Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Anketa, Kultura

Respekt má na dece Výkřik techniky a Topolovo české Fargo

Anketa: Jaké knihy bude číst redakce v létě

Ivan Lamper • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Ivan Lamper • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Ivan Lamper

Přes léto se chystám přečíst knihu Lilian Alling: The Journey Home o mimořádně tajuplné ženě, východoevropské emigrantce do USA, která se v roce 1927 rozhodla vrátit do Evropy. Protože Lilian Alling neměla peníze na normální transport lodí, vyrazila z New Yorku pěšky do Kanady a šla přes celý kontinent na Západ. Bez peněz, bez zavazadel a bez výbavy prošla severokanadskou divočinou. Cesta jí zabrala tři roky, na kajaku domorodců se pak v roce 1930 přeplavila přes Beringovu úžinu do Sovětského svazu, kde se její stopa ztrácí. Příběh její cesty dala z dobových zpráv a vzpomínek dohromady kanadská regionální novinářka z Britské Kolumbie Susan Smith-Josephy.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Kateřina Šafaříková

Mojí ambicí je přečíst dvě knihy. Tyranii od Timothyho Snydera, kterého mám ráda, a kromě ní mám nachystanou knihu od francouzského kolegy, novináře Vincenta Jauverta, s názvem (volně přeloženo) Skrytá tvář nábřeží Orsay (La face cachée du Quai d´Orsay) - což je narážka na sídlo francouzského ministerstva zahraničních věcí. Jde o investigativní knihu o (ne)funkčnosti centrály francouzské zahraniční politiky, což mě profesionálně zajímá. Když obojí během léta stihnu přečíst vedle jedenáctiměsíčního mimina, budu ráda a budu borec.

Jan H. Vitvar • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan H. Vitvar • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

 Jan H. Vitvar

Už pár týdnů se mi na stole potí dvě knížky, které dychtivě čekají, až se se mnou vyvětrají někde ve stínu na dece. Citlivý člověk Jáchyma Topola se spíš bude hodit k řece, když se většina děje o nomádech křižujících Evropu odehrává na březích Sázavy. Wittgensteinova kniha faktů Ladislava Čumby pak do vlaku, protože příběh rodiny kladenského holdingu manželů Poldi a Karla Wittgensteinových, který kromě nepočítaně tun oceli přivedl na svět i filosofa Ludwiga, zabírá území od středních Čech přes Prahu, Cambridge, Kazaň a Skjolden až po Vídeň.

uhlir • Autor: Respekt
uhlir • Autor: Respekt

Martin Uhlíř

Budu číst New Weird, sborník svérázných próz na pomezí fantastiky a sci-fi. Editorem je můj oblíbený Jeff VanderMeer, autor Anihilace.

K tomu mám v plánu Francouzovu milenku od Johna Fowlese a Uminu verzi od Emila Hakla. Novinka, která by posloužila jako tip, bohužel nic z toho není.

Pavel Kroulík

Pojem „čtení na léto“ mi splývá s dovolenou, kterou jsem vždycky bral jako čas na velké a tlusté knihy, takže letos padla volba na Pynchonův román Výkřik techniky.

K tomu Kosmonauta z Čech od „Čechoameričana“ Jaroslava Kalfaře – i když české recenze nejsou zdaleka tak příznivé jako zahraniční – a Sedmou funkci jazyka od Laurenta Bineta. Minimálně na nočním stolku to bude vypadat dobře.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Petr Horký

