0:00
0:00
Agenda16. 4. 20085 minut

Poplatky u soudu

V Brně před Ústavním soudem vypovídal premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Soud odročil jednání na neurčito.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

V středu ráno před Ústavním soudem (ÚS) svědčil premiér a ministr zdravotnictví. Sociální demokracii se podařilo, že oba členové vlády museli být ráno v Brně a vysvětlovat, jak to je s vládní reformou zdravotnictví a placením poplatků. Soud po téměř třech hodinách odročil jednání na neurčito.

↓ INZERCE

Není to poprvé, kdy politici přehráli svoje spory na nejvyšší soudní instituci v zemi. Předseda ÚS Pavel Rychetský je již kritizoval, že by si své výhrady měli zákonodárci řešit v parlamentních komorách (více v textu Silvie Lauder - Nejste protiústavní?).

Mirek Topolánek před soudem uvedl, že otázka výše poplatků a otázka, kdo je má platit, není ústavní záležitostí a je to otázka ryze politická. Předseda ÚS Rychetský okamžitě napomenul premiéra, aby nepoužíval při svých odpovědích hodnotící soudy. Topolánek zdůraznil, že od placení poplatků jsou osvobozeny osoby v hmotné nouzi a chronicky nemocné děti. „Byli bychom jednou z mála evropských zemí, která regulační poplatky nezavedla,“ řekl před soudem.

Ministr Tomáš Julínek naopak zdůraznil, že hlavním důvodem zavedení poplatků byla regulace nadužívání lékařské péče. "Jsme rekordmani v Evropě," řekl s tím, že Češi mají ročně kontakt s lékařem dvanáctkát, Švédové naopak čtyřikrát. Ministr dodal, že poplatky právě šetří prostředky ve zdravotnictví a umožňují lepší péči pro vážně nemocné pacienty.

Ústavní soudce zajímalo, zda se právě "přes hlavy pacientů" neřeší špatná práce lékařů. To ministr odmítl: "Praktičtí lékaři mají díky snížení počtu návštěv více času na jednotlivé pacienty."

ČSSD (spolu s KSČM) tvrdí, že je vybírání poplatků protiústavní, protože porušuje ustanovení Listiny o bezplatné dostupnosti zdravotní péče. V Listině se praví, že "občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon".

Šéfovi poslanců ČSSD Michalu Haškovi vadí, že se o zavedení regulačních poplatků nejednalo ve speciálním zákoně, jak to uvedl již prvního dubna na prvním přelíčení. Namítl, že projednávání zákona nebylo projednáno standardní formou a obsahuje množství přílepků (legislativních jezdců), které s daným zákonem nesouvisí a tuto praxi již ÚS odsoudil.

Poplatky mají ústavní rozměr

Advokátka a bývalá předsedkyně US-DEU Hana Marvanová se nedomnívá, že je třeba se nějakým způsobem pohoršovat nad tím, že politici se ve svých sporech obracejí na ÚS. „I politický problém se může ocitnout před Ústavním soudem. Poplatky ve zdravotnictví mají určitě ústavní rozměr,“ řekla Respektu.cz bývalá politička.

Osobně si však myslí, že zavedení poplatků není protiústavní, ale je třeba si touto procedurou projít. „Ve sporu o deregulaci nájemného nikdo nepranýřoval to, že věc řeší Ústavní soud,“ dodala. Nejpodstatnější podle ní je, aby soud nepodléhal politickým tlakům. Jenže i právní názor soudce může souviset s jeho politickým přesvědčením. „Na soudce to klade určité nároky,“ připustila Marvanová.

Rovněž politoložka Vladimíra Dvořáková míní, že je běžné, že se politici obracejí na ústavní soud. „Podívejte se třeba na Roosveltův nový úděl a jeho reformy v době hospodářské krize. Nejvyšší soud neustále prohlašoval jeho reformy za neústavní,“ řekla pro Respekt.cz. Podle politoložky však není ideální, aby vládní reformy posuzovala brněnská soudní instituce, která je politicky polarizovaná a stále v českém politickém systému neusazená.

Reformy a krajské volby

Spory mezi politickými stranami se (nejen mezi opozicí a vládnoucími stranami) budou s blížícími se podzimními volbami do krajů a třetiny Senátu vyostřovat. Sociální demokraté již vyrazili do předvolebního útoku a oživili dva roky starou kampaň „ODS mínus“. Nyní plakáty „ODSouzeni k reformám“ parodují dopady reformního úsilí nejsilnější vládní strany. Důchodci, novorozenci (na plakátu je dokonce plod ležící v děloze), svobodné matky - ti všichni jsou podle Lidového domu „ODSouzeni“.

Před volbami však vzniká i pnutí uvnitř občanských demokratů. Někteří hejtmani (ze 13 jich je 12 z ODS) před blížící se volbou znervózněli a chtějí některé poplatky zrušit. Středočeský hejtman Petr Bendl již prohlásil, že strana „platí obrovské politické náklady“. Naopak jihočeský hejtman Jan Zahradník varuje před rozmělněním reforem.

Podle údajů VZP, u které je 65 procent pojištěnců, se do 4. 4. tohoto roku vybralo na poplatcích 963 milionů korun. Respektu.cz to potvrdil mluvčí pojišťovny Jiří Rod. VZP vychází z údajů, které jim zasílají jednotlivá zdravotnická zařízení.

Lidovci chtějí rušit poplatky pro děti do šesti let a pro seniory od sedmdesáti let, zelení pro děti do 15 let a ministr práce Petr Nečas (ODS) je chce zase odpustit seniorům v ústavech. O „regulačních poplatcích“ se ještě povede řada bitev na koaliční i parlamentní půdě, nejen v soudní síni.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].