Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nikdo už nebude nedotknutelný. Pět odpovědí k současnému Slovensku

Návrat ukradeného státu: Co znamená a co přinese vlna zatýkání mocných funkcionářů

Tibor Gašpar (vlevo) s Robertem Ficem a  Robertem Kaliňákem • Autor: AP, MATEJ KALINA
Tibor Gašpar (vlevo) s Robertem Ficem a Robertem Kaliňákem • Autor: AP, MATEJ KALINA

Slovenští kriminalisté zadrželi ve čtvrtek rámci akce Jidáš bývalého šéfa tamní policie Milana Lučanského, kterého již ve středu spolu s dalšími představiteli bezpečnostních složek obvinili mimo jiné z korupce. Napsal to Denník N s tím, že byl  zadržen poté, co se dostavil k výslechu po návratu z Chorvatska. Lučanský rezignoval na post policejního prezidenta letos v létě po nástupu kabinetu premiéra Igora Matoviče. V roce 2018 vystřídal v čele policie Tibora Gašpara - ten byl pro změnu  zadržen na začátku listopadu v rámci akce Očistec. Od únorových voleb na Slovensku, které vedly ke změně vlády, proběhlo v zemi již několika vln zatýkání představitelů státních institucí i justice. Oficiálně spolu nesouvisí, nicméně zmíněný Denník N dává do spojitosti obě operace právě skrze jména Lučanského a Gašpara. Co se tedy v uplynulých několika týdnech na Slovensku stalo? Nabízíme základní odpovědi:

Kdo byl zatčen? Policejní vyšetřovatelé v několika na sobě (zatím) nezávislých kauzách obvinili řadu velmi vlivných lidí - dva policejní exprezidenty, další špičky policie, tajných služeb, justice a byznysu. Většinu z nich viní z korupce, praní špinavých peněz a z organizovaného zločinu. Asi nejvíc je pro slovenskou veřejnost šokující případ kolem zmíněného policejní exprezidenta Tibora Gašpára, který se podle policie účastnil budování paralelní zločinecké “policie”, která vydírala podnikatele a politiky a sbírala kompromitující materiály. Gašpar přitom nestál na jejím čele, organizaci vedl podle policie nitranský podnikatel Norbert Bödör. Velkou symboliku má zatčení Jaroslava Haščáka, spolumajitele finanční skupiny Penta, o níž se na základě pádných důvodů říká, že rozhoduje o osudech i těch nejvyšších politiků. Haščák je známou postavou deset let staré kauzy Gorila - šlo o nahrávky jeho rozhovorů s politiky, kde probírají provize a úplatky. Haščáka policie viní, že nahrávky koupil od bývalého šéfa tajné služby Ľubomíra Arpáše - oba jsou tedy obvinění z korupce a praní špinavých peněz.

Proč přichází policejní aktivita tak najednou? Pozorovatelé a komentátoři se shodují, že nová vláda premiéra Igora Matoviče splnila svůj slib z března, kdy nastupovala: že nechá speciálním vyšetřovatelům a prokurátorům volné ruce. Policejní práci také urychlilo rozhodnutí několika vlivných obviněných, že budou vypovídat - výměnou za přiznání a plnou spolupráci mohou doufat ve snížení trestů.

Souvisí současná vlna zatýkání s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové? Pouze nepřímo. Vyšetřovatelům pomohlo, že se při vyšetřování jejich vraždy dostali do telefonu Mariana Kočnera (obžalovaného z objednání vraždy, následně nepravomocně osvobozeného) - dalšího vlivného podnikatele, který s celou řadou nově obviněných komunikoval.

Jaký má nejnovější dění význam? Na Slovensku se vžila sousloví “mafiánský stát” a “ukradený stát”. Teď má tamní veřejnost možnost vidět, jak slovenský stát možná skutečně fungoval a jaké bylo sepětí organizovaného zločinu a úředních institucí. Pokud mají vyšetřovatelé pravdu, pak skutečně velké. Počet obviněných nebo lidí rovnou vzatých do vazby je vysoký - a jde často o nejvýše postavené funkcionáře. Komentátoři se shodují, že k pravomocným rozsudkům ještě povede cesta trvající roky. Mnoho obviněných ale zjevně mělo dojem, že jsou nedotknutelní - to už na Slovensku nejspíš platit nebude.

Týkají se kauzy i expremiéra Fica a dalších vysoce postavených politiků strany Smer? Ne. Ale zatím, dodávají pozorovatelé. Za vlády Smeru se drtivá většina vyšetřovaných skutků odehrála. A pokud se staly, pak není podle mnohých prostě možné, aby o nich premiér Fico a další činitelé Smeru nevěděli. Otázkou pouze je, zda se vyšetřovatelům podaří premiérovu účast prokázat. Není ale zdaleka vyloučené, že v nedaleké budoucnosti dosáhnou vyšetřovatelé na bývalou vládní stranu včetně jejích současných nebo bývalých předáků.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].