0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
3. 11. 20123 minuty

Nečas v pasti

Jak velká je šance na očistu ODS

Až se jednou budou psát dějiny ODS, 23. kongres strany, který nyní probíhá na brněnském výstavišti, zdá se, nevstoupí do historie jako „přelomový“. ODS ho sice mohla pojmout jako šanci k zásadnímu obratu a pokusu veřejnost přesvědčit, že se chce doopravdy vymanit ze své korupční pověsti, to se ale podle všeho hned tak nezmění.

Zkraje sobotního rokování to přitom vypadalo nadějně. Premiér Petr Nečas přesně popsal jeden ze zásadních problémů české politiky, který dlouhodobě sužuje právě jeho stranu. Že je zakonzervovaná novým lidem a myšlenkám, ničí ji neprůhledné korupční srůsty v jednotlivých regionech, není rozumět, o co jí vlastně jde. 

↓ INZERCE

Háček je, že v podstatě to samé ale Nečas říkal již před dvěma lety, když byl zvolen poprvé předsedou strany, aby právě tyhle nešvary, které táhly a táhnou ODS ve voličských preferencích dolů, změnil. Dokonce si kvůli tomu tehdy nechal najmenovat tým důvěryhodných místopředsedů, aby mu s tím pomohli. Jenže to je asi tak vše, k čemu od té doby v pročišťování ODS došlo.

Nečas sice jako premiér a šéf ODS nikdy nebránil nezávislému vyšetřování korupce (proto se například po letech rozhýbalo rozplétání velkých a předražených armádních zakázek z éry jeho předchůdce), jeho stranu se mu ale proměnit nepodařilo. Ostatně, že dál ODS ovládají různí krajští kmotři, bylo dobře vidět před kongresovým parkovištěm, kde i tentokrát zaparkovala auta se značkami 2000 či 5556, jež až dosud byla symbolem jejich moci.

Faktem je, že Nečas i tentokrát v projevu zmínil potřebu dělat „důvěryhodnou politiku“, vůbec ale není jasné, s kým a proč by v tom měl nyní najednou uspět. Zatím totiž vůbec neřekl, jak by chtěl ODS zbavit různých korupčních srůstů, když se mu to doposavad nepodařilo, nebo jak by do ní chtěl dostat nové a inspirativní tváře z řad, jak vypíchl, úspěšných lékařů nebo učitelů. 

A to zvlášť za situace, když se chce zároveň nyní v „proměně ODS“ nově opřít o hráče, které ještě před dvěma lety sám označil za značně podezřelé. Například současného ministra průmyslu Martina Kubu, pod kterým se coby předsedou jihočeské ODS rozpadla tamní buňka a odešli z ní politici na protest, že Kuba a za ním vlivní lidé v pozadí proměnili politiku na neprůhledný byznys.

Nečas, který již delší dobu nemá v ODS vůbec jistou pozici a tím ani další vedení vlády (oslabují ho vnitrostraničtí rebelové, kteří ho chtějí nahradit), se zřejmě s politiky jako Kuba spojuje hlavně z mocenských důvodů – aby v čele strany zůstal – právě to mu ale přitom svazuje ruce a ubírá sílu ke skutečnému restartu ODS. Jestli tedy zítra svoji funkci obhájí, v ODS spíš jen zůstane vše při starém.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].