0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu10. 2. 20172 minuty

Vědci testují na opicích mužskou antikoncepci. Bude stačit injekce gelu?

Autor: Michal Fokt

Pohodlná a praktická mužská antikoncepce neexistuje, jedna možnost se tady ale přece jenom rýsuje. Jmenuje se Vasalgel a vědci ji právě testují na opicích. Vše nasvědčuje tomu, že přípravek funguje: samci vesele dovádí se svými družkami … a nic.

Jak název přípravku naznačuje, jedná se o gelovitou hmotu, již je možno injekční stříkačkou vpravit do chámovodů. “Trochu” to asi “štípne” a bez lokální anestezie se procedura neobejde, nebude se ale opakovat často, látka totiž na dlouhou dobu uzavře průchod trubicí, jíž putují spermie z varlat za svou misí. Na rozdíl od vasektomie, tedy fyzického přerušení týchž částí mužské anatomie, je však návrat zpět k základnímu stavu, a tedy plodnosti velmi jednoduchý: Vasalgel se z chámovodu vypláchne obyčejným roztokem jedlé sody. Tedy tato cesta zpět byla zatím experimentálně ověřena pouze u králíků a opičáci na svou druhou šanci teprve čekají, ale vědci nevidí důvod, proč by stejný postup nefungoval univerzálně.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Newsweek se nad novou možností přenášející odpovědnost za plánované rodičovství i na muže rozplývá, novináři ze CNN naopak projevují jistou skepsi. Celá procedura přece jenom zase tak jednoduchá není: vyžaduje drobný chirurgický zákrok a, upřímně řečeno, pro většinu mužů bude nejspíš vidina skalpelů a injekčních stříkaček v blízkosti inkriminované části těla i nadále dostatečným důvodem, proč zůstat “konzervativní”.

Naděje se tedy stále upírají k “pilulce”, něčemu, co lze jednoduše polknout a přestavět hormonální poměry v těle tak, aby se zabránilo početí. Tady se nicméně stále nic moc nadějného nerýsuje: v roce 2016 se sice podařilo vyvinout látku, jež dokázala oklamat mužský mozek tak, aby radikálně snížil produkci testosteronu i spermií, experimenty ale musely být kvůli vážným vedlejším účinkům přerušeny - muži propadali depresím a přibírali na váze, a to je přece jenom trochu radikální zásah do našich křehkých mužských životů.

Vědci přesto mají pocit, že magická pilulka je jediné řešení, na které muži ve větším měřítku přistoupí - pokud bude její chemické působení nějak přesněji zaměřeno. Přece jenom mají vždy k dispozici jednoduší cestu: nelámat si s celou věcí tolik hlavu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].