Jáchym Topol vydal po osmi letech nový román Citlivý člověk. Jeho hlavní postavou je potulný herec Táta, který se po letech v cizině vrací do rodného Posázaví. Hned po příjezdu domů se Táta zaplete do války místních gangů, vymahači dluhů v ní stojí proti motorkářům, do toho se na scéně objevují Rusové… V něčem je to typický Topol - bizarní figurky, svérázný jazyk plný novotvarů, poetický popis ošklivosti „českého bordelu“. Kniha ale poskytuje i vhled do současné české vesnice, což je svěží. Topol si dějiště příběhu poctivě nastudoval, krajina mezi Pyšely, Poříčím nad Sázavou a Mirošovicemi je tu zachycena s až dokumentární přesností; což jsem si sám ověřil. V tom je to vlastně ideální četba na léto: s knihou v batohu se dá potulovat kolem řeky Sázavy a číst si u toho Topolovo „české Fargo“. K tomu mám rozečtený druhý díl eposu Můj boj od norského spisovatele Karla Ove Knausgaarda, který je mistrem v popisu každodennosti dnešního západního světa. V jeho knihách je i sebemenší banalita událostí hodnou zaznamenání, ať jde o večeři u známých nebo návštěvu hudebního kroužku s malou dcerou. Což způsobuje, že se v tom člověk najde. A taky si s sebou k vodě vezmu soubor povídek Anděl Esmeralda od Američana Dona DeLilla. Jednak proto, že se mi líbí, jak DeLillo umí navodit atmosféru tísně a ohrožení, pocit, že je s okolním světem něco v nepořádku, ale přitom se jakoby nic neděje. A pak proto, že jsou to povídky - a ty k letním prázdninám patří, protože se dají rychle přelouskat.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Silvie Lauder

Těším se, že doženu knihy, podle nichž se natočily skvělé letošní filmy a seriály: dystopický Příběh služebnice od Margaret Atwood a Skrytá čísla z pera Margot Lee Shetterly popisující dosud neznámé příběhy tří černošských matematiček, díky nimž lidé letěli do kosmu a na Měsíc.

Pavel Turek

Na dovolené čtu nejméně z celého roku, možná proto jsem knihu Život je raut sepsanou trojicí blogu Vývařovna přelousknul už v předstihu. Aktuálně pročítám Ministry of Nostalgia od Owena Hatherleyho. Odráží se od nedávné popularity válečného hesla Keep Calm and Carry On, které však za války ve veřejném prostoru vůbec nefigurovalo. Hatherley tu popisuje rozpad institucí sociálního státu za úřadování Davida Camerona, který se paradoxně odehrával za využití stejných symbolů, jež po válce vedly k jeho vytváření. A hned v závěsu mám Poor but Sexy od Agaty Pyzik, která popisuje úskalí a stereotypy kulturního sžívání východní Evropy se západní po roce 1990.

Tomáš Brolík

Co budu číst v létě je do velké míry závislé na tom, co bezprizorního jsem našel nebo ještě najdu na stole kolegy Pavla Kroulíka. Takže pro následující týdny mě čeká třeba Rus je ten, kdo miluje břízy od Olgy Grajsnovy, abych zjistil, zda německá literární událost bude literární událost i pro mě. V Německu zůstanu, protože další titul bude Co by bylo od Georga Sandera. Jeho předchozí povídková kniha Zimní ryby byla skvělá. A nakonec si přečtu Přes ploty od Fedora Gála a Matěje, knihu o „možnostech dialogu napříč myšlenkovými světy“ - tak jsem zvědav. Doufám, že to není všechno, ale další tituly záleží (a leží či ležet budou) na zmíněném stole.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Jaroslav Spurný

Na nejbližší dovolenou si beru Mistra a Markétku s kresbami Borise Jirků; k románu Michaila Bulgakova jsem se vrátil po dvaceti a čtyřiceti letech, kousek od Valencie bude určitě čas ho dočíst. Na další, také kratší dovolenou, si pak přibalím Citlivého člověka od Jáchyma Topola a Nepředmětnou odyseu od Eugena Brikciuse. V normálním redakčním provozu se do těchhle knih nejsem schopný začíst (a přitom chci), ale kousek od hory Vinnetoua to snad půjde.

Jiří Nádoba

Petr Mano: Kalužiny, Šarlák - tip od krajana z Písku, který se v životě rozhodně nikam nežene. Thomas Pynchon: Výkřik techniky - tip od spolužáka – doktora literárních věd, který se vyzná. Jo Nesbo: Žízeň - tip od manželky, která toho přečte mnohem víc než já a tentokrát četla v jednom kuse. Stefan Zweig: Hvězdné hodiny lidstva - tip od švagra, který ignoruje módní vlny a má rád prověřené věci. Nick Middleton: Atlas zemí, které neexistují - Tip od nakladatele-kartografa, který si umí dát na věcech záležet. Ester Stará, Milan Starý: Každý bulí nad cibulí - tip od dětí, na které se v knižních tipech často zapomíná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].