0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda24. 6. 20236 minut

Wagnerovci táhnou na Moskvu. Nejsem zrádce, vzkazuje Prigožin Putinovi

Vrcholí tak spor šéfa žoldnéřů s velením ruské armády

Prigožin v Rostově na Donu • Autor: VIDEO OBTAINED BY REUTERS

Vzpoura předáka soukromé žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina proti ruskému vojenskému velení je zatím nejvážnějším ohrožením a podkopáním autority prezidenta Vladimira Putina a celého režimu, ať už dopadne jakkoliv, komentuje aktuální situaci ředitel Prague Civil Society Centre Rostislav Valvoda. "Je to rozhodně převratná událost, která bude mít dalekosáhlé a dlouhodobé důsledky. A to při jakémkoliv scénáři," uvedl analytik.

Wagnerovci hlásí, že od půlnoci z pátka na sobotu už obsadili ruská města Rostov a Voroněž (a nojnověji podle BBC už také Lipeck). Podle fotografií se zdá, že se k nim přidávají někteří členové ruské armády. Šéf Wagnerovy skupiny Prigožin uvedl, že on ani jeho jednotky se nevzdají prezidentovi Vladimiru Putinovi, který jejich chování označil za vzpouru. Šéf Kremlu se podle Prigožina hluboce mýlí, když je označil za zrádce.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Situace je nejasná a zprávy se rychle mění, postup wagnerovců nelze nezávisle ověřit. Podle britského ministerstva obrany Prigožinovi žoldnéři téměř jistě míří i na Moskvu a o výsledku rozhodne loajalita ruské armády. „O výsledku krize v následujících hodinách rozhodne loajalita ruských bezpečnostních složek, především národní gardy. O bojích mezi wagnerovci a ruskými složkami jsou velmi omezené důkazy, některé z těchto složek pravděpodobně zůstaly pasivní a podvolily se wagnerovcům," komentuje situaci britské ministerstvo. Situaci přitom označuje za "otevřenou konfrontaci" mezi wagnerovci a ruskou armádou.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc