pondělí 12. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jak informovala i česká média, o víkendu zemřela v dvaadevadesáti letech Greta Zimmer Friedman. Coby jedenadvacetiletá zdravotní sestra (asistentka zubaře) se v srpnu 1945 stala ústřední postavou fotografie, která se později zařadila mezi nejslavnější fotky dvacátého století. Právě Gretu na ikonické fotce Alfreda Eisenstaedta během oslav konce druhé světové války na Times Square v New Yorku vášnivě líbá mladý námořník. Mimochodem trvalo vcelku dlouho, než se podařilo určit pravou identitu páru. Námořníka se podařilo identifikovat jako George Mendonsu.

Gretin osud byl dramatický: v roce 1939 v patnácti prchla se svojí sestrou z nacisty ovládaného Rakouska; do země už se nikdy nevrátila, rodiče zemřeli v pekle holocaustu. Na jejím příběhu je ale fascinující i skutečnost, o níž se příliš neví. Fotografie byla desítky let chápána jako oslava mládí, lásky a nové naděje, ostatně autor jí nakonec dal název Polibek – ale ve skutečnosti zachytila trochu jinou scénu.

Reklama
Reklama

Až desítky let po válce Friedman vypověděla, že se v celé situaci ocitla nedobrovolně a že jí nebyla nijak zvlášť příjemná. Mendonsu neznala, nepředstavil se jí, nemluvili spolu. Ve skutečnosti tam byl se svou přítelkyní, kterou si také později vzal za ženu.  „Ten chlápek ke mně prostě přišel a popadl mě, měl velkou sílu,“ vzpomínala Greta Friedman před jedenácti lety v rozhovoru pro Veterans History Project (soubor rozhovorů s pamětníky druhé světové války uložený v knihovně amerického Kongresu).

„Já jsem se nerozhodla, že budu někoho líbat.  Nebyla to romantická událost. Prostě jen někdo oslavoval,“ dodala. Až do šedesátých let ostatně vůbec netušila, že tuto scénu Eisenstaedt zachytil.

Aktéři po letech
Aktéři po letech • Autor: © CBS News

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Je známo, že oba finalisté letošních amerických prezidentských voleb jsou nejstarším duem, které kdy o Bílý dům soupeřilo. Donaldu Trumpovi bylo v červnu sedmdesát, Hillary Clinton oslaví devětašedesát těsně před volbami. Pokud by zvítězil Trump, předběhnul by i dosavadního rekordmana - nejstarší prezident v době zvolení Ronalda Reagana. Pro srovnání – Billu Clintonovi bylo v roce 1992 pětačtyřicet a společně s ještě o rok mladším Alem Gorem tvořili mladistvý kontrast k tehdejšímu úřadujícímu osmašedesátitelému prezidentovi, Bushovi staršímu.

Takže zdraví a kondice obou kandidátů je tématem kampaně od počátku. Po nedělním zdravotním incidentu demokratické kandidáty se ovšem debata rozběhla s novou naléhavostí. Některé komentáře pak dokonce předpovídají, že několikasekundové video (které mimochodem nenatočil reportér, ale Čech žijící dlouhodobě v New Jersey) zásadně ovlivní celé volby.

Reklama
Reklama

Jak nicméně upozorňuje deník The Washington Post, z průzkumu veřejného mínění z loňského listopadu vyplynulo, že více než sedmdesát procent dotazovaných (registrovaných voličů) považovalo vyšší věk za pozitivum a nemělo by problém ani s kandidátem starším pětašedesáti let. Stejný list odmítá coby nesmyslné spekulace konzervativních médií a části republikánské strany, že Clinton před médii a voliči dlouhodobě skrývá nějakou vážnou nemoc.

Nesmyslné proto, že kandidátka demokratů opakovaně zveřejnila detailní zprávy o svém zdravotním stavu zjevné napsané a podepsané jejím lékařem. Zatímco zpráva o Trumpově zdravotním stavu „působí dojmem jako by ji psal Trump sám“, jak píše politický reportér Postu. Televizi NBC pak lékař republikánského kandidáta sdělil, že mu to trvalo pět minut.

Což ovšem neznamená, že zdraví Hillary Clinton teď nebude v centru pozornosti a může mít potenciálně ničivý dopad na její kampaň – zejména poté, co její tým oznámil, že trpí lehčí formou zápalu plic a že kvůli tomu zrušila cestu do Kalifornie.

Reklama
Reklama