Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Tak, wracam. Donald Tusk chce porazit Jarosława Kaczyńského

Polský expremiér se vrací do polské politiky, ale jeho úspěch je nejistý

Donald Tusk odchází, Charles Michel přichází • Autor: AP
Donald Tusk odchází, Charles Michel přichází • Autor: AP

Do polské politiky se vrátil Donald Tusk. Bývalý polský premiér, následně “europrezident” a následně šéf evropských lidovců je po sobotě šéfem Občanské platformy: strany, kterou zakládal, s níž osm let vládl zemi a která už posledních šest let zápasí v opozici vůči vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS).

Skončily tak měsíce spekulací o jeho polské budoucnosti - loňských prezidentských voleb se nezúčastnil a řadou straníků žádaný návrat do čela své partaje dlouho odkládal. Nyní se stává provizorním předsedou Občanské platformy. Dosavadní šéf Boris Budka se vzdal své funkce (stal se místopředsedou) a Tusk chce vést stranu do voleb, které se mají konat na podzim roku 2023.

Rozhodnutí širšího vedení partaje bylo jednohlasné: s trochou nadsázky (a dle slov některých straníků) lze říct, že část strany čekala na Tuska jako na smilování. Platforma v průzkumech neztrácí jen na vládnoucí PiS, ale není nutně ani lídrem opozice - tím je podle současné přízně voličů uskupení Polsko 2050 politického nováčka Szymona Hołowni.

Což také znamená, že ne všichni jsou z Tuskova rozhodnutí zcela nadšení. Hlavně mladí straníci považují jeho návrat za marný nostalgický krok zpátky a rozhodně ne za jistotu budoucího vítězství - naději strany vidí v Rafału Trzaskowském, primátorovi Varšavy a loňském prezidentském kandidátovi, který sice neuspěl, ale byl nečekaně blízko vítězství. Sám Trzaskowski nyní nejspíš přemítá o své vlastní politické budoucnosti. Pořád není jisté, zda se populární starosta hlavního města od své strany neoddělí a nezaloží vlastní stranu.

Čtěte také: V Evropě není žádný svatý

Nespokojenci mají pádné argumenty. Podle průzkumů si jen necelá třetina lidí myslí, že Tusk se stane premiérem. Naopak dvěma třetinám se takový výhled příčí. Tuskovi příznivci namítají, že expremiér má jednu důležitou vlastnost: jako jediný kdy dokázal vyvést z míry a ve volbách porazit Jarosława Kaczyńského, reálného vládce země a šéfa PiS. Hysterická reakce veřejnoprávní (a v podstatě stranické) televize TVP i výroky vládních politiků naznačují, že totéž si uvědomuje i PiS.

Jak se zachová “mladé” křídlo Platformy a zda Tusk dokáže zvrátit nedůvěru většiny voličů, to ukážou příští měsíce. Volby se mají konat za dva a půl roku. Vzhledem ke sporům v polském konzervativním národoveckém vládním táboře ale není vyloučené, že polští voliči vyrazí k urnám dřív.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].