Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Lenost může být tou nejlepší evoluční strategií pro přežití

Ilustrační foto • Autor: www.videoblocks.com
Ilustrační foto • Autor: www.videoblocks.com

Škoda, že nám to vědci neřekli dřív, aspoň pro některé z nás by byl život jednodušší. Podle nových výzkumů se totiž zdá, že nikoli honba za výkonem a trénování schopností, nýbrž lenost je tou nejlepší evoluční strategií jak pro jednotlivce, tak pro celé živočišné druhy. Zprávu o tom přináší mezinárodní studie biologů z Oxfordu a Kansaské univerzity, o níž informuje vědecký server phys.org.

„Zajímalo nás, jestli je možné podívat se na pravděpodobnost vyhynutí nějakého druhu z hlediska množství energie, kterou jeho příslušníci potřebují denně k zachování klidového režimu základních životních funkcí,“ cituje server člena výzkumného týmu Luka Strotze z Institutu biodiverzity na Kansaské univerzitě.

K ukojení své zvědavosti prozkoumali Strof a jeho kolegové metabolický výdej 299 živočišných druhů žijících v období zhruba pěti milionů let - od střední pliocénu do současnosti. A zjistili, že vyšší metabolický výdej je velmi spolehlivým věštitelem pravděpodobného vyhynutí. Rozhodně to platí pro měkkýše, jejichž různé druhy tým zkoumal: do dnešních dnů přežily od třetihor ty z nich, které dokázaly žít s relativně nízkým energetickým výdejem.

„Takže možná,“ dovozuje na phys.org další výzkumník a evoluční biolog Ruce Lieberman, „“je pro zvířata na dlouhou metu tou nejlepší evoluční strategií lenost. Možná je místo ‚přežijí ti nejschopnější‘ vhodnou metaforou budoucnosti teze ‚přežijí ti nejlínější‘ - nebo aspoň líní.“

Podle badatelů může mít jejich práce význam pro zkoumání, jací živočichové pravděpodobně v blízké budoucnosti vymřou kvůli nastávajícím klimatickým změnám. Není to samozřejmě - jak upozorňuje Strotz -  všeobjímající a sám o sobě dostatečný údaj, ale je to další nástroj do brašny lidského pochopení mechanismů rozhodujících o úspěšném rozvoji a přežití druhu.

Měkkýše si badatelé ke zkoumání druhové smrti vybrali proto, že v jejich případě je k dispozici velký soubor dat jak o vyhynulých, tak úspěšně přežívajících kmenech. Teď vědce čeká výzkum, do jaké míry ovlivňuje metabolický výdej schopnost přežití u jiných živočišných druhů. "Ano, ta otázka je na stole - týká se nízký energetický výdej coby podmínka úspěšného přežití jenom měkkýšů? My máme na základě množství dat a obrovského časového úseku, který jsme zkoumali, ten dojem, že závěry mohou být zobecnitelné. Ale musíme to samozřejmě prozkoumat zblízka. Dá se úspěšná lenost vztáhnout na obratlovce? Platí to i pro ty, kteří žijí na pevné zemi?“

https://www.youtube.com/watch?v=PjdjG8Sx4zM

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].