Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Ikonická fotka z konce války: Oslava lásky, nebo obtěžování?

VJ Day in Times Square - Polibek; 1945 • Autor: Alfred Eisenstaedt - Wikimedia Commons
VJ Day in Times Square - Polibek; 1945 • Autor: Alfred Eisenstaedt - Wikimedia Commons

Jak informovala i česká média, o víkendu zemřela v dvaadevadesáti letech Greta Zimmer Friedman. Coby jedenadvacetiletá zdravotní sestra (asistentka zubaře) se v srpnu 1945 stala ústřední postavou fotografie, která se později zařadila mezi nejslavnější fotky dvacátého století. Právě Gretu na ikonické fotce Alfreda Eisenstaedta během oslav konce druhé světové války na Times Square v New Yorku vášnivě líbá mladý námořník. Mimochodem trvalo vcelku dlouho, než se podařilo určit pravou identitu páru. Námořníka se podařilo identifikovat jako George Mendonsu.

Gretin osud byl dramatický: v roce 1939 v patnácti prchla se svojí sestrou z nacisty ovládaného Rakouska; do země už se nikdy nevrátila, rodiče zemřeli v pekle holocaustu. Na jejím příběhu je ale fascinující i skutečnost, o níž se příliš neví. Fotografie byla desítky let chápána jako oslava mládí, lásky a nové naděje, ostatně autor jí nakonec dal název Polibek – ale ve skutečnosti zachytila trochu jinou scénu.

Až desítky let po válce Friedman vypověděla, že se v celé situaci ocitla nedobrovolně a že jí nebyla nijak zvlášť příjemná. Mendonsu neznala, nepředstavil se jí, nemluvili spolu. Ve skutečnosti tam byl se svou přítelkyní, kterou si také později vzal za ženu.  „Ten chlápek ke mně prostě přišel a popadl mě, měl velkou sílu,“ vzpomínala Greta Friedman před jedenácti lety v rozhovoru pro Veterans History Project (soubor rozhovorů s pamětníky druhé světové války uložený v knihovně amerického Kongresu).

„Já jsem se nerozhodla, že budu někoho líbat.  Nebyla to romantická událost. Prostě jen někdo oslavoval,“ dodala. Až do šedesátých let ostatně vůbec netušila, že tuto scénu Eisenstaedt zachytil.

Aktéři po letech • Autor: © CBS News
Aktéři po letech • Autor: © CBS News

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].