Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Pavel není jako Putin. Ale Babiš se chová jako Orbán

Co je za jedním z nejbizarnějších sobotních výroků Andreje Babiše

První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš
První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš

Jeden z nejtvrdších výpadů, které Andrej Babiš podnikl na sobotní tiskové konferenci proti svému protikandidátovi Petru Pavlovi poté, co se dozvěděl, že skončil až za ním těsně druhý, bylo přirovnání k ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi.

“Já se nestačím divit, antikomunistická Praha a antikomunistické Brno volí pana Pavla. A já se vás chci zeptat: Víte, ve které zemi v Evropě a blízko nás je prezident komunistický rozvědčík? Ano, máte pravdu, v Rusku. Prezident Putin byl vysazen a nasazen jako agent KGB. Na toto byl připravován, aby byl vysazen do týlu nepřítele,” uvedl Babiš na konto Pavla. Zároveň ho obvinil, že jako “trénovaný komunistický rozvědčík v Rusku, který vítal invazi, to dotáhl až do Vojenského výboru NATO”.

O Pavlovi se ví, že nastoupil za komunismu na zpravodajské studium, ale s kariérou Vladimira Putina to nelze dávat dohromady. Pavel jednak nebyl nikde vysazen, protože padl komunistický režim, a následně absolvoval výcvik na Západě. Ale především pak posledních třicet let sloužil demokratickým institucím, za válek v Jugoslávii v devadesátých letech nasadil svůj život na záchranu francouzských vojáků, kteří se tam dostali do komplikované situace.

Za svoji komunistickou minulost se opakovaně omluvil, to Putin nikdy neudělal. Místo toho dál pokračoval ve zločinné KGB a po pádu Sovětského svazu v její nástupnické organizaci FSB, která má na kontě řadu vražd politických oponentů. Aby se už jako politik udržel u moci, rozpoutal Putin krvavou válku v Čečensku, zaútočil na Gruzii a od roku 2014 vede válku proti Ukrajině. Její nejkrvavější fázi můžeme sledovat od loňska.

Pavel oproti tomu upozorňuje na riziko rozšiřování ruské agrese, pokud by Západ Ukrajině nepomáhal. Babiš sice podporu Ukrajiny neodmítá, ale doplňuje ji nejasnými řečmi o nutnosti „boje za mír“, a plánuje před svými voliči nerealistické mírové summity se „státníky, které všechny zná“ - což je buď megalomanství, nebo vědomé lhaní. Když je to nutné, říká svému elektorátu, že „pomoci Ukrajincům už bylo dost, je třeba pomáhat hlavně našim lidem“.

Babiš dále řekl, že Pavel vítal invazi Ruska do Československa. Pokud pomineme, že v srpnu 1968 v době vpádu Vojsk varšavské smlouvy bylo Pavlovi sedm let, jde o něco jiného. Pavel souhlasil s okupací později jako každý straník v zemi. Stejně jako Andrej Babiš. Jeho tvrzení, že Pavel byl na zpravodajce cvičený v Rusku, čímž má na mysli tehdejší Sovětský svaz, je lež. Pavlův výcvik probíhal v Československu, není důkaz pro opak.

Z Babišových slov je vidět, že kromě vykreslování Pavla jako vládního kandidáta - ani to není pravda, Pavel je občanským kandidátem, narozdíl od stranického kandidáta Babiše - ho bude napadat právě kvůli minulosti. Přidávají se k tomu i další členové ANO. “Je to skvělý výsledek prvního kola prezidentské volby. Ve druhém kole to bude rozhodování mezi rozvědčíkem, který rozumí válce a pro kterého je mír jen iluzí, a mezi Andrejem Babišem, který rozumí potřebám lidí a vyzná se v ekonomice. Věřím, že se lidé rozhodnou správně,” napsal na svůj twitter europoslanec strany Ondřej Knotek.

On i Babiš přitom zatajují, že Babiš spolupracoval s totalitní Státní bezpečností. Babiš se o to na Slovensku soudí, dosavadní soudy ale vždy stvrdily, že byl agentem. V registrech StB má krycí jméno Bureš, dostal evidenční číslo 25085. S StB spolupracoval od roku 1982. Jeho voličům to nevadí, ale Babiš sází na to, že když bude kvůli komunismu ostřelovat Pavla a bude o tom opakovaně lhát, odradí jeho citlivější podporovatele. Jedině když by za dva týdny k volbám ve vyšším počtu nepřišli, mohl by Babiš vyhrát.

Kandidát Pavel se Putinovi v ničem nepodobá, je to bizarní výrok. Nepodobá se mu ani kandidát Babiš. Jeho lhaní, útoky na novináře (na tiskové konferenci je Babiš nevybíravě napadal) a snaha o absolutizaci moci ho však přibližují k někomu jinému, mnohem bližšímu. Petr Pavel není Vladimír Putin, ale Andrej Babiš chce být Viktor Orbán.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].