Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nebudu na Haška žalovat, třeba si vzpomene

Já na schůzce se Zemanem byl, ale o ostatních mluvit nechci, říká plzeňský hejtman Milan Chovanec

Milan Chovanec, nový místopředseda ČSSD • Autor: ČTK
Milan Chovanec, nový místopředseda ČSSD • Autor: ČTK

Aktualizace: Místopředseda ČSSD Milan Chovanec na středeční tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že jednání předsednictva, které vyzvalo předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci, bylo iracionální, a ne úplně šťastné. Potvrdil, že byl na schůzce s prezidentem Zemanem, ale opět odmítl jmenovat další účastníky a popsat setkání. Na vyzvání Respektu odmítl potvrdit, zda na schůzce byl Michal Hašek, a také ukázat sms zprávu, která ho měla do Lán pozvat. Napřed prý bude bude o věci ve čtvrtek jednat politické grémium, až poté vše zveřejní. Chovanec a Zaorálek také v úterý rezignovali na účast ve vyjednávacím týmu; sám Sobotka nyní oznámil, že sestaví nový tým pro vyjednávání vlády. Oba zároveň vyzvali ke konsolidaci strany a katarzi. O hodinu později Hašek obrátil: potvrdil, že v sobotu večer na schůzce u Miloše Zemana v Lánech byl

Vyjádření Michala Haška:

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Post by Michal Hašek.

„Ta schůzka je fáma. Žádná taková schůzka se neuskutečnila. O takové schůzce nevím. S prezidentem Zemanem jsem v sobotu večer nemluvil.“ Tyto věty několikrát zopakoval v úterý večer místopředseda ČSSD Michal Hašek z televizní obrazovky divákům v pořadu Inteview Daniely Drtinové na otázku, co řešil chvíli po skončení voleb na tajné schůzce v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.

Návštěva u prezidenta za zády předsedy strany Bohuslava Sobotky vzbudila v ČSSD značný rozruch - zvláště poté, co se Michal Hašek den výletu do Lán pokusil Sobotku svrhnout a vyšachovat z týmu vyjednávajícího o vládě.

Když moderátorka Michala Haška konfrontovala se skutečností, že další místopředseda ČSSD Milan Chovanec už schůzku u prezidenta potvrdil, zapíral Hašek ve studiu svou účast na ní dál. Existují jen dvě možnosti: buď Hašek z televizní obrazovky sveřepě lhal, nebo na schůzce v Lánech chyběl.

Co na to plzeňský hejtman Milan Chovanec, který v Lánech byl? Zeptali jsme se ho v úterý večer po jednání Krajského výkonného výboru ČSSD v Plzni.

Pane Chovanče, když jste byl v sobotu večer v Lánech, viděl jste v místnosti zároveň Miloše Zemana i Michala Haška?
Na to nebudu odpovídat. Mohu jen říct, že jsem byl v sobotu v Lánech společně s několika dalšími lidmi.

Těmi lidmi jsou podle našich informací Michal Hašek, Jiří Zimola, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach.
Nebudu to komentovat, mohu mluvit jen za sebe. Já jsem tam byl.

Na tu schůzku Vás pozval Michal Hašek, potvrdili nám to tady v Plzni vaši spolupracovníci, kterým jste se s tím svěřil.
Mohu jen říct, že jsem na tu schůzku do Lán byl pozván už čtyři dny předem esemeskou od člena vedení ČSSD a že se na ní neřešil žádný puč v sociální demokracii; byla to jen příjemná debata s panem prezidentem na politická témata. Ta schůzka byla nevhodná, protože přišla v nevhodnou dobu, ale rozhodně se na ní neplánoval žádný převrat.

Poslal Vám tu esemesku Michal Hašek?
Opravdu to ze mě nedostanete minimálně do čtvrtka. To zasedá grémium, kde si všechno velmi rychle vyříkáme. Když se shodneme, že bude ta informace veřejná, po čtvrtku zavolejte a řeknu vám, kdo mě pozval a kdo v Lánech byl. Dřív než na grémiu o tom mluvit nebudu.

Jako jediný už jste přiznal, že se schůzka u prezidenta uskutečnila. Proč nepotvrdíte i to, že Michal Hašek na ní byl?
Nevím, proč bych měl žalovat. A nechci dál jitřit atmosféru.

Myslíte, že politik smí o takové věci lidem lhát? Je pravděpodobné, že Michal Hašek to před chvílí z televizní obrazovky dost vytrvale dělal.
Lhát se nemá, ale to není můj příběh.

Michal Hašek má zjevně chuť být premiérem, je to místopředseda strany, lež by v tomhle případě byla dost vážná věc. A vy jste svědek, proč v tom neuděláte jasno?
Třeba aby měl ještě šanci si na tu schůzku do čtvrtka vzpomenout.

Takže tam byl. 
Tu mou poslední větu tam nedávejte.

Dám.
Tak ji popřu. Dejte tam: Aby měli všichni účastníci schůzky možnost si do čtvrtka vzpomenout.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].