Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Musk slibuje na Twitteru méně omezení a víc transparentnosti

Hlavní otázky, které miliardářův nákup vlivné sociální sítě vyvolává

Vychází to, všechno to vychází. (Elon Musk při stavbě továrny své firmy Tesla) • Autor: Getty Images
Vychází to, všechno to vychází. (Elon Musk při stavbě továrny své firmy Tesla) • Autor: Getty Images

Kdo je Elon Musk?

Americký miliardář a podnikatel, aktuálně nejbohatší muž světa. Spoluzaložil a vlastní automobilku Tesla, největšího světového prodejce elektroaut, a firmu na provozování vesmírných letů SpaceX. Vlastní ještě (mimo jiné) firmu na hloubení tunelů The Boring Company nebo firmu na provoz satelitů zajišťujících internetové připojení Starlink.

Co se mezi Muskem a Twitterem odehrálo?

Musk často používá Twitter, jeho účet má 84,5 milionu sledujících, a patří tak mezi nejsledovanější na celé síti. Jeho krátké, ale ne vždycky úplně srozumitelné tweety často budí pozdvižení, nebo i pohoršení - Musk v nich často komentuje svět, vlastní byznysové plány nebo uráží své kritiky. Na začátku dubna vyšlo najevo, že Musk nějakou dobu nenápadné skupoval akcie firmy, vlastní jich téměř deset procent a je největším akcionářem firmy. Záhy oznámil, že chce vykoupit všechny menší akcionářea celou firmu ovládnout.

Vedení Twitteru to nejprve považovalo za jednu z dalších Muskových PR her, které by mohly jejich firmu a její hodnotu poškodit. Musk však svůj záměr myslel vážně a rychle dal dohromady celou sumu, tedy zhruba 44 miliard dolarů (v přepočtu necelý bilion korun, je to částka blížící se ročním příjmům českého státního rozpočtu). Tři čtvrtiny z toho jsou Muskovy vlastní peníze. Dohoda pak přišla rychle.

Dělá to Musk kvůli penězům?

Skoro určitě ne. Twitter je sice populární a vlivný, počet jeho uživatelů roste a pomalu se blíží třem stům milionům - ale ve srovnání s Facebookem je pořád velmi malý a hlavně neumí vydělávat peníze. A podle analytiků se to nejspíš nikdy nezmění, protože prostor pro reklamu, hlavní zdroj příjmů sociální sítě, je tu omezený. To ovšem Muskovi nevadí: už se nechal slyšet, že v Twitteru své investované peníze klidně “utopí”. Význam Twitteru je v tom, že platí za místo relativně hodnotných diskusí a debat, kde lidé, kteří mají co říct, píší seriózní postřehy a názory. Sám Musk o něm nedávno mluvil jako o velkém “velkém veřejném prostranství”. To má samozřejmě svoje limity. I na Twitteru se šíří  fake news a dezinformace a také tenhle prostor je zaplevelený nenávistí a trolly.

Co říká Musk o tom, jak Twitter změní?

Chce odemknout jeho “ohromný potenciál” a má tím nejspíš na mysli jeho místo v globální veřejné debatě. Prohlašuje se za “absolutního zastánce svobody slova” - a to by znamenalo obnovení zrušených účtů a konec moderování debat, což Twitter v současnosti dělá. Mezi málo významné novinky by mohla patřit třeba možnost  tweety zpětně upravovat, což dnes není.

Znamenalo by to, že by se na Twitteru mohlo psát cokoliv?

Dnes je Twitter relativně přísný. Americkému exprezidentovi Trumpovi zrušil jeho účet, protože na něm vyzýval ke svržení vlády. Útok na americký Kapitol v lednu loňského roku znamenal pro Twitter velký zlom, po kterém s mazáním údajně zločinných příspěvků a účtů začal. Twitter také označuje vládní zdroje, nebo v případě Ruska účty spojené se státní propagandou. Musk je obecně proti trvalému rušení, spíš mluví o krátkodobých “vyloučeních” jako v hokeji. Stejně tak chce moderovat co nejméně a hodně střídmě.

Jak by Twitter vypadal po zrušení všech omezení?

Podle expertů není důvod si myslet, že Twitter je jiný než další sociální sítě. Nyní postihuje jen velmi extrémní názory a zjevná porušení zákona. Úplné uvolnění pravidel znamená větší svobodu na jedné straně - a více urážek, nenávisti, rasismu a pornografie na straně druhé.

Bude mít Musk jako nový majitel volnou ruku?

Čistě teoreticky ano, ale má to svoje praktická omezení. Od Twitteru se mohou odvrátit inzerenti, což - jak známo - pro Muska mnoho neznamená. Příjmy z inzerce jsou relativně malé a Musk je ochotný je oželet. Jak v Evropské unii, tak ve Spojených státech ale vzniká tužší regulace obsahu na sociálních sítích. V EU byla taková směrnice schválená před pár dny, ve Spojených státech podobný zákon přijde brzy. Provozovatelé sociálních sítí budou muset zákonnost obsahu na svých platformách hlídat pod hrozbou vysokých pokut (podle logiky, že nejsou jen “prostorem k použití”, ale vydavatelé obsahu, kteří na něm vydělávají). Skutečně vysokých pokut, které by mohly časem zkomplikovat život i bohatým majitelům, jako je Musk. A nakonec se od Muskova Twitteru mohou odvrátit jeho uživatelé. Pokud na něm dostanou větší prostor šiřitelé nenávisti a organizované propagandistické kampaně Ruska nebo Číny, může je takzvaná twitterosféra začít nadmíru obtěžovat a opustí ji.

Jak těmto rizikům hodlá Musk čelit?

Slibovanou větší transparentností, byť plány jsou zatím mlhavé. Musk například navrhuje ověření všech existujících účtů, což je složitá, ale ne nereálná operace. Především chce však zveřejnit algoritmus, podle kterého se Twitter řídí a dát k ho rozboru programátorům celého světa. Každý uživatel by mohl vidět, jestli program jeho tweetu “pomáhal”, nebo jej spíše “schovával” - a celý svět by mohl chápat, jaké tweety síť šíří víc a které míň, a proč tak dělá. To by následně mohlo vést ke změnám, možná i lepšímu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].