0:00
0:00
Agenda9. 7. 20084 minuty

Globalizace odborů

Největší britská odborová centrála ohlásila spojení s americkými odbory United Steelworkers. Bude spojování odborů na nadnárodní úrovni pokračovat, a jak to zasáhne Česko?

Astronaut
Autor: ČTK

Britská největší odborová organizace Unite se spojí s americkými odbory United Steelworkers. Vznikne tak nová „světová“ odborářská organizace Workers Uniting, která bude mít tři miliony členů. Britské odbory Unite přitom vznikly teprve loni, když se spojily dvě dosud největší organizace v zemi.

Odbory chtějí spojením dosáhnout lepší vyjednávací pozice s mezinárodními společnostmi. Šéf největší britské odborové centrály Unite Derek Simpson tvrdí, že jde o nevyhnutelnou odezvu na globalizaci obchodu. „Politická a ekonomická síla nadnárodních firem je obrovská,“ uvedl. Podle Simpsona jsou takové firmy schopné stavět proti sobě pracující v jednom státě proti zaměstnancům v jiné zemi, jen aby maximalizovali zisk. „Touto dohodou můžeme začít uzavírat tuto mezeru,“ doplnil.

↓ INZERCE

Sipmson rovněž vyzval další odborářské organizace od Polska po Austrálii, aby se k nim přidali. Podle prezidenta americké části nově vzniklých odborů Leo W. Gerarda je spojení nutností pro vyvážení rostoucí síly globálního kapitálu. „Globalizace dala finančníkům licenci na vykořisťování zaměstnanců v rozvojových zemích na úkor našich členů ve vyspělém světě,“ řekl. Jedině globální solidarita mezi pracujícími podle něj může překonat toto zneužívání.

Co na to české odbory

Největší česká odborová organizace – Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) – se zatím do spojování nežene. „Zatím se spojovalo to, co mluví jedním jazykem. Výzva je to správná, ale vyčkáme, jak se nová organizace ustálí,“ sdělil Respektu.cz místopředseda organizace Zdeněk Málek. ČMKOS už je navíc členem mezinárodní i evropské odborové konfederace. „Existují zde struktury, jak promlouvat do procesu globalizace,“ doplnil Málek.

Propojování odborů na mezinárodní úrovni podle analytika Patria Finance Davida Marka znesnadňuje firmám přechod z regionu do regionu. „Z hlediska ekonomické teorie to je škodlivá záležitost. Mzdová vyjednávání jsou totiž nejefektivnější na úrovni firmy, a čím výše jdeme, tím je to méně výhodné,“ upozornil Marek pro Respekt.cz.

Spojování odborů odmítají zaměstnavatelé. „Nevítáme to. Zájem takto koncipovaných odborů není zaměřen na zájmy zaměstnanců, ale pouze a výrazně na osobní a politické zájmy odborových předáků,“ řekl Respektu.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Podle Míla by to vedlo nejen k vytracení národního rozměru odborů, ale i „schopnosti obhajovat zájmy zaměstnanců ve specifických oborech.“

„Nové“ odbory

Síla odborů bude v Česku pravděpodobně klesat. „Pramení to ze změny struktury ekonomiky. Tu teď táhnou firmy se zahraniční účastí, které vyrostly na zelené louce a odbory tak v řadě případů vůbec nemají,“ tvrdí Marek. Pokud do postavení odborů nezasáhnou politici, pravděpodobně bude význam těchto firem ještě růst a s tím klesat vliv odborů.

Velkou výzvou jsou také Čína a Indie. V průběhu devadesátých let díky jejich zapojení do globální ekonomiky klesla celosvětově síla odborů. „Vrchol síly odborů už je za námi,“ tvrdí Marek. Ze světového vývoje by se podle něj měly poučit i české odbory, a přestat pouze tlačit na co nejvyšší růst mezd. Role odborů by měla spočívat v tlaku na důstojné podmínky na pracovišti, pohodlí při práci a měly by se také více zapojit do aktivní politiky zaměstnanosti, například prostřednictvím pořádání rekvalifikačních kurzů.

Odezvou na spojování odborů může být stejný krok ze strany svazu zaměstnavatelů. „Vyvažující silou proti odborům je ale flexibilita trhu. Pokud například firma může během několika měsíců přesunout výrobu do jiné země, vliv odborů se tím kompenzuje,“ uzavřel Marek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].