Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Británie se po útocích ptá: Bral někdo vážně lavinu varování?

Londýn po útoku • Autor: REUTERS
Londýn po útoku • Autor: REUTERS

Velmi znepokojivé zprávy vyplouvají na povrch v souvislosti se sobotním teroristickým útokem v Londýně, během něhož sedm lidí zemřelo, a desítky dalších byly zraněny. Jak obsáhle informují britská i americká média, na chování tří útočníků upozorňovali lidé z jejich okolí tak intenzivně a opakovaně, až to vedlo deník The New York Times k obratu o „lavině varování“.

Tato lavina uhodí do očí zejména u sedmadvacetiletého Brita pákistánského původu Khurama Butta, před jehož podezřelým chováním opakovaně varovali policii jeho sousedé, spolupracovníci i informátor FBI.

V roce 2015 se Jesse Morton – bývalý verbíř Al-Káidy, který nyní pomáhá džihádisty identifikovat a o extremismu přednáší na univerzitě – obrátil na FBI s informací o zvyšující se Buttově aktivitě v on-line fórech organizace Al Muhajirou. Ta je v Británii zakázaná právě kvůli vazbám na teroristy, podle odhadů právě ona naverbovala asi třetinu evropských muslimů, kteří se přidali k tzv. Islámskému státu. Mortonův kontakt jej podle jeho slov pochválil za „skvělou práci“, co se však s informací stalo dál a zda se o ni Američané podělili s Brity, to nevíme. Mluvčí FBI věc odmítl komentovat.

Podobné otazníky visí nad osudem informací, které o Buttovi dostala britská policie. I tady jich bylo vcelku dost na to, aby vzbudily pozornost. Usama Hasan – další napravený extremista, která nyní pomáhá policii na druhé straně Atlantiku – policii informoval o potyčce, kterou měl s Buttem zhruba před rokem.

Hasan u Butta jasně rozpoznal znaky počínající radikalizace: od oblečení a neupraveného plnovousu přes podrážděné a agresivní chování po fakt, že Butt odříkával nacvičené věty, které Hasan dobře znal z džihádistického prostředí. Buttovu sousedku z východního Londýna zase znepokojilo, když se pokoušel jednoho z jejich synů obrátit na islám, a také fakt, že ji při jednom rozhovoru řekl, že je pro svoji víru ochoten udělat cokoliv, třeba „zabít vlastní matku“.

Butt sice byl v roce 2015 po neupřesněnou dobu vyšetřován policií a kontrarozvědkou MI5, pro nedostatek důkazů však bylo přerušeno. Učinit rychlý závěr o tom, že britská policie podobná varování zcela ignoruje, případně je důkladně nešetří, by nicméně nebylo na místě. Jakkoliv logicky vzbuzují obrovskou pozornost dokonané útoky, bezpečnostní složky zároveň v pozadí plány na další útoky odhalují a likvidují – za poslední čtyři roky se to podařilo celkem v osmnácti případech.

Debata o tom, zda má policie pro boj s terorismem dostatečné síly, se nicméně v Británii vede už nějakou dobu a stala se nakonec i hlavní agendou před čtvrtečními volbami, v nichž se o přízeň voličů uchází premiérka, která věc byla coby ministryně vnitra šest let odpovědná. A právě Theresa May snížila během let 2010 a 2016 počty policistů v Anglii a Walesu o bezmála dvacet tisíc. Policie a kontrarozvědka nyní vyšetřují zhruba tři tisícovky podezřelých – podle odhadů ale v zemi žije až dvacet tisíc lidí podezřelých z vazeb na islamisty.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].