Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Angela Merkel má zřejmě nového vyzyvatele. Nadšený Evropan Schulz se vrací z Bruselu

Bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz • Autor: Globe Media /  Reuters
Bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz • Autor: Globe Media / Reuters

Evropský parlament opouští po pěti letech jeho předseda Martin Schulz. A po letech evropské politiky má šedesátiletý socialista zálusk zkusit svůj politický talent ve spletitých vodách stranické politiky doma v Německu. Pro německou sociální demokracii je to dobrá zpráva – přesvědčený Evropan Schulz je oblíbený a je hodně vidět. Podle mnohých má větší charisma než dosavadní muž číslo jedna v SPD, Sigmar Gabriel.

Schulz je jediným evropským poslancem, který nemá maturitu, ale v lavicích europarlamentu patřil k nejzapálenějším a nejhlasitějším diskutérům. Nepřehlédnutelný samouk, který se před vstupem do politiky živil prodejem knih, na sebe upozornil širší evropské publikum v roce 2003, kdy v jedné debatě tvrdě kritizoval italského premiéra Silvia Berlusconiho, který ho za to přirovnal ke „kápovi z koncentračního tábora“.

Odchod Schulze z Bruselu přitom není tak úplně dobrovolný. Má za sebou dvě funkční období a podle nepsané dohody je na čase, aby na post předsedy nyní nastoupil zástupce z opačného politického tábora, tedy evropských lidovců.  Nyní se Schulz každopádně vrací do Německa, kde má prý velké ambice.

Zatím není jisté, jestli se Schulz stane mužem, kterého SPD v příštím roce nasadí do voleb proti úřadující kancléřce Angele Merkel. O tom by se mohlo rozhodnout příští rok v lednu. Jisté naopak je, že Schulz povede kandidátku SPD v Severním Porýní-Vestfálsku. Spekuluje se však také o tom, že by mohl převzít resort zahraničí ještě před koncem mandátu dosavadního ministra, Franka-Waltera Steinmeiera, který by se mohl stát spolkovým prezidentem.

V osobě Schulze získává německá SPD „plnokrevného Evropana“, jak píší němečtí novináři. Ve své řeči na rozloučenou ostatně označil EU za „největší civilizační projekt posledního století“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].