Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Policie už ví, kdo útočil na koncertu v Manchesteru

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Update: Pro ty, kteří sledují vývoj okolo teroristického útoku v Manchesteru, několik upřesnění:

  • Počet obětí útoku při vystoupení Ariany Grande se nezměnil. Jejich stále dvaadvacet. Víme, že nejmladší dívce bylo osm let, ale policie stále některé účastníky koncertu pohřešuje.
  • Vrahem byl podle britské policie dvaadvacetiletý Salman Abedi. Jeho rodina pochází z Libye, on sám se narodil v Manchesteru a bydlel nedaleko haly, v níž zabíjel.
  • Policie během dne zatkla dalšího podezřelého; jak a zda se na atentátu podílel, ale zatím není známo.
  • Policie stále šetří, zda se jednalo o širší koordinovanou akci nebo dílo jednotlivců. Některá média poznamenávají, že na rozdíl od podobného útoku v Paříži v klubu Bataclan po explozích do arény nevstoupili ozbrojení teroristé a nevraždili publikum individuálně. Vysvětlují to přísnou britskou legislativou ohledně držení zbraní - a vnímají to jako náznak, že se jednalo spíše o individuální, ne příliš sofistikovanou akci.
  • K atentátu se nicméně přihlásil Islámský stát. To ale v žádném případě neznamená, že útok centrálně organizoval, atentátníci jménem ISIS většinou jednaní na vlastní pěst.
  •  V Británii byla pozastavena předvolební kampaň a politici celkem jednotně vyjadřují odhodlání nenechat se zastrašit a rozdělit. Zatím nedochází k žádným přestřelkám na téma “kdo za to může”.

Webové stránky The Economist nabízejí zajímavou statistiku teroristických útoků v Evropě. Je na ní vidět, že v 70. a 80. letech minulého století byla situace horší dnes dnes, jenom teroristé pocházeli z “domácích zdrojů”. My, kteří jsme v té době žili za železnou oponou, jsme to příliš nevnímali.

Původní zpráva: Výběr cíle pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru je natolik odporný, že otřásl i novináři, kteří si již nepamatují, o kolika teroristických aktech v posledních deseti patnácti letech vlastně psali. Útočník se zaměřil na koncertní sál, v němž vystupovala zpěvačka Ariana Grande, jejíž publikum tvoří v drtivé míře dospívající dívky. Na koncert se již útočilo v Paříži, ale tady šlo doslova o útok na děti - a děti také tvoří část z dvaadvaceti dosud potvrzených obětí.

V Británii jde o největší atentát od roku 2005, kdy zahynulo 52 cestujících metra; tragické prvenství drží v Evropě útoky na madridské vlaky z března 2004. Počet obětí na 22, zraněných je určitě více než 50. Atentátník odpálil improvizovanou nálož; mnohé naznačuje, že se jednalo o sebevražedný útok. Bomba byla pro zvýšení ničivého účinku naplněna hřebíky. K explozi došlo ve vchodu do koncertní haly, útočník se tedy naštěstí nedostal do naplněného hlediště. Kapacita haly je 21 000 diváků a bylo nabito.

Zatím nevíme, zda jde o čin jednotlivce nebo organizované skupiny. V roce 2005, kdy byla na vrcholu sil al-Káida, šlo o skupinu radikalizovaných Britů, která se na atentát připravovala. Překazit čin jednotlivce je mnohem obtížnější.

Způsob provedení přesto jakousi komplikovanější přípravu naznačuje. K výrobě výbušniny je zapotřebí materiál a znalosti. V posledních době jsme v Evropě byli svědky “primitivních” útoků, kdy do davu najížděla osobní nebo nákladní auta. Odhalit takové atentáty ve fázi přípravy je prakticky nemožné.

Fareed Zakaria v nočním vysílání CNN řešil právě to, zda se podobný útok dal předpokládat. Konstatoval, že bohužel ano, byť samozřejmě nikoliv samozřejmě v konkrétním čase a na konkrétním místě. Zakaria zdůraznil, že nehodlá v žádném případě naznačit selhání policie, ale vystupňování teroristických útoků lze očekávat v souvislosti s blížící se porážkou Islámského státu a návratem jeho bojovníků do Evropy.

Británie patří spolu s Francií a Belgií k evropským zemím, z nichž odešel bojovat do řad islamistických extrémistů největší počet mladých mužů, vzpomeňme například s britským přízvukem hovořícího kata “Jihadi Johna”.  ISIS také své stoupence k teroristickým útokům přímo vyzývá. Britský deník The Telegraph zveřejnil odkazy na sociální média, na nichž stoupenci Islámského státu útok v Manchesteru oslavují.

https://twitter.com/leanish8/status/866922246199271424

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].