z funkce. V praxi to znamená, že žaloba, kterou sestavila dolní sněmovna amerického Kongresu ovládaná demokraty, začne být projednávána v komoře horní, tedy Senátu. Tam mají navrch naopak republikáni. Senát v procesu impeachmentu funguje jako soud, který vynáší konečné rozhodnutí. Pokud by měl být Trump odvolán, muselo by se proti němu postavit i dvacet senátorů vlastní, tedy republikánské strany.

A tomu nic nenasvědčuje. I hlasování v dolní komoře probíhalo na stranickém půdorysu, tedy nikdo z republikánů Trumpa nezradil. Tým právníků prezidenta také v pondělí senátory vyzval, aby žalobu smetli co nejrychleji ze stolu a „prohlásili tak prezidenta nevinným“. Předseda Senátu, republikán Mitch McConnell, také oznámil, podle jakých pravidel vlastně bude projednávání na půdě horní komory probíhat. I v tomto bodě podle očekávání vše naznačuje, že se republikáni pokusí vyřídit celou záležitost co nejrychleji a bez velkých štráchů.

Reklama
Reklama

Ani padouch Nixon

Připomeňme si, o co přesně v odvolání prezidenta jde. Šéf Bílého domu je v podstatě obviněn z toho, že se snažil zneužít moc svého prezidentského úřadu k posílení vlastní pozice na domácí politické scéně (to je bod obvinění číslo jedna) a že se poté ještě pokusil vyšetřování celé kauzy zmařit (bod obvinění číslo dvě). Trump měl zablokovat schválenou Kongresem finanční pomoc pro Ukrajinu, která je ohrožována Ruskem - a osobně i přes své prostředníky pak ukrajinského prezidenta a vládu tlačit k tomu, aby výměnou za uvolnění nutných desítek miliónů dolarů veřejně oznámili, že Ukrajina zahájila vyšetřování Joea Bidena a jeho syna pro podezření z korupčního jednání.

Bývalý viceprezident Joe Biden je podle průzkumů v tuto chvíli nejnebezpečnější Trumpův protivník v nadcházejících prezidentských volbách a stín korupčního podezření vznášející se nad ním i jeho rodinou by tedy současnému prezidentovi jistě přišel vhod. Akce nicméně nevyšla, ukrajinský prezident tlaku nikdy nepodlehl a vyšetřování nezahájil ani neoznámil.

Articles of impeachment
Impeachment se nese do Senátu • Autor: REUTERS

Celá věc navíc praskla v okamžiku, kdy se neznámý whistleblower upozornil ne osobní telefonický rozhovor mezi oběma prezidenty, jehož přepis pak Bílý dům zveřejnil. Z následného vyšetřování podle demokratů zcela jasně vyplývá, že lidé z Trumpova okolí vedli celé měsíce systematickou kampaň a že se rozhodně se nejednalo o jeden telefonát nebo náhlé hnutí mysli prezidenta.

Bílý dům nicméně odmítal na pátrání dolní sněmovny jakkoliv spolupracovat, nepředával vyžádané materiály ani neumožňoval výslechy svědků. Demokraté to hodnotí jako snahu o rozkývání ústavního pořádku, neboť dozor Kongresu nad výkonnou mocí (tedy prezidentem) je dán ústavou. V jejich prospěch v tomto bodě hovoří fakt, že to, co si dovolil Trump, si předtím netroufl nikdo jiný; dokonce ani archetypální padouch americké politiky Richard Nixon ve víru kauzy Watergate.

Velké překvapení

Právě Nixon na úřad rezignoval právě v okamžiku, jakým je ten nynější - kdy mu reálně hrozilo, že senátoři budou nakonec hlasovat proti němu. Trump se ale zjevně ničeho podobného neobává, součástí jeho celoživotní image je ostatně zásada nikdy neprohrávat ani si porážku nepřipouštět. V tomto duchu se také nese jeho obhajoba, podle níž americkou ústavu boří naopak právě demokraté, kteří se snaží o jeho odvolání prostě proto, že v roce 2016 prohráli volby, a chtějí ho dosáhnout za každou cenu a pod jakoukoliv záminkou. Prezident v tomto ohledu skutečně není zcela bez argumentů, někteří přední demokraté totiž „moudře“ prohlašovali, že Trumpa je potřeba odvolat, hned první den jeho působení v úřadu.

https://www.youtube.com/watch?v=g0tF1o_XhSI

Jak již bylo řečeno, Trumpův předčasný pád by v tuto chvíli byl skutečně velkým překvapením. Také veřejnost je rozdělena podle stranického klíče: mnozí republikáni sice nejsou prezidentovým jednáním nadšeni, ale nepřipadá jim, že jeho skutky jsou skutečně dost pádným důvodem ke zvrácení výsledků posledních prezidentských voleb.

Ve Spojených státech je ostatně v tuto chvíli již všechno podřízeno volbám následujícím, které se budou konat na začátku listopadu. Joe Biden je zatím stále v průzkumech jejich pravděpodobnějším vítězem, ale demokratické primárky začínají teprve za dva týdny a jejich výsledek je nejasný. V každém případě demokraté nejsou bez šancí. Donald Trump k poražení za rok se už touto dobou klidně může stěhovat z Bílého domu zpátky na Manhattan nebo do svého sídla na Floridě.

Pokud by se tak skutečně stalo, budou demokraté svůj pokus o impeachment nejspíše zpětně interpretovat jako šikovnou součást předvolební kampaně. Jestliže na obranu dnešního prezidenta opět sešikuje dostatečný počet věrných stoupenců a „neporazitelný“ Trump zvítězí i podruhé, je docela klidně možné, že budou nadcházející představení považovat za fatální taktickou chybu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1549

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte