Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Slováci a půjčka Řecku, ČEZ a poll tax

Slovenský parlament si včera odhlasoval, že Slovensko Řecku nepůjčí (tedy kdyby ho Řecko požádalo). Zároveň se Slovensko bude finančně účastnit obranného valu (Evropský fond finanční stability, resp. "evropský garanční fond"). Zde nabízím zprávu deníku SME. Když Slováci odmítli účast na záchranném plánu minule (bylo to v červnu), svět byl vyděšen a země pod Tatrami okupovala titulní strany listů typu Financial Times. Dnes si toho nikdo nevšímá. Řecko nikdy Slovensko nepožádá a všechny zajímá jen slovenská účast na garančním fondu. Zkrátka – no news a čisté politické divadlo.

Stejně je ale zajímavé, co řekl v parlamentu slovenský ministr financí Ivan Mikloš. SME píše: Mikloš povedal, že za solidaritu nepovažuje niečo, čo má byť solidaritou chudobných s bohatými, zodpovedných s nezodpovednými či občanov s manažérmi bánk. „Je pravda, že politici na najvyšších miestach v eurozóne neboli nadšení z nášho postoja a dosť sme ich nasrdili. Ale len preto, že sa správali alibisticky a my sme im ich správanie ukázali v zrkadle,“ povedal pred hlasovaním poslancov minister financií Ivan Mikloš.

Nejsem sice slovenský daňový poplatník, ale dovoluji si s Miklošem tentokrát nesouhlasit. Mimochodem – věcně je to tak, že půjčka má být vrácena i s úroky (pokud věřitel – tedy Slovensko – neustoupí), zatímco garance sama o sobě představuje změkčení podmínek. Je to pomoc z definice a může propadnout celá.

Jinak mám pro slovenské „poučování prohnilého Západu“ o něco větší pochopení, než když něco takového dělají Češi. Slováci si svoje reformy opravdu odpracovali a bolelo to. Čechy většina bolestivých reforem teprve čeká, ale kdoví, jestli se povedou.

Ozval se ministr Kalousek, že ta „poll tax“, tedy „daň z hlavy“, není žádná poll tax (úterní audit), protože jsem si neráčil všimnout, že ti nejchudší žádné daně neplatí a nemohou uplatnit žádnou slevu. Na svou obranu uvádím, že jsem ten text psal v úterý ráno poté, co jsem v televizi slyšel Petra Nečase mluvit o tom, že tu stovku (dvě piva a cigarety) zaplatí „každý, kdo chodí do práce.“ O konstrukci zvláštní daně skrze snížení slevy jsem jako komentátorský ignorant nic nevěděl. Navíc netuším, kolik těch lidí, kteří pracují a neplatí žádnou daň, je. Sedm, osm procent? Ví to přesně ministr?

ČEZ vyměnil dozorčí radu. Martin Říman bude místo Martina Kocourka a přijde ministr Janota. Co by měla ideálně dozorčí rada dozorovat? Záležitosti dostavby Temelína, energetické koncepce, energetické bezpečnosti a eventuální další privatizace by se měly řešit o patro výše, tedy na úrovni vlády. Představuji si takovou dozorčí radu, která si posvítí především na akvizice, investice a firemní cash flow.

Proč se ČEZ stahuje ze zahraniční expanze (především z té balkánské), když byl na ní ještě nedávno hrdý? Jak je to s výstavbou dvou elektráren společně s maďarskou firmou MOL? Jak to vypadá s půjčkou ČEZ maďarskému MOL? Jak se to vyvíjí s výstavbou jaderné elektrárny Mochovce? Jak se daří spolupráci ČEZ s EPH? Stahuje se ČEZ i z akvizičních plánů v Polsku? Proč se chce soustředit především na teplárenství? A tak dále. Jsem ale skeptik a nevím, jestli tohle Martin Říman s kritickým odstupem a bystrým okem zvládne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].