Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Sociolog: Babiš bude náskok stahovat. Začal vést kampaň naplno, až když ho osvobodil soud

S ředitelem agentury STEM Martinem Buchtíkem o vyrovnaných šancích obou soupeřů ve druhém kole prezidentské volby

Nízko položený hlas rychle ztichnul. (Andrej Babiš po oznámení výsledků) • Autor: Milan Bureš
Nízko položený hlas rychle ztichnul. (Andrej Babiš po oznámení výsledků) • Autor: Milan Bureš

Čtyři dni před prvním volebním víkendem jste si v podcastu Zákulisí sociologie tipnul, že do druhého kola postoupí Petr Pavel s Andrejem Babišem a druhé kolo pak vyhraje generál Pavel. Myslíte si to pořád?

Ano.

Vámi vedená agentura STEM udělala predikci, jak by dopadlo druhé kolo volby, kdyby se konalo v tuto chvíli. Tento výpočet zohledňuje přelivy voličů od neúspěšných kandidátů k těm postupujícím a říká, že nyní by Petr Pavel zvítězil se ziskem 54,5 procenta a Andrej Babiš by tedy získal 45,5 procenta. To vypadá na slušnou šanci pro Pavla.

To ano, ale právě teď začala nová fáze kampaně a náš výpočet je skutečně spíše jen obrázek současné chvíle. My si myslíme, že Babiš bude ten náskok dál stahovat a výsledek bude ve finále mnohem těsnější.

Jak jste k výpočtu 54,5 versus 45,5 dospěli?

Víme, jak hlasovali voliči v prvním kole. A z výzkumů máme představu, ke komu se kloní voliči jednotlivých neúspěšných kandidátů. Například víme, že ze 760 tisíc voličů Danuše Nerudové bude necelých 500 tisíc nejspíš volit Petra Pavla, 125 tisíc deklaruje, že by volilo Andreje Babiše a 140 tisíc nepůjde volit vůbec. A podobně to sledujeme i u dalších kandidátů.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Říkáte, že Babiš bude naznačený rozdíl stahovat. Proč?

Až teď v posledním týdnu, když ho soud osvobodil v kauze Čapí hnízdo, začal kampaň vést opravdu naplno. Teď je jednak z pohledu soudu nevinný a také mu pravděpodobně zbývá mnohem víc peněz do kampaně než Petru Pavlovi. Babišův tým se celou dobu pravděpodobně připravoval rovnou na druhé kolo a kampaň byla pro ně doteď spíše poklidná. V analytické komunitě je teď největší otázka, jaký má Babišův tým teď plán, protože z čísel se zdá, že to je pro něho skoro nehratelné.

Andrej Babiš má dlouhodobě nevýhodu, že je pro velkou část společnosti nepřijatelný. Před prvním kolem se snažil tvářit umírněně, nekonfliktně, působit jako jiný Babiš než ten, který rozděluje společnost. Bude se té taktiky držet, nebo bude teď spíš agresivní?

Babiš je dlouhodobě označovaný jako nepoctivý člověk - a ta nepoctivost se vtělila do kauzy Čapí hnízdo. Teď ho ale soud osvobodil, což na jeho nepřijatelnost může mít vliv. Část lidí, kteří by ho nikdy nevolili, to možná odšpuntuje, když teď vidí, že je nevinný. Babiš se zároveň příští dva týdny bude snažit demobilizovat voliče Petra Pavla tím, že bude říkat, že Pavel je stejný jako on, nebo ještě horší – a u Babiše aspoň vědí, na čem jsou. A nerozhodnuté nebo nevoliče z prvního kola se bude snažit získat na svoji stranu. Nicméně ve zmíněném výpočtu zohledňujícím přelivy voličů Babiš pořád na Pavla ztrácí půl milionu hlasů - a to je opravdu hodně.

Asi největším překvapením voleb je výsledek Danuše Nerudové, které poslední průzkumy předvídaly přes 20 procent, za nimiž výrazně zaostala. Co se stalo? Zmýlily se průzkumy? V debatách přece neudělala zásadní chybu a její kauza na Mendelově univerzitě médii prošla už před Vánoci.

Výzkumy vždycky měří situaci ve chvíli měření, takže naše poslední výzkumy byly v den voleb vlastně už 14 dní staré. Voliči, kteří se rozhodovali mezi Pavlem a Nerudovou, se nakonec uchýlili k volbě silnějšího kandidáta. Zdá se, že to byla taková předfáze druhého kola. Ostatně i Babiš získal oproti průzkumům více hlasů na úkor třeba Jaroslava Bašty.

Ale proč lidé dali přednost Pavlovi, a ne Nerudové?

Nerudová začínala vlastně od nuly, nebyla veřejně známou osobností, její kampaň byla postavená na tom, že neudělají chybu. Její růst na konci listopadu byl spojený s tím, že v tu dobu byl ve velké defenzívě Pavel, když se hodně kritizovala jeho komunistická minulost. Ocitl se ve středu pozornosti a byl pod obrovským tlakem, což Nerudové umožnilo na začátku prosince vyrůst. Jí by se hodilo, kdyby se to stalo až těsně před Vánoci, ale taková věc se nedá naplánovat. Pak média začala řešit kauzu Mendelovy univerzity, která hodně zasáhla její elektorát. Bez ohledu na to, zda se Nerudová v kauze skutečně vážně provinila, to mělo silný dopad. Její kampaň ztratila tah a po Vánocích už bylo jasné, že šanci postoupit do druhého kola ztratila.

Celý rozhovor najdete v novém Respektu 4/2023, který vychází v neděli digitální a v pondělí v tištěné podobě

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].