Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

O čem byste měli vědět víc

Centrála ANO chce z vedení Ostravy vystrnadit spolu s Macurou i vládní strany

Souhrn: Zvolený prezident Petr Pavel vyrazil do Mnichova na bezpečnostní konferenci

Tomáš Macura
 • Autor: ČTK / Taneček David
Tomáš Macura • Autor: ČTK / Taneček David
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Co všechno je ANO ochotno ze msty škrtnout

Na začátku bylo jednoduché sdělení: Primátor Ostravy Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák nevolili na Hrad Andreje Babiše a své rozhodnutí podpořili argumenty, proč Česko potřebuje v čele země jiný typ osobnosti. V té době byli oba členy ANO. Tím už je jen (a zatím) Ivo Vondrák, Tomáš Macura se rozhodl ze strany odejít a nechat na členech zastupitelského klubu ANO na magistrátu, ať rozhodnou o jeho dalším setrvání ve funkci primátora Ostravy. Do čtvrtka to vypadalo, že město o svého primátora nepřijde a Macura se v čele města udrží - většina klubu ANO, podle sdělení klubové předsedkyně Kateřiny Šebestové významná, se postavila za Macuru a měnit ho nechtěli.

Přesná čísla nevíme. Co víme jistě, je to, že centrála ANO ho měnit chce. Nejdříve si na prvním povolebním celostátním předsednictvu v tichosti a bez veřejných komentářů odhlasovali návrh na vyloučení obou “rebelů” ze strany (Macura stihl odejít bez vyhazovu, Vondrák se teprve bude v kraji řešit). Pak vyslali do Ostravy hlavního manažera hnutí. Zastupitelé ANO se mimo záznam svěřují, že jsou vystaveni tlaku: že ANO rozpustí ostravskou buňku, pokud bude dál držet Macuru v čele města, s jejich politickými kariérami bude konec a už si ve veřejných funkcích neškrtnou.

Pokud klub ANO vydrží stát za svým primátorem a nerozštěpí se, existuje ještě jiná možnost, o níž promluvil primátor Macura: má zprávy, že ANO nabízí místo primátora nebo místa v radě jiným stranám. ANO je v Ostravě v koalici se SPOLU a Piráty, ale ani jedno z těchto uskupení nabídku na obsazení primátorského místa od ANO nedostalo. Podle zpráv z Ostravy ale jedná celostátní ANO spolu s některými místními členy o novém uspořádání, kde by dosavadní partnery nahradila opozice, kam patří SPD, Ostravak, Ostravská levice a Starostové pro Ostravu – tedy s cílem vystrnadit spolu s Macurou z vedení města i vládní strany. Početně by to většinu v zastupitelstvu nevyšlo, ale stačilo by pět zastupitelů ANO ze současných jedenadvaceti, kteří by se na stranu nového uspořádání přidali.

Kam se vydalo hnutí ANO a co to s ním dělá

Primátor Macura získal v posledních komunálních volbách pro ANO v Ostravě 34 procent hlasů. To je hodně - a za tento úspěch v Ostravě nemůže Andrej Babiš ani síla strany, ale jeho osobnost. ANO kvůli němu volí v Ostravě i lidé, kteří by Babišovu hnutí v jiném typu voleb nedali hlas v žádném případě. Ostrava se pod vedením Macury a jeho týmu stávala lepším městem, vydala se cestou ambiciózních rozvojových projektů: v brownfieldu Žofinka nová obytná čtvrť, mrakodrap od Evy Jiřičné, vysoce nastavená laťka architektonických soutěží, městský ateliér prostorového plánování. Stavba odvážné koncertní haly je obdivována odborným světem a je na ni nastřádáno v rozpočtu hodně peněz, chystá se velká oprava nemocnice; to jsou všechno peníze, které by po pádu Macury a vtažení opozice mohla nová rada rozdrolit na méně dobré věci, populisticky je přihrávat v neprospěch Ostravy, ale ve prospěch svůj. Ambiciózní směr se tak může brzy stočit směrem zpět.

 Ve hře jsou miliardy a do jednání zastupitelstva, kde buď některý klub navrhne, nebo nenavrhne odvolání Tomáše Macury, zbývá pár dní - bude ve středu. Pokud navrhne, bude to mít dobře spočítáno předem.  Zastupitelský klub ANO se zavázal, že to neudělá - tedy zatím. “Vzhledem k tomu, že jsme nedošli k úplné shodě, budeme se situací dále zabývat,“ řekla po schůzi zastupitelského klubu ANO jeho předsedkyně Kateřina Šebestová. Přetlačovaná s centrálou hnanou pomstou asi hned tak neskončí. Ivana Svobodová


Rádi bychom vás také pozvali na konferenci Respektu, kterou chceme připomenout rok od ruského vpádu na Ukrajinu. Připravili jsme několik debatních panelů - s experty na Ukrajinu a Rusko, s Ukrajinkami žijícími v Česku o jejich pohledu na válku i s našimi reportéry, kteří vám na stránkách Respektu i na našem webu přinášejí reportáže z válčící země. Konference se koná příští pondělí 20. února od 16 hodin. Vstupenky (pro předplatitele za zvýhodněnou cenu) najdete pod tímto odkazem. Těšíme se na vás!


Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského začala dlouho očekávaná ruská ofenziva. Vlakový provoz mezi Karlovými Vary a Chomutovem zastavil spadlý strom. O podobě protestů proti důchodové reformě debatují odbory. Kvůli stávkám zrušila Lufthansa 1300 letů. Českou inspekci životního prostředí povede Petr Bejček. Prezident Spojených států Joe Biden je podle lékařů způsobilý vykonávat svou funkci. V jihozápadní polovině Čech hrozí silný vítr. Zvolený prezident Petr Pavel vyrazil do Mnichova na bezpečnostní konferenci, v pátek se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, historikem Timothym Gartonem Ashem nebo s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou.  Nejvyšší správní soud zamítl stížnost, že vysílání Novy, Primy a ČT bylo během prezidentských voleb zmanipulované. Spolu vyloučilo ze svého zastupitelského klubu v Praze Hanu Kordovou Marvanovou, která ve čtvrtek nehlasovala pro novou koalici s Bohuslavem Svobodou (ODS) v čele. Slovenská policie zadržela košického župana Rastislava Trnku. Guvernér slovenské centrální banky Petr Kažimír jde k soudu. Začíná pětidenní masopustní veselí v chodském Postřekově. Americký rapper Ice-T dostane hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Na 13 let a dva měsíce půjde do vězení za špionáž pro Rusko bývalý člen ostrahy na britském velvyslanectví v Berlíně. Twitter uzavřel v Indii dvě své kanceláře. Zemětřesení v Turecku a Sýrii má podle nejnovějších údajů už téměř 44 tisíc obětí. Legendární basketbalista Michael Jordan slaví 60. narozeniny. Státní zástupkyně navrhla 14 let vězení a ambulantní péči pro mladíka, který loni podle obžaloby zabil mačetou učitele. Cena plynu na evropském trhu klesla pod 50 eur za megawatthodinu a je nejnižší od prosince 2021. Tisíce živnostníků ruší svá oprávnění kvůli povinnosti zřídit si datovou schránku. Výročí 15 let od svého vzniku slaví Kosovská republika. Pravděpodobně skončí chov koní v hřebčíně v Napajedlech.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].