0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu28. 12. 20162 minuty

Zemřela Vera Rubin, objevitelka temné hmoty, jež otevřela dveře do vědy ženám

Vera Rubin • Autor: Profimedia, TEMP Photo researche

Ve zdánlivě nekonečné sérii úmrtí významných osobností by neměla zapadnout žena, kterou nejenže respektovala vědecká obec pro její zásadní objevy, ale představovala také důležitý vzor pro několik generací vědkyň. Vera Rubin, významná americká astronomka a matka čtyř dětí, zbořila mýtus, že ženy nemohou bádat na špičkové úrovni a zároveň mít rodinu - a že si tudíž musejí vybrat jedno, či druhé.

Rodačka z Philadelphie, která zemřela na svatého Štěpána v osmaosmdesáti letech, narážela během kariéry na řadu bariér, jak je shrnuje obsáhlý nekrolog v americkém deníku The New York Times. Sen jít studovat koncem čtyřicátých let astrofyziku na Princetonskou univerzitu si nesplnila, protože ženy tento obor tehdy na této prestižní škole studovat nemohly. Jindy ji nepustili na setkání s kolegy z oboru, protože v budově, kde se akce konala, neměly ženy do kanceláří povolen přístup. A prezentaci svého zásadního objevu protrpěla, protože coby mladé ženě a matce měsíčního dítěte se jí starší kolegové vysmáli - jak později vzpomínala.

Reklama

Autorka těchto řádků není příliš zběhlá v astronomii, proto raději ocituje z textu o Hubbleově dalekohledu, který vyšel v Respektu loni na jaře - a podle něhož právě tento přístroj umístěný na oběžné dráze země potvrdil její objev: „V neposlední řadě také Hubbleův dalekohled potvrdil podezření, že normální hmota v galaxiích nedokáže vysvětlit jejich chování. V sedmdesátých letech 20. století totiž začalo být ve světle pozorování astronomky Very Rubin jasné, že galaxiím něco schází - jakási nesvítící hmota, která svojí gravitací ovlivňuje rotaci galaktického plynu a hvězd. Data z Hubbleova dalekohledu mimo jakoukoli pochybnost potvrdila, že jsme se „prostě jen nepřehlédli“ a že se někde pod úrovní rozlišení neschovává prach nebo málo svítivé hvězdy. V galaxiích musí vskutku působit další zcela neznámý faktor ovlivňující gravitaci. Buď je gravitační zákon jiný, než jsme si dosud mysleli, nebo se v galaxiích nachází velké množství úplně nového druhu hmoty, kterému se pro svou tajemnost a neviditelnost říká temná hmota.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].