Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Jeden za všechny, všichni na Orbána

Nejbarevnější koalice Evropy je oficiálně na světě: chce skončit vládu maďarské státostrany Fidesz

Viktor Orbán • Autor: AFP, Profimedia
Viktor Orbán • Autor: AFP, Profimedia

Maďarský premiér Viktor Orbán dostal o víkendu od opozice předčasný vánoční dárek. Je to přesně to, co si přál - jediným tajemstvím je, jakou z něho bude mít radost na jaře 2022, kdy se budou konat parlamentní volby. Šest opozičních stran do nich totiž oficiálně ohlásilo společnou kandidaturu.

Budou mít jednu kandidátku a do voleb půjdou papírově jako jeden subjekt. O spojené opozici se v Maďarsku mluví už dva roky a už měsíce je jasné, že k něčemu takovému dojde. Výsledek je těsnější spojenectví, než si možná šest velmi rozdílných partají původně představovalo. Ale musí to tak být: opozici k tomu tlačí čerstvé volební zákony, které Fidesz v minulých týdnech přijal. A má důvodné podezření, že jde o pokus, jak jí technikáliemi překazit plány.

V Maďarsku se parlament volí kombinací celostátních listů a okrskových voleb (to první znají Češi z volby poslanců, to druhé z volby senátorů). Je to změna, kterou po prvním vítězství v roce 2010 přijala strana Fidesz. Velmi totiž napomáhá straně, která je s předstihem největší v zemi – a to přesně Fidesz je. V opozici už dříve platila dohoda, že každého okrskového kandidáta vybere v jakýchsi primárkách a všechny strany se pak za něj postaví (stejným způsobem chce pak opozice vybrat i kandidáta na premiéra). To platí, mění se jen to, že kandidáti nepůjdou do voleb pod svou stranickou vlajkou a s podporou ostatních, ale jako součást úplně nového uskupení.

Předpokládaný záměr Viktora Orbána oslabit opozici se tak nemusí podařit, shodují se maďarští komentátoři. Podle všeho Fidesz sází na to, že například volič dříve krajně pravicového a dnes umírněnějšího Jobbiku nebude volit svou stranu, když bude ve spojenectví (mimo jiné) se zelenými liberály. To může být pravda, ale také nemusí. V posledních komunálních volbách už tato opoziční strategie už zafungovala. Vláda Fideszu bude jistě před parlamentními volbami velmi halasně upozorňovat na to, že opoziční blok vznikl jen proto, aby zbavil Orbána vlády. To bude mít úplnou pravdu – a přehledná situace na straně opozice může podle analytiků voliče ještě motivovat.

Ze strany Viktora Orbána jde zkrátka o jistý risk. Předvolební průzkumy už delší dobu ukazují, že Fidesz sice nemá konkurenci, ale pokud se sečtou preference celé opozice, výsledkem je přinejmenším remíza. Jsou to samozřejmě divoké počty. Orbánův předpoklad, že lidé chtějí volit svou stranu, ne pestrobarevný slepenec namířený proti vládní straně, může být správný. Pokud by nebyl, čeká zemi za rok velmi tvrdá volební kampaň a opravdu napínavé volby.

Do nového roku vstupuje Fidesz mírně oslabený. V maďarském boji s epidemií se - stejně jako ve většině zemí světa - dějí přešlapy a chyby, za které vládní strana nese výhradní odpovědnost. Konzervativní straně rodinných hodnot uškodila také aféra důležitého (nyní už bývalého) člena Józsefa Szájera, které v Bruselu porušoval protiepidemická opatření účastí na večírku plného drog a homosexuálního sexu, z něhož se před policií snažil uprchnout.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].