Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Audit Jana Macháčka

Macdonaldizace advokátů už se dávno děje

I právníky postihne skrze technologii to, co prakticky všechny profese; a nevyhnou se tomu, i kdyby se na hlavu stavěli

Konec starých časů (seriál Boston Legal)
Konec starých časů (seriál Boston Legal) • Autor: http://www.teentelevision.com/

S radostí jsem přijal pozvánku bývalého kolegy Tomáše Němečka na právnickou konferenci k příležitosti osmdesátých narozenin Karla Čermáka. Právník sice nejsem, ale snad jsem měl čímsi přispět jako ekonomický novinář, což se hodí i do tohoto převážně ekonomického sloupku.

Advokáti se zamýšleli mimo jiné nad tím, zda i jejich profesi hrozí cosi jako deelitizace či macdonaldizace – zkrátka něco na způsob McPharma - legal services apod. To už se dávno děje, pravil jsem a podělil se s nimi o historku, jak se jeden můj americký přítel politolog rychle rozhodl sepsat a se třemi svědky potvrdit novou závěť. Letěl totiž do Austrálie, bál se, že spadne letadlo a peníze zdědí jeho ortodoxní izraelští příbuzní, které nemá v lásce.


Rozhodl se je tedy takto vydědit. Bylo to jako z Woodyho Allena. Běhali jsme v sobotu po Coney Islandu a dobývali jsme se do drogerií, které měly všechny nikoli překvapivě zavřeno, když byl šábes. Nakonec jsme našli otevřenou a mírně zašlou drogerii, byla tam nějaká dívka, té jsme řekli, co chceme, cinkla na stolní zvonek a po nadzvednutí dřevěného poklopu vyšel ze sklepa ortodoxní majitel a stvrdil po kontrole dokladů a podpisů závěť.

I advokáty, notáře a spol. čeká to, co prakticky všechny profese, a nevyhnou se tomu, i kdyby se na hlavu stavěli. Radikální nástup technologií, využití globalizace, offshoringu a demokratizace nikoli v politickém slova smyslu, ale ve smyslu zlidovění či jakési „plebejizace“.

Vezměte si nás, novináře. Dnes je na Facebooku novinářem vlastně každý. Bankéřem je dnes sám sobě taky skoro každý, protože si všechny transakce většinou vyplňujeme a zadáváme sami na internetovém bankovnictví.

U takových architektů či zubařů je to trochu jinak, ale vlastně je to podobné. Architekti mají málo zakázek a různí stavební inženýři chrlí rodinné domky jako prase cvičky. Zubařům berou práci dentisté a zubní hygienici, i když v Evropě to tak zatím není.

Poptávka po studiu vede k rozšíření lidových univerzit, kde se přednáší a diskutuje přes internet, opravují se práce přes internet a zkouší se taky přes internet. Klesá kvalita, ale širší masy se dostanou k dostupnějšímu typizovanému průměru.

Taxi služba Uber povede k tomu, že se brzy budeme jako taxikáři živit všichni podle hesla „musíme si pomáhat“ - čímž se paradoxně celková úroveň profese dosti pozvedne.

Advokáti nezahynou, ale budou asi působit jako privátní a korporátní bankéři. Masy budou obslouženy on-line něčím masovým, lidovým a typizovaným. Co půjde předpřipravit v Bengalúru, bude se dělat tam; třeba se tam pár set lidí naučí i strojovou češtinu.

  

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte