Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Tržní fundamentalismus může zničit sociální kapitál

Guvernér Mark Carney ukazuje, jak se svět po roce 2008 změnil :: Litva v eurozóně :: Lagardeová předsedkyni Evropské komise?

Mark Carney: Všechny ideologie jsou náchylné k extrémům • Autor: Globe Media /  Reuters
Mark Carney: Všechny ideologie jsou náchylné k extrémům • Autor: Globe Media / Reuters

Kanadský guvernér Bank of England a jeden z důležitých inovátorů měnové politiky (a to v teorii i praxi) minulý týden demonstroval, jak významně se svět po roce 2008 změnil. Na konferenci v londýnské City totiž Mark Carney pronesl de facto politickou řeč a rozebral základní otázky sociální politiky, nerovnosti, mravnosti i etiky.

Je to něco donedávna nemyslitelného: názory centrálních bankéřů byly rezervovány pro měnovou politiku, případně pro bankovní dohled. Carney, který je navíc občanem jiného státu, než je Spojené království (sluší se také dodat, že Kanada se vyhnula bankovní krizi), například pravil: „Nemůžeme jednoduše považovat kapitalismus, který produkuje tolik různých řešení, za danost. Prosperita vyžaduje nejen investice do ekonomického kapitálu, ale také do sociálního kapitálu.“

Na jiném místě: „S tím, jak revoluce požírají svoje děti, nekontrolovaný tržní fundamentalismus může zničit sociální kapitál potřebný pro dlouhodobou dynamiku kapitalismu jako takového. Jedinci a firmy musejí mít smysl pro zodpovědnost celého širokého systému.“ Dále například píše: „Všechny ideologie jsou náchylné k extrémům. Kapitalismus ztrácí smysl pro uměřenost, když se důvěra v trhy přetaví ve víru.“

Clemens Wergin je autorem komentáře pro The New York Times, který zdůrazňuje, že při vší té bídě kandidátů na předsedu Evropské komise a při bídných výsledcích voleb do Evropského parlamentu je tu přece jen jedna dobrá zpráva: Radek Sikorski má šanci stát se „ministrem zahraničí“ EU. Komentář polského ministra zahraničí velmi vyzvedává, ale neobsahuje mnoho originálního. Důležité podle mne je, že ho pro americký deník napsal komentátor německého Die Welt.

Doufejme, že silná a jednotná bude i podpora polského kandidáta ze strany české diplomacie, protože pokud ne – pak bude teprve možné mluvit o negativním přeorientování české zahraniční politiky v praxi a poškozování našich vlastních zájmů.

….

S tím, jak se Litva stane devatenáctým členem eurozóny, přejde řídící výbor Evropské centrální banky (governing council) na systém rotačního hlasování, který je pozoruhodně komplikovaný.

A až bude v eurozóně dvaadvacet států, bude ještě komplikovanější.

Každopádně Olli Rehn, finský měnový komisař, konstatoval, že nikdo z dalších adeptů na členství (pouze Británie a Dánsko mají výjimku) neplní v současné době všechna kritéria.

K předsedovi Evropské komise. Angela Merkelová Reuters navrhuje francouzskému prezidentovi Hollandovi, aby podpořil Christinu Lagardeovou na post předsedkyně Evropské komise. Hollandovi se moc nechce, protože šéfka Mezinárodního měnového fondu má ve Washingtonu sloužit ještě dva roky a post je pro Francii také důležitý.

Navíc je Hollande obezřetný, protože Lagardeová byla ministryní financí za Nicolase Sarkozyho, je tedy z jiného politického tábora.

Důležitý je i souhlas samotné Lagardeové - která by patrně byla odmítnuta Evropským parlamentem. Nejhlasitějším obráncem Junckera je teď frakce socialistů v Evropském parlamentu a Martin Schulz, kandidát na předsedu z řad SPD (Juncker má však také podporu liberálů a Zelených).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].