Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Orbán neustupuje

Pomsta na maďarských učitelích je dokonána

Pedagogové se po protestech za lepší platy a podmínky dočkali dramatického zhoršení

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Maďarský parlament schválil zákon, kterému se oficiálně říká norma o statusu učitelů a neoficiálně zákon pomsty. Je výsledkem ročního střetu části pedagogů a vlády Viktora Orbána. Učitelé žádali zvýšení nízkých platů a důstojnější pracovní podmínky, jinými slovy investice do většinou zanedbaných škol). Protesty byly mohutné, účastnily se jich desetitisíce studentů, rodičů i kantorů, pro Orbána to zřejmě byla největší výzva za třináct let jeho vlády.

Jenže maďarský premiér neustupuje, pokud opravdu nemusí - a také nyní zjevně naznal, že to nutné není. Výsledkem je zákon, který učitelům nic nedává, ale leccos bere. Některé z novinek jsou následující: školský okrsek (tedy zřizovatel státních a kontrolor nestátních škol) může monitorovat veškerou elektroniku, kterou učitel používá a poskytla mu ji škola. Učitelé druhého stupně mohou být kdykoliv přemístěni na jinou školu, pokud je tam nedostatek personálu. Výpovědní lhůta se prodlužuje na šest měsíců. Učiteli může být kvůli velmi nejasně formulovaným kázeňským prohřeškům na půl roku zkrácen plat o pětinu. Učitel se musí striktně držet státních osnov.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].