Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Ruský plynovod do Turecka je nereálný

ECB si připravuje půdu pro rozhodný krok :: Lídrům evropského průmyslu se nezdá Junckerův investiční plán

Gazprom: směr Turecko • Autor: Gazprom.com
Gazprom: směr Turecko • Autor: Gazprom.com

Analýza agentury Bloomberg dochází k závěru, že Putinův právě oznámený plán B, tedy že nový plynovod do Turecka má nahradit plynovod South Stream pod Černým mořem, je nerealistický. Ruský plyn má vést do terminálu v Turecku a odsud se má dopravovat po souši do Řecka.

Proč se to autorům analýzy zdá nerealistické? Poptávka po plynu v Evropě stagnuje a ekonomicky se nejedná o atraktivní investici. EU nemá právě náladu uzavírat s Ruskem nějaké grandiózní obchody. A s tím, jak se krize na Ukrajině vleče, Evropa se poohlíží po jiných zdrojích.

Deník Financial Times upozorňuje, že lídrům evropského průmyslu se nezdá Junckerův investiční plán. Olof Persson z firmy Volvo řekl, že se ho neúčastní. A Benoît Potier, předseda Evropského sdružení průmyslníků, pravil, že priority jsou úplně špatně. Nejprve se prý má identifikovat potřeba jednotlivých investic, pak se má teprve mluvit o penězích.

Velkou důvěru v Junckerův plán vyjádřil naopak prezident Evropské centrální banky Mario Draghi, což vede leckoho ke spekulacím, že by snad mohla ECB tento plán nějak finančně podpořit nebo se ho dokonce zúčastnit. Draghi sice zatím řekl, že ECB to nepřísluší, ale nikdy neříkej nikdy.

 

 

 

Na serveru Eurointelligence.com si všimli článku v italském deníku Corriere della Sera o tom, jak se hlasovalo, že ECB nebude rozšíření své bilanční sumy „očekávat“, ale „zamýšlet“, což je o něco silnější formulace.

Proti hlasovali zástupci Německa, Nizozemska, Lucemburska, Estonska a Litvy. Měkčí pozici zastává rakouský guvernér Ewald Nowotny (souvisí to s krizí rakouských bank na Východě?) a finský guvernér (ve Finsku je recese) se dal na stranu Maria Draghiho. Ostatních osmnáct guvernérů centrálních bank je pro.

Podobně se podle serveru bude hlasovat, až přijde na řadu hlasování o opravdovém kvantitativním uvolnění.

Podle Wolfganga Münchaua již není otázkou, zda ke kvantitativnímu uvolnění dojde, ale je už pouze otázkou, kdy se tak stane a jak to bude probíhat. 

Pokud by ECB chtěla dělat to, co Bank of England po roce 2009, bude muset nakoupit aktiva za dva biliony eur. Vlastně prý vznikne ekonomický ekvivalent společného dluhopisu, resp. vznikne podobný efekt jako vytvořením společného dluhopisu.

A nakonec francouzský ministr financí Michel Sapin, který se ohradil proti „extrémním komentářům“ ze strany Německa na adresu francouzské fiskální a ekonomické politiky. Pomalé francouzské reformy zkritizovala i Angela Merkelová, německý ministr financí Wolfgang Schäuble tak činí běžně.

Podle Sapina kritika nahrává francouzským extremistům. Podle současných průzkumů by Marine Le Penová postoupila do druhého kola prezidentských voleb a nad současným prezidentem Hollandem by zvítězila. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].