Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Podle západních států sestřelila ukrajinské letadlo íránská raketa

Co víme - a co ne. Shrnutí dosavadních informací o havárii ukrajinského boeingu

Část havarovaného ukrajinského boeingu
Část havarovaného ukrajinského boeingu jihozápadně od Teheránu • Autor: AP, Ebrahim Noroozi

V noci na pátek se objevily nové a pravděpodobně zlomové informace o středečním zřícení letadla ukrajinských aerolinek nedaleko Teheránu. Nikdo ze 176 lidí na palubě nepřežil, většina obětí pocházela z Íránu a z Kanady. Západní spojenci v čele s Ottawou oznámili, že podle jejich informací sestřelila letadlo íránská raketa - pravděpodobně omylem. Dosavadní verze zněla, že boeing se zřítil kvůli technickým problémům.

O co západní státy svá tvrzení opírají? Především o informace svých tajných služeb. Americká média přišla s informací, že americké satelity zachytily infračervené stopy ukazující na odpal protiletadlových raket a následnou explozi. Čas i místo obou stop odpovídají pádu letadla. Potvrdily to zdroje z amerického ministerstva obrany. Za tvrzení se následně postavil kanadský premiér Justin Trudeau. I ten se odvolal na informace tajných služeb, tentokrát kanadských. Rovněž podle britského premiéra Borise Johnsona je to nejpravděpodobnější scénář.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=M7r4VMTM2GE

Jsou i další indicie? Mezinárodní nezávislá investigativní skupina Bellingcat zanalyzovala veřejně dostupné fotografie, videa a další stopy pocházející přímo z Íránu. I její dosavadní zjištění nasvědčují tomu, že letadlo bylo sestřeleno. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zatím k novým zjištěním nevyjádřil, pravděpodobně proto, že západní tajné služby s ukrajinskou stranou nesdílejí všechny informace. Analytici soudí, že letadlo mohlo být zasaženo omylem. Vzlétlo krátce po íránském útoku na americké základny v Iráku, íránská protiletadlová obrana v Teheránu byla proto v plné pohotovosti – a mohla civilní letadlo zaměnit za americký vojenský letoun.

Co říká Írán? Odpovědnost za pád letadla odmítá: že by stroj sestřelila raketa, je podle tamních úřadů “vědecky nemožné” a “nesmyslné”. Teherán dál trvá na tom, že letadlo začalo hořet, snažilo se vrátit na letiště, ale zřítilo se před přistáním, aniž posádka vyslala nouzový signál. Vyšetřování vede Írán, na místě je pětačtyřicet ukrajinských specialistů. Írán odmítá vydat černou skříňku firmě Boeing, jejíž letadlo spadlo, neboť je americká. Nicméně už oficiálně přizval americké úřady k vyšetřování.

https://www.youtube.com/watch?v=PILYyV3uvHs

Je v něčem podobnost s letadlem sestřeleným nad Ukrajinou v roce 2014? V mnohém ano. Tehdy ruské okupační síly - pravděpodobně rovněž omylem - sestřelily letadlo malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou. Vyšetřování trvalo pět let a přes ruské popírání se mezinárodní komisi podařilo událost zrekonstruovat. Ruský stát přesto odpovědnost dosud nepřiznal.

Coby sestřelení znamenalo pro íránsko-americký konflikt? V tom analytici tápou. Rozhodně by to znamenalo velkou komplikaci pro Írán: pro jeho ozbrojené síly by to znamenalo velké znemožnění. Pokud vyplavou na povrch další přesvědčivé důkazy a Írán bude odpovědnost dál popírat, zkomplikuje to jakákoliv další vyjednávání. Nejvíc mrtvých (82) bylo íránských občanů, ale zemřelo i několik desítek Kanaďanů, desítka Ukrajinců a Švédů, stejně jako Afghánci, Němci a Britové.

Zbytky havarovaného ukrajinského letounu
Zbytky havarovaného ukrajinského letounu • Autor: REUTERS

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte