Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Piráti chtějí cílit i na starší voliče. O koalici s hnutím STAN bude jasno v úterý

Celostátní fórum bilancovalo a plánovalo další směřování strany

Ivan Bartoš a Vít Rakušan • Autor: Matěj Stránský
Ivan Bartoš a Vít Rakušan • Autor: Matěj Stránský

Piráti o víkendu na online celostátním fóru bilancovali uplynulé volební období a  jednali o změnách ve vnitřním chodu strany. V deseti blocích a na tiskové konferenci diskutovali o fungování poslaneckého klubu a výsledcích krajských zastupitelských klubů, ale také odprezentovali oponenturu k připravované koalice s hnutím STAN, o které členové strany v současné době hlasují. Výsledky budou známy v úterý ráno.

Starostové a nezávislí se už mezitím ke vzniku koalice vyjádřili kladně a pro další postup se tak čeká na výsledky Pirátů. Strany již dříve veřejnosti ukázaly koaliční smlouvu. V té představují programová východiska a priority, kodex spolupráce, podobu financování i obsazení kandidátních listin. Právě poslední bod je podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové nejtíživějším bodem smlouvy a mezi členskou základnou k němu zaznělo nejvíc kritiky.

Původně byl v návrhu poměr tři ku jedné ve prospěch Pirátů. Současná podoba kandidátních listin, o které se hlasuje, se však v jednotlivých krajích liší - a podle Gregorové v celkovém součtu nebyl tento požadavek naplněn. Zároveň má obavu z rozmístění pirátských kandidátů na listinách. Většinově mají prý Piráti mezní mandáty - tedy takové, kdy při průměrném výsledku koalice podle současných průzkumů budou vyřazeni.

Obavy spojené s koalicí má Markéta Gregorová i v kontextu dalšího směřování strany. „Myslím si, že Piráti jsou v Česku jedinečný projekt. Odklon od samostatné cesty by mohl znamenat obrušování vyloženě pirátských témat, což by pro identitu strany nebylo správné,“ myslí si. Sama tak bude z principu hlasovat proti koalici se Starosty.

„Nemyslím si, že by Piráti ztráceli svou identitu. Názor Markéty nesdílím, ale jsem samozřejmě rád, že na fóru zazněl,“ oponuje předseda Pirátů Ivan Bartoš. Výsledky hlasování o tom, zda členská základna vpustí představitele strany do vyjednávání, podle něj ukázaly, že je taková koalice většinově podporovaná. A obecně se také předpokládá, že projde i schválení koalice.

Na samotném fóru přitom Bartoš mluvil krátce. Přispěl právě do rozpravy k předvolební koalici a následně představil lídry kandidátek do sněmovních voleb. Ty Piráti vybrali ve všech krajích - pokud bude v úterý potvrzena společná kandidátka se Starosty, přenechají jim první místo ve čtyřech krajích.

V Olomouckém, Plzeňském, Libereckém a Středočeském, kde by měl první místo na kandidátce obsadit předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Bartoš sám bude z prvního místa kandidovat v Ústeckém kraji, zároveň je v koalici i samostatně lídrem a kandidátem na premiéra.

„Celý život jsem zvyklý být alfa, dělal jsem učitele, následně starostu Kolína a nyní jsem předsedou hnutí, ale teď mi bude velkou ctí, pokud budu sedět ve vládě, ve které bude premiérem Ivan Bartoš,“ řekl k tomu v zahajovací řeči Rakušan, který byl hostem fóra.

Ani Starostové přitom nejsou výhradně spokojeni s koaliční smlouvou. Podle Rakušana z pohledu jeho kolegů nebyl vyjednávací tým dostatečně důsledný s ohledem na to, jaké úspěchy v krajských i senátních volbách loni v říjnu hnutí STAN mělo. „A také máme programovou shodu asi pětasedmdesát procent. Ale abychom se někam posunuli, musíme udělat programové ústupky. Ještě více jich budeme muset udělat s případným potenciálním koaličním partnerem - trojkoalicí,“ říká k tomu Rakušan.

Celostátní fórum Pirátské strany, Ostrava, leden 2020; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Celostátní fórum Pirátské strany, Ostrava, leden 2020; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Pirátská strana dostala před celostátním fórem ještě nečekanou nabídku od Strany zelených: ta navrhla, že by se chtěla připojit k vyjednávané koalici. Nicméně na oficiální trojkoalici to nevypadá.  „S předsedou i předsedkyní strany jsem už hovořil a řekl jsem jim možnosti, které jednotliví členové Zelených případně mají,“ řekl k tomu Bartoš s odkazem na možnost kandidovat v primárních volbách, případně si vyjednat místo na některé s kandidátních listin, což by ale musely potvrdit příslušné krajské organizace. „Proto teď kampani Zelených zcela nerozumím,“ dodává.

Dalším tématem fóra byly uplynulé volby do krajů a Senátu. K tomu promluvil předseda hnutí Senátor 21 a zástupce horní komory za Prahu 5 Václav Láska, který vyjádřil chuť dál spolupracovat s Piráty s tím, že jiné nabídky už odmítl. Hodnocení volebních výsledků měl pak na starosti senátor a předseda volebního výboru Lukáš Wagenknecht.

Ten řekl, že strana musí víc zacílit na starší voliče. Poslední volby podle něj ukázaly, že Piráty mají v oblibě hlavně voliči mezi 20 až 29 lety. „Přízeň a konkrétní řešení pro seniory nehledáme jen před volbami, je to dlouhodobější plán strany,“ prohlásil Wagenknecht. Strana tak podle něj musí v dalších měsících ukázat, že není pouze „stranou ajťáků“ - ale že jsou i v jejích řadách starší lidé.

Zároveň má za to, že přes vizi oslovit starší voliče a představit případný nový koaliční projekt nebude problém ani s finančním limitem 90 milionů korun, který kandidujícím stranám běží od vyhlášení voleb prezidentem Zemanem. Proto se podle Wagenknechta není třeba účastnit se Starosty ústavní stížnosti, v chce níž  STAN Zemanův krok napadnout.

S prezidentem Milošem Zemanem se naopak hodlá podle informací na tiskové konference sejít Ivan Bartoš. V sobotu podvečer Respektu potvrdil, že již o tom s Hradem hovořil. „Schůzka se uskuteční zatím v nespecifikovaném termínu. Probírat budeme prezidentův názor na daňový balíček a povolební situaci,“ řekl Bartoš. V opozičních řadách totiž panují obavy, že si případné vítězství některé z opozičních koalic ve volbách bude Zeman vykládat jako výhru drobnějších stran spojených v jednu - a sestavením vlády stejně pověří hnutí ANO, které kandiduje samostatně.

Piráti rovněž připravují vlastní institut, který by měl nezávisle korigovat hodnotové zaměření strany a dávat podněty pirátským zákonodárcům.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].