Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Být jako Madonna

Nizozemský expert tvrdí, že jedinou šancí pro NATO je radikálně změnit svoji agendu. Jinak hrozí úpadek.

Nizozemský expert tvrdí, že jedinou šancí pro NATO je radikálně změnit svoji agendu. Jinak hrozí úpadek.

Ikoně populární hudby je letos 49 let, je o 10 let mladší než Severoatlantická smlouva. Ještě další rozdíly najdeme: svých 37 hitů Madonna protlačila mezi horní desítku americké hitparády v několika dekádách za sebou. To o sobě Severoatlantická smlouva říct nemůže. Studenoválečný vojensko-bezpečnostní výtvor už více jak dekádu hledá smysl své existence.

Na nadcházející schůzce v Bukurešti se budou řešit důležitá témata: osud jednotek v Afghánistánu, protiraketová obrana v Polsku a Česku a rozšiřování. Jenže hlavní cíl veškerého snažení nikdo po rozpadu Varšavského paktu nezná.

Expert na mezinárodní obranu Peter van Ham z nizozemského Institute of International Relations tvrdí, že jedinou šancí organizace je přistoupit na zásadní změnu priorit. V této souvislosti si v textu pro Nato Review pomáhá příměrem k Madonně, která každou dekádu mění svůj styl, aby zůstala stále na špici popularity.

Podle Hama jsou výzvy 21. století kyberterorismus, zbraně hromadného ničení a bitva o energetické zdroje. Letité zaměření na plánování rozložení divizí a kobercové bombardování na jasně stanovených hranicích je prý po 11. září a první mimoevropské misi v Afghánistánu už zcela mimo.

Ham sice použil provokativní příměr, ale klade zcela relevantní otázky: Proč Němci nechtějí mít svá vojska v Afghánistánu v první linii? Že by vzdálený Afhánistán nepovažovali za evropskou prioritu? Proč se v některých státech zdvihá vlna nevole proti přijetí Ukrajiny a Gruzie do NATO? Že by už nic nedrželo transatlantickou instituci pohromadě?

Ham na to říká: S novými cíli se můžeme více otevřít světu. Spolupracujme více s Evropskou unií, OSN, Světovou bankou a tradičními spojenci jako je Austrálie. Doba jedné jasné nepřátelské od Terstu po Štětín je totiž už nenávratně pryč.

Díky za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].