Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Na kampaň a očkování proti covidu už může být v srpnu pozdě

Subvarianta BA.5 se naplno rozjela v Česku. Původní plány ministerstva zdravotnictví tak nemusí zabrat

Očkování v Kongresovém centru, Praha • Autor: Matěj Stránský
Očkování v Kongresovém centru, Praha • Autor: Matěj Stránský

Covid v Česku po dvou měsících znovu zesílil. Oproti letním měsícům v předchozích dvou „koronavirových“ letech se to v takové míře děje poprvé. Nárůst na začátku července má na svědomí především podvarianta omikronu BA.5, která lépe než předchozí verze viru uniká postinfekční imunitě a rychleji se šíří. To by mohlo vysvětlovat, proč se viru podařilo rozšířit v populaci i v létě. Po jarních měsících, ve kterých bylo hlavním tématem řešení uprchlické krize či vysoká inflace, se tak pozornost částečně obrací zpět na ministerstvo zdravotnictví a jeho šéfa Vlastimila Válka (TOP 09) s otázkou, zda stát nezaspí i třetí léto v řadě od doby, kdy už se virus rozšířil po celém světě.

Subvarianta BA.5 už zcela převládla v Portugalsku a pravděpodobně se sešlo víc faktorů: zmíněná vysoká nakažlivost této varianty viru a schopnost lépe unikat imunitě po prodělání nemoci, ale také klesající ochrana z očkování. Portugalsko tak nejspíš paradoxně doplatilo na svou vysokou očkovací disciplínu z předešlých měsíců, kdy druhou a třetí dávkou rychle naočkovalo drtivou část populace, současně převládající varianta zastihla Portugalce před aplikacemi čtvrtých dávek. Nyní už je nicméně na ústupu. V podobném duchu se nabízí  i vysvětlení, proč se u nás virus „probouzí“ až nyní: má pozdější nástup pod vlivem pozdějšího očkování.

Nástup je znatelný například v odpadních vodách, kde přítomnost viru v Praze monitorují vědci z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). „Naše data ukazují, že množství viru v Praze celkově stoupá již od začátku června a v tuto dobu je vyšší než v březnu letošního roku,“ napsal na začátku července k výsledkům Jan Bartáček z Ústavu technologie, vědy a prostředí VŠCHT.  „Vzhledem k předchozím zkušenostem se dá předpokládat, že v následujících několika týdnech bude stoupat počet lidí v nemocnicích,“ dodává.

Zásadní pro Česko před podzimem bude, do jaké míry se podaří naočkovat ohroženější skupiny čtvrtou dávkou. Ta se má podle vyjádření ministerstva začít aplikovat v polovině srpna - což je ale podle hlavního epidemiologa institutu IKEM a vedoucího skupiny MeSES Petra Smejkala pozdě. „V té době už to možná pár desítek slabších a starších zabije a to se nemusí stát,“ říká s tím, že pomalá reakce vrací novou vládu k přístupu, který měl Babišův kabinet. „Reagují se zpožděním místo toho, aby byli proaktivní.“

Ministerstvo zdravotnictví již dříve nastínilo, že v polovině srpna se s očkováním spustí také kampaň, která se má oprostit od „Tečky“, s níž byla vakcinace doposud v Česku marketingově spojená. „Očkování druhou posilující dávkou doporučovaly Spojené státy už na jaře. Neznamená to, že to všichni udělali, ale výzva přišla mnohem dřív,“ říká k tomu Smejkal. „Tady nemá čtvrtou dávku nikdo. A ta vlna běží, v půlce srpna už můžeme být v portugalské situaci na poklesu a s mrtvými,“ vysvětluje.

Zároveň upozorňuje, že kolektivní imunita a tedy jakási „hráz“ proti viru již ve společnosti existuje. Aktuální situace nás podle Smejkala spíše posune k otázce, kolik lidských životů nám stojí za to, abychom něco dělali. „Zdá se mi, jako by se takto občas uvažovalo. Přitom prevence je jednoduchá, jasná - a když je včasná, nemusíme tyhle dilemata řešit.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].