Írán propustil australskou profesorku obviněnou ze špionáže
 
Kylie Moore-Gilbert
Kylie Moore-Gilbert • Autor: REUTERS

Austrálie s nadšením přivítala návrat profesorky Kylie Moore-Gilbert z íránského vězení zpět do vlasti. Pedagožka z islámských studií na univerzitě v Melbourne, která si v Teheránu od roku 2018 odpykávala desetiletý trest za údajnou špionáž pro Izrael, byla tento týden propuštěna výměnou za reciproční osvobození tří Íránců zadržených v Thajsku před osmi lety během přípravy teroristického bombového útoku na izraelské diplomaty. O výměně podrobně informovalo na svém webu Rádio Svobodná Evropa.

Profesorka Moore-Gilbert se ve svém práci věnovala především výzkumu revolucí a protestů na Blízkém východě. Íránská tajná služba ji zatkla v září 2018 na teheránském letišti, když se vracela domů po účasti na vědecké konferenci. Policii ji jako „podezřelou“ údajně nahlásil nejmenovaný íránský akademik a jeden z lidí, které během pobytu v zemi zpovídala pro svůj výzkum.

Reklama
Reklama

Po krátkém vyšetřování dostala deset let za „špionáž pro Izrael“. Během věznění, které trávila na samotce, držela několik protestních hladovek a v jednom z dopisů propašovaných ven z vězení i z Íránu napsala svým rodičům, že odmítla nabídku tajné služby Íránských revolučních gard pracovat pro ni výměnou za propuštění jako informant.

Íránská státní televize ve své zprávě o výměně uvedla australskou profesorku jménem a popsala i její údajné provinění,  identitu tří vrácených Íránců i jejich činu ale popsala jen volně jako „podnikatele a dva další íránské občany obviněné z vykonstruovaného zločinu“. Na záběrech z předání měli muži široké  roušky a pokrývky hlavy, takže je nebylo možné dobře rozeznat; jeden byl na vozíku. Podle řady zahraničních novin jsou to Sajíd Moradi, Mohammad Chazájí a Masoud Zadeh - tři teroristé zadržení v roce 2012 v Thajsku během přípravy bombového útoku pro izraelským cílům. Prvně jmenovaný Sajíd Moradi tehdy přišel při předčasném výbuchu bomby o obě nohy.

Írán je smutně proslulý svou praxí zatýkat na svém území cizí státní příslušníky i Íránce s jiným státním občanstvím a obviňovat je ze „špionáže“. Jak v souvislosti s výměnou Kylie Moore-Gilbert připomínají The New York Times, v současné chvíli je nejznámějším takovým vězněm švédský občan íránského původu, celosvětově známý lékař a badatel Ahmad Reza Jalali. Byl zatčen v Teheránu v roce 2016 podobně jako australská profesorka  - během návštěvy vědecké konference, obviněn ze špionáže pro Izrael a později odsouzen k trestu smrti, na jehož vykonání od roku 2017 čeká v cele.

Jeho osud vzbuzuje mimořádné znepokojení a právě v tuto středu odeslal držitel Nobelovy ceny za medicínu sir Richard Roberts dopis íránskému „nejvyššímu vůdci“ Alí Chameneímu, ve kterém on a dalších 152 podepsaných nobelistů z celého světa žádají, aby se dr. Jalali “mohl vrátit domů ke své ženě a dětem a pokračovat ve své vědecké činnosti pro dobro lidstva“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2118

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte