Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kauza špionážního softwaru: Vládnou snad Polsku plazi?

Vláda strany Právo a spravedlnost zvolila proti obvinění z odposlouchávání nečekanou taktiku

Jarosław Kaczyński • Autor: REUTERS
Jarosław Kaczyński • Autor: REUTERS

Polský skandál kolem pravděpodobného odposlouchávání opozičních politiků a dalších kritiků současné vlády trvá. A vládní politici zvolili překvapivou taktiku - na rozdíl od maďarských kolegů podezřelých ze stejného činu, kteří věc nekomentují, zapírají či mlčí, mocná strana Právo a spravedlnost (PiS) celou věc organizovaně zesměšňuje.

Připomeňme, že po analýzách mobilních telefonů několika polských veřejně činných osob - advokáta a expolitika Romana Giertycha, prokurátorky Ewy Wrzosek či opozičního poslance Krzysztofa Brejzy - vyšlo najevo, že špionážní software Pegausus od izraelské firmy NCO byl použitý i v Polsku. List Gazeta Wyborcza následně přišel se zjištěním, že polské tajné služby jej poněkud pokoutným způsobem v minulosti skutečně koupily. Podezření, že současná polská vláda ilegálně odposlouchává své kritiky, tak ještě zesílilo. Software Pegasus dokáže do telefonu proniknout zcela nepozorovaně a nabízí dokonalý přehled o aktivitě přístroje.

Vláda PiS se ale rozhodla pro překvapivou taktiku: celou věc bagatelizuje způsobem, který třeba nezávislý konzervativní list Rzeczpospolita nazývá “urážkou inteligence každého, kdo to slyší”. Náměstek ministra vnitra Michał Woś umístil na sociální sítě příspěvek, v němž píše, že “to je on, Pegasus, který jsem skutečně koupil, v devadesátých letech” - a přiložil obrázek staré herní konzole, která má stejný název.

Jeho stranický kolega, mluvčí PiS Radosław Fogiel, úhybný manévr s hrací konzolí zopakoval: “jak mám věřit nedůvěryhodným novinářům z Gazety Wyborczy, že si prostě nespletli hračku s nějakým softwarem?” A k požadavku opozice na ustavení vyšetřovací komise pak uvedl, že o zločinech polské vlády nejsou důkazy, stejně jako nejsou důkazy o tom, že světu vládnou inteligentní plazi; a jsou snad kvůli plazům zřizované zvláštní komise?

Autor: facebook.com/mwosPL
Autor: facebook.com/mwosPL

Komentátoři to vysvětlují tak, že se vládní strana snaží udržet celou kauzu mimo pozornost vlastních voličů. Zatím platí, že podezření ze závažného porušení pravidel demokratické soutěže vzrušuje voliče opozice, ale příznivce vlády nechává chladné. Vládní politici se proto snaží celou věc shodit jako nepřehledný nesmysl. A zatím se jim to daří - podle průzkumů voliče vládních stran aktuálně trápí drahota a rostoucí ceny energií.

Zprávu o doposlouchávání nejprve přinesla agentura AP, podle níž torontská Citizen Lab zjistila, že cílem sledování byli Giertych a prokurátorka Wrzosek. U obou má vláda PiS „dobrý důvod“ hledat kompromitující materiály. Skupina ale nebyla s to upřesnit, kdo si objednal špehování, a NSO neidentifikuje své klienty. Tvrdí jen, že spolupracuje pouze s legitimními vládními agenturami prověřenými izraelským ministerstvem obrany.

Pegasus dokáže přeměnit mobil v odposlouchávací zařízení a umožní operátorům na dálku zjistit vše od zpráv po kontakty. K potvrzeným obětem špehování patří mexičtí a saúdskoarabští novináři, britští právníci, palestinští ochránci lidských práv, hlavy států i američtí diplomaté v Ugandě.

Polský případ je podle AP obzvláště pozoruhodný, protože skupiny na ochranu práv požadují zákaz špehovacího programu v celé Evropské unii. EU zpřísnila vývozní omezení na tento druh programů, ale kritici si stěžují, že je naléhavě nutné řešit jejich zneužívání členskými státy EU. Mezi zákazníky NSO údajně patří i Německo a Španělsko, kde katalánští separatisté obviňují Madrid, že na ně zaútočil Pegasem.

„Jakmile začnete agresivně Pegasus používat, připojíte se k bratrstvu diktátorů a autokratů, kteří jej používají proti svým nepřátelům, a to rozhodně nemá v EU místo,“ řekl AP vedoucí výzkumník John-Scott Railton ze Citizen Lab.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].